Reklam
Güncel HayatGüzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Kolajen Dolgusu Nedir? Kolajen Güzelleştirir Mi?

Reklam

Kolajen dolgusu son dönemlerde oldukça popüler hale geldi. Gençleşmek isteyenlerin dilinden düşmeyen kolajen ve kolajen içeren ürünler hakkında detaylı bilgi sizlerle…

İçindekiler

Kolajen Nedir?

Bir çeşit protein olan kolajen insan vücudunda kaslarda, kemiklerde ve ciltte bulunur. Vücuda genel anlamıyla elastik yapısını kazandırır. Kolajen vücutta doğal olarak üretilir fakat yaşlanma, sigara kullanımı gibi etkenlerle üretiminde azalma ve beraberinde de kırışıklık, ince çizgiler, ciltteki dolgunluk kaybı görülür. Bu gibi sebeplerle cilt olduğundan daha yaşlı gözükebilir.

Günümüzde kozmetik sektöründe kırışıklık karşıtı bakım kremlerinin birçoğunun içeriğinde kolajen bulunur. Ayrıca bazı cerrahi operasyonlarda da vücudun kendini yenilemesine destek olmak için kolajen kullanılmaktadır. Kolajen takviyesi olarak toz kolajen kullanabilir veya kolajen dolgu yaptırabilirsiniz. Toz kolajenler eczanelerde reçetesiz şekilde satılıyor, içeceklerinize karıştırıp kullanabilirsiniz. Peki kolajen dolgu nedir, nasıl yapılır, fiyatları nedir? gelin birlikte inceleyelim.

yüze kolajen uygulaması
yüze kolajen uygulaması

Kolajen Tedavisi Nedir?

Kolajen tedavisi cildin alt tabakasına etken maddeler verilmesiyle yapılır. Etken maddeler cilt altında kolajen üretimini tetikler ve üretimi artırır. Tedavi sonrası cilt onarılır, yenilenir ve cilt üzerindeki kırışıklıklar açılır. Cerrahi bir müdahale olmadığı için kişi işlemden hemen sonra günlük işlerine geri dönebilir. Acısız bir işlemdir. İstirahat dönemi yoktur.

Collagen Dolgu Cildi Güzelleştirir Mi?

Evet. Kolajen cildin esneklik ve dolgusunu kazandırdığı için daha canlı, sağlıklı ve taze bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur. Ayrıca cilt kusurlarının azalmasını destekler. Tazelenen cilt daha genç ve daha güzel gözükür.

Kolajen Dolgusu Neden Yapılır?

Yaşlanma ve çeşitli cilt yıkıcı sebepler sonucunda vücuttaki kolajen üretimi azalır. Bu azalmaya bağlı olarak cilt bariyeri kendini yenilenmekte zorlanır ve bu durum kırışıklık oluşuma sebep olur. Kolajen Dolgusu cildin kaybettiği kolajeni ve esnekliği tekrar kazanmasına yardımcı olur. Fakat geçici bir işlem olduğunu da unutmamak gerekir.

Kolajen dolgusu işlemi diyabet hastalarına, kanser hastalarına ve tedavisi görenlere, cilt iltihabı olanlara ve yakın zamanda lazer uygulaması yaptıran kişilere önerilmemektedir.

Kolajen Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Dolgu işleminde etki etmeye başlama süresi çok kısadır. İşlem uygulandıktan sonra vücut kolajeni emer ve cilt toparlanmaya başlar. Kolajen işleminin kullanım süresi ise kişinin cilt tipine göre değişiklik gösterebilir. Fakat ortalama kullanım ömrü 3 ay ila 8 ay arasında değişebilmektedir.

 

collagen dolgu nedrir nasıl uygulanır
collagen dolgu nedir nasıl uygulanır

Cilde Uygulanabilen Bitkisel Yağlar Nelerdir?Medikal Cilt Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır? adlı yazı dizilerimize de bakabilirsiniz.

 

Yüze Kolajen Enjekte Etme Uygulaması

Kolajen dolgu yüz bölgesine iğne yardımıyla enjeksiyon yapılarak uygulanır. Enjeksiyon cildin altına yapılır ve herhangi bir iz bırakmaz. İşlem sonrası hasta günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir.

Kolajen Dolgu Fiyatları 2023

Kolajen dolgu fiyatları yaptırdığınız yere ve enjeksiyon miktarına göre değişiklik gösterebilir. Ortalama Kolajen Dolgu Fiyatları 2023 bir tüp için 2000 TL 4000 TL arasında değişmektedir. 1 tüp dolgu 1,2 ml’dir.

Kolajen Dolgu Yaptıranlar ve Yorumları

“3 ay önce dudaklarıma yaptırdım. Silikon dolgu yapay durduğu ve kalıcı olduğu için (pişman olursam diye) kolajen dolgu tercih ettim. Çok da güzel oldu, ben çok memnunum. Dolgu eridiğinde tekrar yaptırmayı düşünüyorum.”

“Yıllardır toz kolajen kullanıyorum zaten baya faydasını görüyordum bir de yüz dolgusunu deneyeyim dedim. Özel bir kliniğe yaptırdım. 5 seans gittim. Bir losyon sürdüler yüzüme sonrasında iğneyle dolgu yaptılar birkaç yerden. Acı hissetmedim sadece işlemin yapıldığı gece biraz yüzümde gerginlik oldu o kadar. Sivilcelerim de azaldı ama dolguyla ilgisi var mı bilmiyorum.”

“6 ay önce alın ve kaş bölgeme yaptırdım. Kırışıklıklarım açıldı ve daha genç bir görüntü verdi. 3 seans toplam 3 enjekte yaptırdım. Arkadaşım güzellik uzmanı olduğu için uygun fiyata yaptırdım ama fiyatlar bence gerçekten pahalı. Çünkü dolgu çok da uzun süre gitmiyor. Benimkiler kaybolmak üzere.”

“Önce dudak bölgeme hafif bir dolgu yaptırmıştım. Memnun kalınca çene bölgemdeki sarkmalar için tekrar yaptırdım. Oldukça etkili geldi. Cerrahi müdahaleden ziyade böyle bir işlemi tercih ediyorum. Acı hissetmedim, iğneyi de hiç hissetmedim.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu