Reklam
Makyaj

Doğal ve Sade Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Reklam

Gözlere canlı bir bakış katılması ve daha bakımlı görünüm elde edilmek amacıyla doğal ve sade göz makyajı nasıl yapılır konusu üzerine araştırmalar yapılır. Doğal görünecek şekilde sade makyaj yapmak için; gerekli olan malzemelerin neler olduğu, uygulama aşamalarının neler olduğu, uyguladıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler, bilinmesi gereken püf noktalar, gibi konular bilinmelidir.

Doğal ve Sade Göz Makyajı İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Doğal ve sade görünüme sahip bir göz makyajı için kullanılması gereken çeşitli malzemeler vardır. Bu malzemeler başlıca şu şekilde ifade edilebilir:

 • Kirpik tonuna uygun olarak tercih edilecek olan göz kalemi
 • Kirpik tonundan bir ton daha koyu renkte maskara
 • Kaş düzeltme serumu
 • İstenildiği durumda göz farı
 • Eyeliner
 • Makyaj sabitleme spreyi gibi gerekenler söz konusudur.

Bireyler doğal ve sade göz makyajı nasıl yapılır konusunda araştırma yaparken, bu malzemeleri temin etmeli ve renk tonlarını kendilerine uygun olacak şekilde ayarlamalıdırlar.

Doğal ve Sade Göz Makyajı İçin Uygulama Aşamaları Nelerdir?

Doğal duran sade bir göz makyajı için uygulama aşamalarının sıraya uygun olarak uyarlanması gerekir. Bu şekilde makyaj yapmak için uygulama aşamaları şu şekilde olmalıdır:

 • Göze uygun olarak tercih edilen makyaj bazı, göz kapağına ve kaş bitim kısımlarına doğru uygulanır. Ardından iki dakika kadar bir süre geçmesi beklenir.
 • Makyaj yapımına hazır hale gelen göz üzerine, şeftali veya doğal duracak şekilde pembe tonlarında far uygulaması yapılır.
 • Far dağıtma fırçası kullanılarak kaş diplerine doğru bir dağıtma ve doğal duruş yakalama işlemi sağlanır.
 • İnce olacak şekilde ve kirpiklerin daha gür görünmesini sağlamak amacıyla eyeliner uygulaması yapılır. Bu uygulamada kuyruk bırakmamaya ve doğal duruşa önem verilir.
 • Göz kapaklarının iç kısımlarına az miktarda olacak şekilde göz kalemi uygulanır.
 • Maskara uygulaması yapılır. İki kat uygulama yaparak gözlerin daha ön plana çıkması sağlanabilir. Ancak uygulamaları abartmamak gerekir.
 • Makyaj sabitleme spreyi kullanılarak işlem tamamlanır.

Bu işlemler sırasına uygun olarak uygulandığında, doğal ve sade göz makyajı nasıl yapılır sorusuna yanıt bulunmuş olacaktır.

Makyajın uygulama aşamasından sonra, uygulama sonrası yapılması gerekenler aşamasına da önem verilmesi gerekir.

Doğal ve Sade Göz Makyajı Yapıldıktan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Doğal görünüm elde edilecek şekilde yapılan sade göz makyajından sonra, mutlaka sabitleme spreyi kullanılmalıdır. Bu spreyler; makyajın sıcaktan sonra akmasını önler, su gibi sıvılar karşısında makyajın hemen çözünmesi sorununu ortadan kaldırır. Ayrıca, makyaj yapım işlemi bittikten sonra yaklaşık olarak on dakika kadar makyajın dinlenmesi beklenir. Dinlenme aşaması bittikten sonra bir kez daha kontrol yapılır. Çünkü uygulanan ürünlerin tonları yüz üzerinde değişim gösterebilir. Bu durum da görünüme bozukluğa neden olabilir. Gereken kontroller sağlandıktan sonra doğal ve sade göz makyajı nasıl yapılır sorusuna yanıt alınmış olur.

Doğal ve sade göz makyajı

Doğal ve Sade Göz Makyajı Yapılırken Bilinmesi Gereken Püf Noktalar Nelerdir?

Doğal duruşa sahip sade göz makyajında bilinmesi gereken püf noktalar vardır. İlk olarak, kullanılan ürünleri alacakken hemen karar vermemek gerekir. Kullanımı uygun olarak görülen ürünlerin test ürünleri denenir. Bir gün boyunca yüzde duruşunun nasıl olduğu ve tonlarda yaşanan değişimler, alerji olup olmadığı gözlemlenir. Bu şekilde daha doğal görünüşe sahip makyaj yapmak için gereken doğru ürünler alınır.

Doğal ve Sade Göz Makyajı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğal duruşlu ve sade bir göz makyajı yapılmak istendiğinde, dikkat edilmesi gereken en önemli durum; kullanılan malzemelerdir. Kullanılan malzeme içeriklerinin doğal olması, kirpiklerin dökülmesine neden olmayacak şekilde olması, uygulayan bireyde alerjik tepkilerin ortaya çıkmamasını sağlayacak şekilde olmalıdır. Bu durumlara dikkat edildiği zaman; hem sade ve doğal görünümlü makyaj yapılır, hem de kişinin göz sağlığı tehlikeye atılmamış olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu