Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Yüzde Yağlanma Neden Olur? Yüzdeki Yağlanma Nasıl Giderilir?

Reklam

Yağlı bir cilt, sık sık meydana gelen sivilceler ve dikkatle uyguladığınız makyajın yerinde kalıp kalmayacağı endişesi dahil olmak üzere bir dizi cilt bakımı ve makyaj kaygısıyla ilişkilendirilir. Tüm bu fazla yağı uzak tutmak için uzmanlar, iyi seçilmiş bir cilt bakımı rutinine ihtiyacınız olduğu konusunda hemfikirdir. Ama en başta yüzde yağlanma neden olduğunu ve bunu sonsuza kadar düzeltmenin bir yolu olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Yağlı cildin temel nedenine ulaşmak ve bununla en iyi nasıl savaşılacağını belirlemek önemlidir.

Yağlı bir cildin belirtileri oldukça basittir: Parlak bir yüzünüz varsa veya sivilcelere yatkınsanız, yağlı bir cilde sahip olma ihtimaliniz yüksektir. Yağlı cilt, özellikle T bölgesinde (burun, alın ve çene çizgisini içerir) ve kafa derisinde genellikle yağlı görünür ve hissedilir. Yağlı cilde sahip kişilerin daha büyük gözeneklere, tıkanmış gözeneklere ve akne eğilimli cilde sahip olma olasılığı daha yüksektir. Hormonlardan yüzünüzü ne sıklıkta yıkadığınıza kadar, endişelerinize gerçekten neyin neden olduğunu öğrenin.

İçindekiler

Yüz Yağlanması Neden Olur?

Yüzünüzün yağlı olmasının birçok nedeni olabilir. İlk olarak, yağlı cildin genellikle genetik tarafından belirlenir, bunun da bazı insanların doğal olarak daha fazla yağ üretimine eğilimlidir. Ayrıca hormonlar da bunda büyük rol oynar. Gençken, ergenlik döneminde başlayan hormonlarımız yağ bezlerini uyarmaya başlar. Bu nedenle, gençlerimizde ve yirmili yaşlarımızda daha yağlı bir cilde sahip olmak yaygındır ve daha sonra genellikle yaşla birlikte azalmaya başlar.

yüz yağlanması
yüzde yağlanma sebebi

Diğer faktörler, yaşam ortamınızı ve günlük yeme alışkanlıklarınızı içerir. Sıcak ve nemli iklimlerde yaşayan insanların soğuk ve kuru ortamlarda yaşayanlardan daha fazla sebum üretme eğilimindedir. Ayrıca şeker, karbonhidrat, doymuş yağlar ve süt ürünleri açısından yüksek diyetlerin yağ bezlerimizi tetikleyebileceğini ve yağ üretiminde dengesizliğe neden olabilir.

Aslında, özellikle doğru ürünleri kullanmıyorsanız, cilt bakımı rutininiz bile yüzünüzü yağlı hale getirebilir.

Gece Uyurken Yüz Neden Yağlanır?

Sabahları yağlı bir ciltle uyanmak, genel olarak cildin nefes almasıyla ilgilidir. Bunu önlemek için yatmadan önce cildinizi iyi temizlemeniz önerilir. Ayrıca yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz de önemlidir.

Yüzde Aşırı Yağlanma Neden Olur?

Hava değişiklikleri, hormonal değişimler, kalitesiz kozmetik ürünlerin kullanılması yüzde aşırı yağlanmaya neden olabilir. Bu durum tüm yüzde olabileceği gibi bölgesel de olabilir.

Yüz Yağlanması Çözümü

Yağ üretimi hormonlar ve genetik tarafından kontrol edildiğinden, cildinizin yağlı olmasını tamamen durdurmanın her zaman mümkün olmaz. Ancak yapabileceğiniz şey, aşırı yağ üretimini kontrol etmektir. Yüzünüzü günde iki ila üç kez nazik bir temizleyici ile yıkamanızı ve yağı azaltmaya yardımcı olacak salisilik asit ve retinol gibi aktif bileşenler aramanızı önerilir.

Yağlı Cilde Hangi Ürünler İyi Gelir?

Aşırı yağ üretimini bastırmaya çalışıyorsanız takip etmeniz gereken oldukça basit bir cilt bakımı rutini vardır : nazik bir temizleyici, hafif, komedojenik olmayan ve yağsız bir nemlendirici ve günlük bir güneş kremi kullanın. Tonik ve peeling kullanmak istiyorsanız, cildinizi kurutmadıklarından emin olmanız ve içinde alkol bulunan herhangi bir şeyden kaçınmanız önerilir. En önemlisi doğru malzemeleri kullanmak.

Yağlı Ciltler Ne Kullanmamalı?

Yağ içeren veya gözeneklerinizi tıkayabilecek her şeyden kaçınmanız gerektiği konusunda hemfikir. Yağlı cildiniz varsa, sivilcelere ve lekelere yatkınsanız, komedojenik olmayan ürünleri kullanın.

Yağlı Cilde Ne İyi Gelir? | Yağlı Cilt Bakım Önerileri

Yağlı Ciltler İçin Matlaştırıcı Makyaj Malzemeleri

Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltler İçin En güzel 5 Fondöten Önerisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu