Reklam
Genel

Deprem Çantasında Neler Olmalı?

Reklam

Bir deprem çantası oluşturmak veya önceden yapılmış bir kiti tamamlamak, aileniz için büyük bir deprem olduğunda ne yapacağınız hakkında konuşmak için bir fırsattır. Genel yönergeler, evinizde kişi başına üç gün (72 saat) yetecek kadar yiyecek, su ve malzeme saklamanızı önerir. Peki, deprem çantasında neler olmalı?

Depremler uyarı yapılmadan gerçekleşir. Bir sonraki büyük depremin ne zaman olacağını bilmiyoruz, ancak hayatta kalmak ve etkisini en aza indirmek için şimdiden harekete geçebiliriz. Hazırlık bir planla başlar. Bireyler ve aileler için bu, bir depreme hazırlık planı ve kiti oluşturmak ve deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında ne yapılacağını bilmek anlamına gelir.

İçindekiler

Depreme Hazırlık İçin Neler Yapılmalıdır?

Depremler ani, şiddetli ve uyarı vermeden vurur. Potansiyel tehlikeleri önceden belirlemek ve önceden planlamak, bir depremden kaynaklanan ciddi yaralanma veya can kaybı tehlikelerini azaltabilir. Bina temellerinin onarılması ve güçlendirilmesi, tepe aydınlatma armatürlerinin tavana sabitlenmesi, mobilyaların ve diğer nesnelerin duvarlara ve zemine sabitlenmesi ve yerel sismik yapı standartlarına uyulması depremlerin etkisini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Deprem sırasında meydana gelen birçok yaralanma, yerin sallanması nedeniyle düşen veya yer değiştiren eşyalardan kaynaklanır. Bir depremden önce potansiyel tehlikeleri belirlemek sizi ve ailenizi koruyabilir. Evinizin ve çalıştığınız yerin bir envanterini çıkarın. Bir deprem sırasında hareket edebilecek veya düşebilecek her şey kapalı bir dolaba veya ikincil bir kaba yerleştirilmelidir. Başka bir yere koyulamayan her şey güvenli bir şekilde sabitlenmeli veya kitaplık gibi nesneler için duvara yapıştırılmalıdır. Yatakların veya insanların oturduğu yerlerin yanına resim veya ayna asmaktan kaçının.

Deprem çantasında neler olmalı
depreme hangi önlemler alınmalı

Bir depremden sonra bir haftaya kadar suya, yiyeceğe, elektriğe veya diğer ihtiyaçlara erişiminiz olmayabilir. Bir afet tedarik kiti oluşturmak, bir depremin ardından kurtulmanıza yardımcı olacaktır. En az 72 saat boyunca ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecek kadar su, yiyecek ve diğer temel malzemeleri saklayın. Kiti, bir deprem olması durumunda kolayca erişilebilmesi için zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz bir yerde saklayın.

Bir acil durum iletişim planı geliştirmek de iyi bir fikirdir. Cep telefonlarına veya elektrik gerektiren diğer cihazlara güvenmeyin. Bir deprem sırasında aile üyelerinin birbirinden ayrılması durumunda, afet sonrası yeniden bir araya gelme planı geliştirin. Ailedeki herkesin, irtibat kurulacak kişinin adını, adresini ve telefon numarasını bildiğinden emin olun.

Deprem Anında Yapılması Gerekenler

Bir deprem sırasında mümkün olduğunca güvende kalın. Bazı depremlerin aslında ön şok olduğunu ve daha büyük bir deprem olabileceğini unutmayın. Yakındaki güvenli bir yere birkaç adımla hareketlerinizi en aza indirin.

İçerideyseniz, bir masanın veya başka bir sağlam mobilyanın altına sığınmalı ve sallanma durana kadar tutunmalısınız. Yakınlarda masa yoksa binanın bir köşesine veya içine, camdan uzak bir yere geçin ve kollarınız başınızı örterek yerde kalın.

Sarsıntı durana ve çıkmanın güvenli olduğundan emin olana kadar içeride kalın. Dışarı çıktığınızda, binalardan uzaklaşarak açık bir alana geçin.

Depremden Sonra Yapılması Gerekenler

Bir depremden sonra, güvenli bir yere gitmek en önemlisidir. Deprem çantanızı yanınıza alın. Yaralanmaları ve tehlikeleri kontrol edin, ardından başkalarına yardım edin. Güvende olduğunuzda, aile üyeleriyle iletişim kurmak ve yeniden bağlantı kurmak için hazırladığınız acil durum deprem planını takip edin.

Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler

Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı (çabuk bozulmayan) gıdalar (Konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu, vb.).

Önemli belge fotokopileri;

 • Kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.)
 • Tapu, sigorta, ruhsat belgeleri
 • Zorunlu Deprem Poliçesi
 • Diplomalar
 • Pasaport, banka cüzdanı vb.
 • Diğer (evcil hayvan sağlık karnesi, vb.)

Giyecekler;

 • İç çamaşırı
 • Çorap
 • Yağmurluk
 • İklime uygun giysiler

Su

Her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyu alınmalı.

Hijyen malzemeleri;

 • Sabun ve Dezenfektanlar
 • Diş fırçası ve macunu
 • Islak mendil
 • Tuvalet kâğıdı
 • Hijyenik ped

Diğer malzemeler;

 • İlk yardım çantası
 • Uyku tulumu veya battaniye
 • Çakı, düdük, küçük makas
 • Kâğıt, kalem
 • Pilli radyo, el feneri ve yedek piller (dayanıklı/uzun ömürlü pil)

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu