Reklam
Genel

Doğum Haritası Nedir? Doğum Haritası Nasıl Okunur?

Reklam

Astroloji haritası olarak da adlandırılan doğum haritası teknik olarak, doğduğunuz gündeki gezegenlerin konumunun bir anlık görüntüsüdür. Tam doğum anınızda maruz kaldığınız enerji türleri hakkında güçlü bilgiler içerir. Kişisel düzeyde, aynı zamanda güçlü ve zayıf yönlerinizden, büyüme fırsatlarından ve büyük yaşam değişiklikleri yapmak için mutlak en iyi ve en kötü zamanlardan bahseder.

Doğum Haritası Neden Önemli?

Doğum haritanızı bilmenin bu kadar önemli olmasının ana nedeni: size özgü olmasıdır. Doğum çizelgeleri hakkında büyük bir inanç, onların burçlar gibi olmaları, ancak bireyselleştirilmiş olmalarıdır. Bu nedenle, günlük, haftalık, aylık ve hatta yıllık yıldız falınızı okumak size rehberlik edebilirken, doğum haritası okumak, yaşamınız için hedeflenmiş ve aşırı kişiselleştirilmiş yön almak anlamına gelir.

Astrolojideki en büyük yanılgılardan biri, aynı Güneş burcunda doğan herkesin hayata tamamen aynı şekilde yaklaştığıdır, ancak doğum haritaları bunun doğru olmadığını gösterir ve nedenini açıklar.

Bir doğum haritasını analiz ederken, astrologlar bir kişinin genel doğum haritasının titreşimini anlamak için birçok teknik kullanır. Birincisi: haritadaki gezegenlerin konumlarına bakar. Örneğin, Akrep Güneşi ve Boğa Ayı olan biri, Akrep Güneşi ve Kova Ayı olan birine göre oldukça farklı davranacaktır.

Doğum haritası
doğum haritası neden önemli

Aynı şey yeni ayda doğan bir Akrep için de geçerlidir, yani hem Güneşi hem de Ay Akrep’tedir. Haritaları bu burcun enerjisinin iki katına sahip olduğundan, bu kişi Ay’ı başka bir burçta olan birine göre daha fazla Akrep hissedecek ve davranacaktır.

Başka bir teknik de, gezegenler nadiren yalnız kaldıklarından, herhangi bir doğum haritasında Güneş’in hangi gezegenlerle bağlantı kurduğunu bulmaktır. Birbirleriyle ya çatışırlar ya da uyum sağlarlar ve bu bağlantılar, birinin Güneş burcuyla olan ilişkisini oldukça renklendirecektir. Örneğin, bir kişinin Güneşi, aksiyon ve eril enerji gezegeni Mars’ın hemen yanında oturuyorsa, o kişi, Güneşi Mars’ın yanında oturmayan bir kişiden daha hırslı bir şekilde hayata yaklaşacaktır.

Doğum Haritası Geleceği Gösterir Mi?

Unutma, gelecek henüz gerçekleşmedi. Astroloji, somut bir falcılık yönteminden çok bir enerji dilidir. Uygulaması, bazı gezegensel etkilerin sizin üzerinizde bütüncül bir şekilde sahip olabileceği birçok olası etkiyi okurken daha iyi kullanılır.

Doğum haritası
doğum haritası geleceği gösterir mi

Doğum haritanızı okuyarak uzun vadeli geleceğinizi tahmin etmek aydınlatıcı bir deneyim olabilir. Çünkü doğum haritanız statik değildir, sizinle birlikte öğrenir ve gelişir. Grafiği şimdiki ana getirmek, astrologların yıllar içinde neyin bitebileceğini, başlayabileceğini, değişebileceğini veya gelişebileceğini görmelerine yardımcı olur. Astroloji ne olacağını tam olarak tahmin edemese de, fırsat dönemlerini, büyük duygusal değişiklikleri ve hayatınızın en başarılı ve zor zamanlarını tahmin edebilir.

Kesin olan bir şey var ki doğum haritanızı sağlam bir şekilde kavradıktan sonra, burcunuzu bir daha asla aynı şekilde okumayacaksınız.

Doğum Haritası Gezegen Anlamları

Doğum haritanızda her gezegen neyi temsil ediyor? Doğum haritanızı anlamak, içinizde yepyeni bir evren açabilir. Güneş sistemindeki on ana gezegen cismi de haritanızda bulunur ve her biri sizin farklı bir parçanızı temsil eder.

Doğum haritası
doğum haritası gezegenlerin anlamları
 • Güneş, kimliğinizden ve dünyaya parlamak için geldiğiniz ışıktan bahseden “benlik duygunuz” ile ilgilidir.
 • Ay, kişiliğinizin yalnızca özel ve “kapalı kapılar ardında” ortaya çıkan bir parçası olan duygularınızla ilgilidir.
 • Merkür, düşünce sürecinizi ve dış dünyayla iletişim kurma şeklinizi gösterir.
 • Venüs, ne istediğinizi (ve kimi) sevdiğinizi veya sevmediğinizi nasıl çektiğinizden bahseder.
 • Mars, hırsınızı ifade etme ve istediğiniz şeyin peşinden gitme şeklinizden bahseder.
 • Jüpiter, yaşam felsefenizin yanı sıra şans ve bolluğu çekme şeklinizi de gösterir.
 • Satürn, sorumluluk duygunuzun yanı sıra usta olduğunuz yaşam alanınızdan da bahseder.
 • Uranüs, zihinsel parlaklığınızın yanı sıra özgürlük aradığınız yaşam alanını da işaret eder.
 • Neptün, müzik ve sanat zevkinize ve yaşayabileceğiniz kör noktalara hitap ediyor.
 • Plüton, ruhunuzun evriminden ve bu yaşamda dönüşeceğiniz yollardan bahseder.

Bir Doğum Haritası Nasıl Yorumlanır?

Astroloji o kadar karmaşıktır ki, yalnızca bir insan sizin yaşanmış deneyiminizi dikkate alabilir ve her doğum haritasında tam olarak neyin özel olduğunu saptayabilir. Astroloji uygulamaları ve web siteleri özel algoritmalara bağlı olduğundan, bilgisayar tarafından oluşturulan içgörüleri çok geneldir. Bu yüksek teknolojili ve genellikle ücretsiz seçenekler, haritanın her bölümü için iyi bir genel görünüm sağlasa da, bir doğum haritasındaki gezegensel bağlantılara daha derine dalmayı kaçırırlar.

Doğum haritası
doğum haritası nasıl yorumlanır

Peki, bir astrolog doğum haritası okurken nelere dikkat eder? Aşağıda bazı temel unsurlar yer almaktadır:

 • Üç büyük burç: Güneş, Ay ve Yükselen
 • Her gezegen on iki burçtan hangisinde ve on iki evden hangisinde bulunur?
 • Gezegenlerin oluşturduğu desen veya şekil
 • Haritanın genel temel (ateş, su, toprak ve hava) bileşimi: Bir denge veya dengesizlik var mı? Eğer öyleyse, bu nasıl düzeltilebilir?
 • Grafiğin genel kalite (önemli, sabit ve değişken) bileşimi: Bir denge veya dengesizlik var mı? Eğer öyleyse, bu nasıl düzeltilebilir?
 • En güçlü gezegenler hangileri ve hangileri zayıf gezegenler?
 • Hangi gezegenler birbiriyle uyum içinde, hangileri birbiriyle çatışıyor?

Yıldızname Falı Nedir? Nasıl Bakılır?

Kahve Falı Nasıl Bakılır? Kahve Falı Figürleri ve Anlamları

Falcıya Ne Sorulur? Fal Bakarken Sorulacak Sorular Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu