Reklam
Güncel Hayat

Özgüven Eksikliği Neden Olur? Özgüven Eksikliği Nasıl Yenilir?

Reklam

Neden bazı insanlar özgüven eksikliğinden muzdarip iken, diğerleri kim olduklarından ve ne yaptıklarından emin, kendinden emindir? Özgüveni düşük olan biri, kendinden emin olmayı hak etmediğini çünkü onun hakkında değerli hiçbir şey olmadığını söyleyerek yanıt verebilir. Ancak bu, özgüven eksikliği probleminden kaynaklanan yanlış bir inançtır. Birinin kendine güveni, değersiz olduğu için eksik olmaz; birisi, bir insan olarak doğuştan gelen değeriyle hiçbir ilgisi olmayan çok özel nedenlerden dolayı özgüveninden yoksundur.

İçindekiler

Özgüven Eksikliği Nedenleri

Düşük özgüvene sahip olmak kimsenin suçu değildir. Gerçek gibi görünen dış koşulların ve/veya hatalı düşünce kalıplarının bir sonucudur. Birinin kendine güven eksikliğine katkıda bulunan kendi düşünceleri olsa bile, güven eksikliği kişinin olaylar hakkında nasıl düşündüğünden kaynaklanır. Düşük özgüven, asla birinin özünde kim olduğundan kaynaklanmaz. O halde özgüven eksikliğine ne sebep olur?

özgüven eksikliği
özgüven eksikliği neden kaynaklanır

Düşük Özgüven, Diğer İhtiyaçlar Karşılanmadığında Olur

İnsanoğlunun hem hayatta kalması hem de gelişmesi için karşılanması gereken temel ihtiyaçları vardır. Psikolog Abraham Maslow, insanların birbiri üzerine inşa edilen belirli temel ihtiyaçlar tarafından motive edildiğini iddia eden bir teori geliştirdi. Bir model ev inşa etmek için kullanmayı planladığınız bir küp blok düşünün. Altında duvarlar olana kadar çatıyı koyamazsınız. Maslow’un ihtiyaçları bu yönde. Daha yüksek ihtiyaçlar üzerinde çalışmadan önce, alt ihtiyaç katmanlarını karşılamalısınız.

Maslow, “saygı” terimini özsaygı, öz-yeterlilik ve kendine güvenin içerdiği her şeyi -hepsi birbiriyle ilişkili ancak biraz farklı kavramlar- kapsamak için kullanır. Saygı, özgüven, piramidin oldukça yukarısındadır. Altta yatan ihtiyaçlar karşılanmazsa, kişinin özgüven sahibi olması çok zordur.

Maslow’a göre saygınlık ihtiyacının karşılanması için sırasıyla aşağıdaki ihtiyaçların karşılanması gerekir:

 • Yemek ve uyku gibi fizyolojik ihtiyaçlar
 • Güvenli barınak, düzen ve istikrar gibi güvenlik ihtiyaçları
 • İnsan bağı, yakınlık ve arkadaşlık gibi sevgi ve ait olma ihtiyaçları

Bu temel ihtiyaçlardan herhangi biri karşılanmazsa kişinin kendine olan güveni de eksik olabilir.

Dış Etkiler Özgüven Eksikliğine Neden Olabilir

Çoğu zaman, düşük özgüven, bazen genç yaşlardan itibaren, deneyimler ve başkalarıyla etkileşimler yoluyla öğrenilir. Her yaştan insan bu durumlarla karşılaştığında özgüveni düşebilir:

 • Sık sözlü aşağılamalar
 • Akranlar, işyeri amirler vb. tarafından zorbalığa uğramak
 • Toksik veya kötü niyetli ilişkilere dahil olma
 • Zor koşullarda yaşamak (yoksulluk, hastalık, boşanma, bekar ebeveynlik, işsizlik vb.)

Düşünceler ve Odaklanma Özgüven Düşüklüğüne Neden Olabilir

Sıklıkla, birinin kendi düşünce kalıpları, özgüvenini kırar. Örneğin, bu hatalı inançlar özgüven eksikliği ile ilişkilendirilir:

 • Dış kontrol odağına sahip olmak, genel olarak hayatın kişinin etkisinin dışında olduğuna inanmak
 • Kendini suçlama eğilimi
 • Öğrenilmiş çaresizlik, yapılan hiçbir şeyin hiçbir şeyi iyileştiremeyeceği inancı
 • Kendisiyle ilgili her olumsuz düşünceyi doğru ve doğru olarak kabul etme (içinizdeki sert eleştirmeni dinlemek ve söylediği her şeyi göründüğü gibi kabul etmek)

Özgüven Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Karşılanmayan temel ihtiyaçlar, kişinin elinde olmayan dış etkenler ve/veya yanlış düşünceler özgüven eksikliğine neden olur. Özgüven eksikliği, utanma duygusu, depresyon ve kaygıya yol açabileceği gibi, narsisistik kişilik bozukluğu ve borderline kişilik bozukluğu gibi kişilik bozukluklarında da etken olabilir.

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir?

İstenilen özgüvene ulaşmak kolay bir iş değildir ancak bu sorunları çözmek için çaba sarf etmek harika sonuçlar verecektir. Bunun sürekli bir süreç olduğunu ve kendi kendine motivasyonun günlük olarak gerekli olduğunu anlamanız gerekir; bundan hafif bir sapma güveni azaltır. Sağlıklı özgüven, daha iyi bir yaşama yol açar.

Özgüven eksikliği
Özgüven eksikliği olan insanlar ne yapmalı

1. Kendinizi kabul edin

Kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeniz önemlidir. Her insanın bir veya diğer kusuru olduğunu ve hiç kimsenin mükemmel olmadığını anlamak gerekir. Mükemmelliğe ulaşma fikri yoktur ve kişi yanlış mükemmellik fikrinde kaybolmamalıdır.

Herhangi bir büyük başarının zaman gerektirdiğini anlamak gerekir, bu nedenle kendi kusurlarınızı kabul etmek, kendinizden şüphe duymanın üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

2. Kendi Başarılarınızı Takdir Edin

Kendine güven kazanmanın en iyi yolu, önceki başarıları takdir etmektir. İnsanın geçmişte yaptıklarını ve başardıklarını düşünmek, inanmak ve bundan sabır ve azimle başarabileceklerini anlamak gerekir.

Bazen bir kişi başkalarına ayak uydurmak için kaybolur, daha önce başardıklarını unutmaya eğilimlidir, bu nedenle olumlu şeyler hakkında düşünmek gerçek olmaya yardımcı olur.

3. Karşılaştırmadan Kaçının

Kendi başarılarımızı ve başarısızlıklarımızı başkalarıyla karşılaştırmanın hiçbir faydası olmayacaktır. Herkesin kendi yararları ve eksiklikleri olduğunu ve her bireyin farklı hedefleri olduğunu anlamak önemlidir.

Hedeflerinizi anlayın ve ona ulaşmak için gerçekçi bir plan yapın. Gereksiz yere rekabet etmek bizi bir yere götürmez ama birey olarak sağlıklı sınırlar belirlemek özgüvenimizin gelişmesine yardımcı olur.

4. İnsanları Memnun Etmeyi Bırakın

Etrafındaki herkesi memnun edemezsin. Bazen kabul edilmesi zor bir gerçektir. İnsanları memnun etmeye çalışmak, güveninizi daha kısa bir süre için artırabilir, ancak uzun vadede kendi etkisi vardır. Etrafımızdaki sağlıklı sınırları belirlemek önemlidir. Bazen hayır demek cesaret ister ama gerektiğinde olduğu gibi söylemek önemlidir.

5. Fazla Düşünmeyi Bırakın

Düşük özgüvenin nedenlerinden biri, kişinin sebepsiz yere bir şeyi veya diğerini düşünme eğiliminde olmasıdır. Bu düşünceler, insanların benim hakkımda düşündüklerinden geçmiş başarısızlıklara ve diğer birçok olumsuz düşünceye kadar değişebilir.

Bu sorunların üstesinden gelmek için, kimsenin başkalarını düşünmeye vakti olmadığını bilmek ve ayrıca kendinizi çeşitli faaliyetlerle meşgul etmek önemlidir.

6. Kendinizi Tanıyın

Başkalarından kabul görmek için, insanlar başkalarını etkilemek için şeyler yapma ve kendi benliklerini tanımak için onlarla zaman geçirmekten kaçınma eğilimindedir. Her şeye ara vermek ve kendi hoşunuza giden ve gitmeyen şeyleri bilmek için kendinize dikkat etmek önemlidir.

7. Duygularınızı Serbest Bırakın

Pek çok insan duygularını bastırma eğilimindedir ve onları serbest bırakmaz ve daha sonra bu konuda aşırı düşünmeye devam eder, durumu aşırı analiz ederek olumsuz etkilere yol açar.

Yakınlarınızla konuşup duygularınızı paylaşmak ya da haykırmak güzeldir. Ağlamak asla bir zayıflık belirtisi değildir, ancak kendi duygularınızla barışık olduğunuzu gösterir.

8. Yaşam Tarzınızda Değişiklikler Yapın

Kulağa saçma gelebilir ama oldukça etkilidir. Sağlığınıza dikkat etmeniz, düzgün uyumanız, sağlıklı beslenmeniz ve düzenli egzersiz yapmanızda fayda var. Zinde bir vücut, kendine güvenin artmasına yol açan iyi bir zihniyete yol açar.

9. Olumlu İnsanlarla Etkileşim Kurun

Hayata olumlu bakan insanlarla çevrili olun, deneyimlerini ve başarısızlıklarını nasıl başarıya dönüştürdüklerini dinleyin. Bu size hayata karşı olumlu bir bakış açısına sahip olmanız için ilham verecektir. Eleştirel insanlarla daha fazla zaman geçirmek, kişinin kendine olan güvenini azaltır ve mutlu olma şansını azaltır.

10. Kendinizi Ödüllendirin

Başarılarınız için zaman zaman kendinizi ödüllendirmek iyidir. Bir hedef belirleyin ve ulaştığınızda kendinizi bir tatil, hediye veya akşam yemeği ile ödüllendirin. Kendinizi ödüllerle takdir etmek, kendinize olan güveninizi artırmanıza yardımcı olur ve kendinizi takdir etme duygusu oluşturur.

11. Şimdiki Anı Yaşayın

Geçmişe gidip yapılan hataları düzeltemez veya geleceğe gidemezsiniz. Şimdiki tek gerçek şeydir ve eğer kaçırılırsa, onu kaybetmenin pişmanlığı oldukça uzun süre devam eder.

İçinde bulunduğumuz andan yararlanıp onu dolu dolu yaşamak ve zamanın fırsatlarını kaçırmamak en doğrusu. Bazen içgüdüsel olarak bir şeyler yapmak iyidir ve her zaman planlanması gerekmez.

12. Kalbinizin Sesini Dinleyin

Bazen kişi, sadece sosyal normlara uymak için kalbin arzusunu kaçırma eğilimindedir. Bu bazen memnuniyetsizliğin daha da gelişmesiyle özgüvenin azalmasına yol açar. En çok sevdiğiniz şeyin peşinden gitmek ve içgüdülerinizi dinlemek en iyisidir. Mutlu bir kalp özgüveninizi artırır.

13. Bir Hobi Geliştirin

Bazen sevdiğiniz işi profesyonelce yapmak mümkün olmuyor ama bu sizi hayal kırıklığına uğratmak için bir sebep olmamalı. Aslında, onu takip etmekten asla vazgeçmeyin, bunu bir hobi olarak yapın. Hobiler, rutin hayattan bir mola vermenin ve bir kişinin kendisi olmasına izin vermenin bir yoludur.

14. Kendinize Olumlu Şeyler Söyleyin

Her sabah aynaya bakın ve yaptığınız tüm başarıları kendinize hatırlatın. Bu olumlamalar ve hatırlatmalar, pozitif enerjinizi artırmanıza ve özgüven seviyenizi artırmanıza yardımcı olur. Olumlu bir kelime, zihnin ve bedenin iyileştirilmesine yardımcı olan bilinçaltı zihne ulaşır.

15. Soruna göre hareket edin:

Sizi rahatsız eden ve sizi hayal kırıklığına uğratan bir şey varsa. Örneğin, kilonuz sizi rahatsız ediyorsa, buna göre hareket edin ve düzenli olarak çalışmaya başlayın. Sorun üzerinde düşünmek hiçbir zaman bir fayda sağlamaz ama üzerinde akıllıca hareket etmek her zaman işe yarar.

16. Gerçekçi Hedefler Koyun

İstenen sonuca ulaşmanın bir günlük iş olmadığını anlamak önemlidir; çok çalışma ve azim gerektirir. Bu nedenle, daha büyük bir hedefi kısa adımlara bölün ve böylece gerçekçi hedefler belirleyin.

17. Sosyal ve İletişim Becerileri Geliştirin

Giderek daha fazla insana ulaşın, olabildiğince çok insanla etkileşime geçmek için çaba gösterin, onların korkularını ve sorunlarını öğrenin. Başkalarının farkındalığı arttıkça, kendimizi kabul etme şansımız da artar.

18. Mizahın Bir Parçası Olmaktan Keyif Alın

Biri seninle dalga geçmeye kalkarsa bir köşede somurtmak yerine kendine gülmek ve kendini biraz gevşetmek bazen iyidir. Bu, insanların sizi tamamen farklı bir ışıkta görmelerini sağlar ve kendi kendinize olan özgüveninizi artırır. Başkalarının sizin zayıflığınızdan faydalanmasına izin vermeyin.

19. Deneyin ve Keşfedin

Seyahat edin, birçok insanla tanışın ve selamlayın. Çeşitli kültürleri keşfetmenize ve onların farklı yaşam tarzlarını tanımanıza izin verin. Bu, kendi deneyimlerinizi açmanıza yardımcı olacak ve dünya hakkında daha iyi fikirler edinmenize yardımcı olacaktır.

Zaman zaman inzivaya çekilmek bizi gerçek dünyadan koparır ve sosyal beceriler geliştirmemizi engeller. Ayrıca, daha fazla bilgi geliştirmeye yardımcı olan çeşitli çalışma ve sanat biçimlerini keşfedin.

20. Yardım Alın

Hiçbir şey işe yaramazsa, profesyonel yardım almak en iyisidir. Sorunları çözmek iyi olduğu için yardım istemekte yanlış bir şey yok. Profesyonel yardım almak, eksik kaldığımız noktalara bizi yönlendirdiği için iyidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu