Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Ciltteki Yorgun Görünüm Neden Olur, Nasıl Geçer?

Reklam

Hepimiz zaman zaman bundan muzdarip oluruz; ciltteki yorgun görünüm. Elbette sağlıklı bir yaşam tarzı ve iyi bir cilt bakımı önemlidir, ancak bu her zaman yeterli değildir. Belki de gözlerinizin altındaki koyu halkalardan ve torbalardan muzdaripsiniz? Ya da kaşlarınız çok mu aşağıda? Neyse ki bunlar nispeten basit tedavilerle giderilebilir.

İçindekiler

Yüz Neden Yorgun Gözükür?

Yaşlanma süreci kısmen genetiktir, ancak alkol, sigara ve UV radyasyonu gibi dış faktörler de rol oynar. İskelet küçüldükçe ve göz çevresindeki yağlar kayboldukça, yüz daha çabuk yorgun görünür. Şişlik ve koyu halkaların daha kolay görünmesinin yanı sıra, göz kapakları daha ağır görünebilir ve yüzde ince kırışıklıklar ve çizgiler ortaya çıkabilir. Ayrıca kaşların etrafındaki deri gevşer ve kaslar kaşları aşağı doğru çekerek yorgun bir görünüm oluşturur.

Yorgun Cilt Nasıl Canlandırılır?

Ne yazık ki yüz yaşlanmasını durduramayız, ancak yavaşlatabilir ve tedavi edebiliriz. Sağlıklı bir yaşam tarzı savaşın yarısıdır ve lazer, peeling veya enjekte edilebilir bir tedavi için cilt terapistine ve kozmetik doktoruna düzenli ziyaretlerle birleştiğinde, her yaşta kendinizin en güzel versiyonu olacaksınız. Örneğin, vücudun kendi maddesi olan hyaluronik asit ile yapılan enjekte edilebilir bir tedavi sadece yüzünüzün şeklini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda yumuşak konturlar ve taze bir görünüm sağlar.

ciltteki yorgun görünüm
Yorgun yüz görünümü nasıl geçer

Göz Çevresindeki Koyu Halka ve Şişkinlik Tedavisi

Dinlenmiş bir görünüm taze bir göz görünümünü beraberinde getirir. Göz altındaki derin gözyaşı kanalları, torbalar ve koyu halkalar ne yazık ki yorgun bir görünüm yaratabilir. Şişkinliğin farklı türleri vardır ve doğru tedaviyi belirlemek için öncelikle doğru nedeni belirlemek çok önemlidir.

Göz Yaşı Oluğu Belirginleşmesi

Gözyaşı kanalları, gözlerin iç köşelerinden yanaklara doğru uzanan hendeklerdir. Yaşlandıkça iskelet küçüldüğünden, hacim kaybı meydana gelebilir ve buna ek olarak, gözlerinizin altındaki cilt yaşla birlikte daha az elastik hale gelir. Daha derin bir gözyaşı kanalı daha genç yaşlarda da doğal olarak mevcut olabilir. Hacim kaybı genellikle gözlerin altında şişkinlik ve koyu halkalara neden olur. Neyse ki, gözyaşı kanalı tedavisi ile hacim kaybı çok güzel bir şekilde doldurulabilir, gözyaşı kanalı doldurulabilir ve göz kapağı altında destek sağlanabilir.

Göz Altı Yağ Torbaları

Şişkinliğin ana nedenlerinden biri yaşlanmadır. Alt göz kapağında göz küresini ve göz çukurunu korumaya yarayan birkaç yağ bölmesi vardır. Yaşlandıkça, göz çevresindeki kas dokusu zayıflar, bu nedenle göz kası artık yağı düzgün bir şekilde geri itemez. Sonuç olarak, gözlerin altında yağ birikerek şişkinliğe neden olur. “Yağ duvarının” ciddiyetine bağlı olarak, dolgu tedavisi kullanılabilir veya alt göz kapağı ameliyatı ile cerrahi olarak çıkarılabilir.

Koyu halkalar

Yalnızca göz çevresindeki koyu renkli deriyle uğraşıyorsanız ve derin gözyaşı kanalından muzdarip değilseniz, cilt terapisiyle birlikte doğru cilt bakımını kullanmak bir çözüm olabilir. Lazer tedavileri ve/veya mikroiğneleme cildi sıkılaştırarak daha az “camsı” hale getirir ve böylece koyu halkaların görünümünü azaltır.

Yaşlandıkça, kolajen azalır ve cildin sarkmasına ve incelmesine neden olur. Fraksiyonel lazer tedavisi ile, bağ dokusu ve kolajen üretmek için küçük kan damarlarını uyararak bu süreci yavaşlatabilirsiniz. Bu da daha sağlıklı ve daha sağlam bir cilt sağlar!

Kaş Düşüklüğü

Kaşlarınızın aşağıda olması nedeniyle yorgun bir görünümden mi muzdaripsiniz? Ne yazık ki, kaş düşüklüğü genellikle yorgun bir görünüme neden olur ve buna ek olarak gözlerinizde baskıcı bir his oluşabilir. Sarkan cilt, kaş çatma kasının kaşları aşağı çekmesine neden olarak yorgun görünmenize yol açar.

Kaş kaldırma denildiğinde pek çok kişinin aklına cerrahi bir prosedür gelir, ancak hiçbir şey gerçeklerden daha farklı olamaz! Botoks yoluyla (ve bazen dolgu maddeleriyle birlikte) kaş kaldırma aslında mükemmel bir çözüm olabilir. Botulinetoksin enjeksiyonu kasları gevşeterek neredeyse anında taze ve genç görünmenizi sağlar. Bazı durumlarda botoks kullanılamaz çünkü kaşların daha da düşük görünmesine neden olabilir. Bu durumda dolgu tedavisi uygulanır.

Cilt Sarkması İçin Ne Yapılabilir? Sarkan Cilt Toparlanır Mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu