Reklam
GenelSağlık

Evde Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Reklam

Sivrisinek Isırığı yaz aylarında ülkece mustarip olduğumuz en büyük sorun şüphesiz. Özellikle hassas ciltlerde büyük çaplı rahatsızlıklara bile yol açabilen sivrisinek ısırığı için yıllar boyunca çeşit çeşit önlemler alınmıştır. Örneğin yaz aylarının diğer coğrafyalara göre daha sıcak geçtiği ve sivrisineklerin daha yoğun olduğu Ege bölgesinde yıllardır uygulanan bir yöntem var: kahve yakmak. Küçük bir kapta kuru Türk kahvesini bir yerinden çakmak ile tutuşturduğunuzda tıpkı bir tütsü gibi yanmaya başladığını göreceksiniz. Kuru ve yanık kahve kokusu sivrisinekleri rahatsız edecek ve bulunduğunuz ortamdan uzaklaştıracaktır.  

Sivrisinekler ve böcekler fesleğen kokusundan rahatsız olur. Bu yüzden pencere kenarlarına ve evin çeşitli yerlerine saksıda fesleğen koyabilirsiniz.

Evde sivrisinek ısırığına ne iyi gelir, sizler için yazımızda paylaştık. Sivrisinek ısırığınız uzun süre iyileşmediyse bir hekime görünmeyi unutmayın…

Sivrisinek Isıran Yere Ne Sürülür? 

Tüm böcek ve sinek enfeksiyonlarında olduğu gibi sivrisinek ısıran yeri önce doğal içerikli bir sabun ve su ile bolca yıkamalısınız.  Sabun enfeksiyonun ilerlemesini durdurmak için en etkili yöntemdir. 

Sivrisinek ısıran yere eczanelerden doğrudan gidip alabileceğiniz ya da aile hekiminize yazdıracağınız ilaçları kullanabilirsiniz. Evde doğal yöntemler tercih ederseniz ise şunları deneyebilirsiniz; 

Aloe vera jel: serinletici ve yara iyileştirici özelliği ile sinek ısırıklarının yatışmasına yardımcı olur.   

Sarımsak: mikrop kırıcı özelliği ile bilinir. Böcek ve sivrisinek ısırıkları için sarımsağı biraz ezip içine yağ karıştırarak merhem yapabilir ve iyileşmesini istediğiniz bölgeye uygulayabilirsiniz.  

Fesleğen: rahatlatıcı özelliği ile enfeksiyonlu bölgenin iyileşmesine yardımcı olur. Bir tutam fesleğen ile enfeksiyonlu bölgeyi ovabilirsiniz.  

Poşet çay: siyah ve yeşil çay içtikten sonra poşetini sinek ısırığının üzerine koyarsanız iyi geldiğini göreceksiniz.  

Nane yağı: iyileşmeyi hızlandırır.  

Tuzlu su: enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olur ve şişliği azaltır. 

Elma sirkesi: ısırık olan bölgeye sürüldüğünde kaşıntının kısa sürede geçmesine yardımcı olur. 

Limon: kaşıntıyı ve enfeksiyonu geciktirir.  

Aspirin: iltihap giderici özelliğe sahiptir. Aspirini ezdikten sonra bir miktar su ile karıştırın ve macun elde edin. Daha sonra bu macunu enfeksiyonlu bölgeye hafifçe sürün.  

Bal: iyileşmeyi hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Sinek ısırığının olduğu bölgeye az miktarda bal sürerek yavaşça ovalayabilirsiniz. 

Alerji ve Kaşıntı Karşıtı Krem Önerileri adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

sivrisinek ısırığına ne iyi gelir
sivrisinek ısırığına ne iyi gelir

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer? 

Normal şartlarda sivrisinek ısırığı kaşıntısı birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Eğer bağışıklık sisteminiz zayıfsa bu süre daha uzun sürebilir. Ayrıca sivrisinek ısıran yere buz uygulayabilirsiniz. Buz, soğukluğu ile kaşıntının azalmasına ve kızarıklığın daha hızlı geçmesine yardımcı olur.  

En çabuk kaşıntı geçiren bir diğer yöntem ise kolonyadır. Alkollü içeriği ile hem mikrop kırıcı hem serinletici özelliği olan kolonyayı enfeksiyonlu bölgeye bir pamuk yardımıyla sürebilir veya doğrudan bölgenin üstüne dökebilirsiniz.

 Sivrisinek Isırığı Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir? 

Sivrisinek ısırığı enfeksiyon belirtileri aslında birçok böcek ve sinek ısırığı belirtileri ile benzerlik gösterir: 

  • Bölgede şişlik  
  • Kızarıklık 
  • Kaşıntı  
  • Morluk 
  • Ateş
  • Yanma hissi

Sivrisinek ısırıkları çok nadir de olsa ciddi enfeksiyonlara sebep olabilmektedir. Örneğin ciddi enfeksiyon belirtileri olarak tüm vücutta kızarıklıklar, kusma, baş ağrısı, vücut döküntüleri, ciddi nefes darlığı, yüksek ateş ve eklem ağrıları verilebilir. 

Böcek alerjisi olan kişilerde bu belirtiler daha farklı ve ileri seviyelerde görülebilir.

Sivrisinek Isırığı Neden Şişer? 

Sivrisinek ısırığı ile birlikte bölgede küçük bir şişlik görülmeye başlanır. Bu şişliğin sebebi sineğin salgıladığı maddelerden kaynaklanmaktadır. Bölgeye bulaşan sinek salgısı ile vücudun bağışıklık sistemi harekete geçer ve ısırılan yere yoğun bir hareket başlar. Bu hareket cilde dışarıdan bakıldığında şişlik olarak kendini belli eder.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu