Reklam
MakyajModa

Göz Şekline Göre Eyeliner Modelleri 

Reklam

Birbirinden güzel sizin için derlediğimiz göz şekline göre eyeliner modelleri, kimlere nasıl yakışacağı sizler için görsellerle hazırlandı.

2000’lerin hiç kuşkusuz en popüler göz makyajı eyeliner… 1970’lerde dahi Hollywood filmlerinde gördüğümüz eyeliner ve diplinerlar günümüzde en pratik haliyle hepimizin günlük kullanımında en ihtiyaç duyduğu makyaj halini almış durumda.

Kırmızı halıda bakmaya doyamadığımız ünlülerin birçoğu eyelinerların modasının geçmesine dahi izin vermiyor. Kalem, fırça, far ve daha pek çok çeşitte yapılan eyelinerlar tabii ki göz şeklini çok değiştiryor. Küçük gözleri büyütüyor, badem gözleri çekik yapıyor… Peki göz şekline göre nasıl bir eyeliner modeli tercih etmeliyim diye merak ediyorsanız bu yazımızda sizler için birbirinden güzel eyeliner modelleri paylaşıyoruz…

şekilli eyeliner modeli
şekilli eyeliner modeli

İçindekiler

Hangi Göz Tipine Hangi Eyeliner Çekilmelidir? 

Küçük gözleriniz varsa muhtemel onları daha büyüt göstermek için göz makyajı tercih ediyorsunuzdur. Gözleri daha büyük göstermek için eyelinerı daha oval ya da yuvarlak bir şekilde göz kapağına sürmek etkili olacaktır. Oval hatlarla çizilen eyeliner gözlerin yukarıya doğru kalkık gözükmesini sağlar. Ayrıca göz içlerine beyaz göz kalemi çekerek göz hacminizi artırabilirsiniz. Kirpik kıvırıcısı ile kirpiklerinize hacim katarsanız gözleriniz çok daha iri görünecektir.

düğün makyajı sade
düğün makyajı sade

Büyük gözleriniz varsa ve daha küçük göstermek istiyorsanız mutlaka eyelinerı ince ve düz şekilde çekmeye özen gösterin. Düz çekilen eyeliner gözlerdeki yuvarlak görüntüyü kısarak gözlerin daha küçük gözükmesine sebep olur. Göz içlerine siyah veya koyu kahverengi göz kalemi çekebilirsiniz böylece gözleriniz daha küçük duracaktır.

kalın eyeliner çekme
kalın eyeliner çekme

Badem gözleri daha çekik göstermek için eyelinerı ortadan uç kısımlara doğru düz çizgi şeklinde çekebilirsiniz. Bu göz makyajı için alt kirpiklerinize rimel sürmemenizi tavsiye ederiz. Alt kirpiğinize rimel sürmeniz gözleri hem aşağı doğru kaydırarak yorgun bir görünüm katacak hem de gözleri daha yuvarlak gösterecektir. Bunun yerine eyeliner üzerine uçlara doğru toprak tonlarında bir göz farı kullanabilirsiniz.

Çekik gözleriniz varsa ve daha yuvarlak bir görünüm kazanmak istiyorsanız eyelinerı kuyruksuz çekmeyi deneyebilirsiniz. Gözleriniz en dibinden başlayarak göz bitimine kadar eyeliner çekin ve kuyruk eklemeden bitirin. Göz üzerine toprak veya turuncu tonlarında yine uçlara doğru uzamayacak şekilde göz farı uygulayın. Göz içlerinize beyaz göz kalemi kullanabilirsiniz ayrıca hem alt hem üst kirpiklere rimel sürmek eyelinerın etkisini daha da ön plana çıkaracaktır.

eyeliner nasıl çekilir
eyeliner nasıl çekilir

Yuvarlak göz şekline sahipseniz gözlerinizi biraz daha kısık göstermek isteyebilirsiniz. Bunun için göz pınarlarından başlayıp kuyruklu bir eyeliner kullanabilirsiniz. Fakat eyelinerın kuyruğunun ince olmasına özen gösterin. Yuvarlak gözlerde ince kuyruklu eyeliner daha da hoş durmaktadır. Ayrıca göz içlerine kahverengi veya siyah göz kalemi uygulayabilirsiniz. Göz kalemini göz uçlarına doğru çekip eyeliner ile birleştirmek gözlerinizin şeklini daha da güzel gösterir.

Yuvarlak Göz Şekline Göre Eyeliner Modelleri 

göz şekline göre eyeliner
göz şekline göre eyeliner

 

 

Badem Göz İçin Eyeliner Örnekleri 

badem göze eyeliner
badem göze eyeliner

Kalıcı Makyaj adlı yazı dizimize de göz atabilirsiniz.

Küçük Gözler İçin Eyeliner Modelleri

 

çekik göz eyeliner modeli
çekik göz eyeliner modeli

 

Büyük Göze Eyeliner Modelleri

 

göz şeklinize göre eyeliner modelleri
göz şeklinize göre eyeliner modelleri

 

iri gözler için eyeliner
iri gözler için eyeliner

 

Yarım Eyeliner Kimlere Yakışır? 

Yarım eyeliner hem oval hem de kısık gözlerde çok güzel durmaktadır. Fakat gözün ortası kısmından başlayıp göz ucunda bitirilen eyelinerlar daha çok badem veya yuvarlak gözlü kişilerde, göz ucunda kuyruk bırakılarak yapılan yarım eyeliner ise daha çok çekik ve küçük gözlü kişilerde daha güzel durmaktadır.

yarım eyeliner nasıl yapılır
yarım eyeliner nasıl yapılır

Yeni başlayanlar İçin Eyeliner Nasıl Sürülür? 

Eyeliner sürmek ve sürmeyi öğrenmek kabul edelim ki oldukça zor. Bir gözle diğer göze çekilen eyelinerın eşit olmaması bazen insanı çileden çıkartabiliyor. Yeni başlayanlar için eyeliner nasıl sürülür ve eyeliner taktikleri:

göz alıcı eyeliner modelleri
göz alıcı eyeliner modelleri

 

kuyruklu eyeliner modelleri
kuyruklu eyeliner modelleri

 

farklı eyeliner örnekleri
farklı eyeliner örnekleri
  • Eyelinerda kendinizi geliştirmek ve el ayarınızı tutturmak için bol bol pratik yapın. Elinizin üzerinde, kağıtta veya gözünüzde sürekli pratik yaparak elinizi ölçüye alıştırabilirsiniz
  • Nasıl bir eyelinerla daha iyi olduğunuzu keşfedin. Fırça, kalem, jel ve baskı gibi pek çok çeşitte eyeliner vardır, bunlardan deneyerek elinizin hangisinde daha rahat olduğunu bulun
  • İnternetten eyeliner nasıl çekilir isimli videoları izleyebilirsiniz
  • Eyelinerı çekerken kalemi (veya her ne kullanıyorsanız) gözünüze çok fazla bastırmayın, bu hem gözlerinize zarar verebilir hem de eyeliner şeklini bozabilir
  • Eyelinerı gözünüze sürerken tereddüt etmeyin. Elleriniz kayarsa eyeliner titrek bir görünüm alır ve hoş gözükmez
  • Eyelinerı tek hamlede çekmeye dikkat edin. Böylece düz bir çizgi şeklinde gözükür
  • Kuyruk uzunluğuna kendi göz alanınıza göre karar verin. Çekik gözler daha uzun, yuvarlak gözler daha kısa kuyruk çekmelidir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu