Reklam
GenelGüncel HayatSağlık

Doğal Yöntemlerle Adet Söktürücü Bitki ve Besinler

Reklam

Kadınların günlük hayatta karşılaştıkları sorunlardan biri olan adet görememe problemi, şüphesiz herkes için bir kabus niteliğindedir. Normalde 28 günde bir olması gereken adet hali, çeşitli sebeplerden dolayı gecikebilir. Bu gibi durumlarda ilaç kullanmak yerine doğal yöntemlerle evde sizin hazırlayabileceğiniz adet söktürücü besin ve bitkiler ile bu sorunu kendiniz çözebilirsiniz.

Reglin gecikmesi şişkinlik, göğüslerde ağrı, yersiz ve fazla sinir gibi durumları beraberinde getirir. Eğer bu durum süreklilik teşkil ediyorsa mutlaka bir jinekoloğa görünmelisiniz. Zira kist ya da iltihapların ilk belirtileri adet gecikmeleridir. Ancak sürekli bir durum değilse stresten ya da hava değişimi gibi sebeplerden dolayı gecikmişse doğal yollarla çözüm üretmek elbette mümkün.

Adet Söktürücü Sebzeler Nelerdir?

Denemeniz gereken doğal yöntemlerin başını elbette bitkiler çekiyor. Bitkiler içinde ise sebzeler günlük hayatımızda en rahat bulabileceğimiz yiyecekler. Bildiğiniz gibi adet ağrıları için maydanoz, dereotu ve soğan suyu önerilir.

Bu sebzeler döngünüz için yararlı olsa da gecikmiş bir adeti başlatmak için yeterli olmayacaktır.

kereviz ve havuç adet söktürücü
kereviz ve havuç adet söktürücü
 • Kereviz
 • Havuç

Havuç ve kereviz sadece açıcı olmakla kalmayıp düzenli tüketildiği takdirde adetinizi düzene de sokacaktır.

Adet Söktürücü Meyveler Nelerdir?

Adet söktürmek için kullanabileceğiniz meyveleri başlıca sayacak olursak:

 • incir
 • ananas
ananas meyvesi neye iyi gelir
ananas meyvesi neye iyi gelir
 • papaya
 • nar suyu

Eğer bunları bulmakta zorlanırsanız nar suyunu da tercih edebilirsiniz. Etkili bir adet döngüsü kazanmanız için birebir olan nar suyu açılmanızı da sağlayacaktır.

Adet Söktürücü Baharatlar Nelerdir?

Yediğiniz herhangi bir yemeğe kattığınız baharatlar aslında siz farkında bile değilken adet döngünüze yardım ediyor. Başlıca sayacak olursak:

 • zencefil,
 • susam tohumu,
 • zerdeçal,
 • rezene tohumu,
 • çörek otu,
 • kişniş tohumu
 • safranı
 • tarçın

görebilirsiniz. Yukarıda belirtmiş olduğumuz baharatlar arasından en etkili olan ise adet söktürücü bitki olarak da bilinen tarçındır.

adet söktürücü baharatlar
adet söktürücü baharatlar

Yazdığımız baharatların hemen hepsinden aynı sonucu alamayabilirsiniz çünkü her kadının biyolojik yapısı farklıdır ve farklı maddelere ihtiyaç duyar. Yine de tarçının en kuvvetli adet söktürücüler arasında yer aldığını her zaman görebilirsiniz.

Adet gecikmesinden dolayı yaşadığınız ağrıları gidermek amacıyla kendinize bir salep yapıp içine de tarçını karıştırın. Hem lezzetli dakikalar yaşayacak hem de istediğiniz sonucu alacaksınız. Tarçın çok küçük toz taneciklerinden oluştuğu için tek başına yemeniz zor olacaktır. Boğazınıza kaçabilir ve sizi rahatsız edebilir. Bundan ötürü hem tarçını hem de diğer baharatları bir yiyecekle birlikte yemeyi unutmayın.

Adet Getirici Çaylar Nelerdir?

Adet zamanlarında yardıma koşan diğer bir gıda elbette içimizi ısıtan çaylardır. Adet söktürücü niteliğe sahip çayları sıralayacak olursak:

 • papatya
 • kekik çayı
 • adaçayı
adet söktürücü bitki çayları
adet söktürücü bitki çayları

Bu çayları soğuk algınlığında bile içerek şifayı buluyoruz. Ne mucizevidir ki bu çaylar sancısız adet dönemi geçirmenizi de sağlayacaktır.

Sabah ve akşam olmak üzere birer fincan içmeniz yeterli olacaktır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken iki konu var: İlk olarak eğer kalp hastalığınız varsa kekik çayını kullanmayınız çünkü kekik otunun kalp hızlandırıcı bir özelliği vardır.

Eğer başka kronik hastalıklarınız varsa hastalığınızı tetikleyecek bitkileri iyice öğrenip tedbirli davranmalısınız. İkinci önemli konu ise bu çayların abartılı tüketilmemesidir. Fazla tüketilmesi halinde gebe kalmanızı artırıcı bir etkisi de bulunmaktadır.

Adet Söktürücü Olarak Bilinen Diğer Bitkiler

Yukarıda saydığımız gıdaların yanı sıra kolaylıkla bulabileceğiniz birkaç önerimiz daha var. Gıda olarak tüketmesek de aloe vera yapraklarındaki sıvıyı öğün aralarınızda birazcık tüketebilirsiniz. Pek bilinmese de adet düzensizliğini giderme özelliğine sahip olan maddelerden en etkilileri arasındadır.

adet getirici aleo vera
adet getirici aleo vera

Diğer yandan elma sirkesini de tercih edebilirsiniz. Yediğiniz salataya dökmeyi deneyin, düzenli olarak tükettiğiniz sürece etkisini göreceksiniz. Kabak çekirdeği de adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur.

Ufak bir dipnot eklememiz gerekiyor; yoga başlığı altında gevşeme, esneme ve rahatlama hareketleri yapmak çakralarınızı harekete geçireceği için kaslarınızı canlandıracak ve adetinizi sökmekte yardımcı olacaktır. Özellikle bu hareketleri bağdaş kurarak yapmalısınız. Adet söktürücü bitki ve besinlerin yanı sıra bu hareketlerle desteklemek daha etkili sonuç verecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu