Reklam
Genel

Gülüş Estetiği Nedir? Gülüş Estetiği Nasıl Yapılıyor? Kalıcı Mı?

Reklam

Gülüş estetiği ve tasarımı, estetik açıdan bazı sebeplerden dolayı bozulan diş ve diş etlerinin, kişinin ağız ve yüz yapısına göre doğal ve ideal yapısına kavuşturulmasıdır.

Gülüş Tasarımı Neden Önemlidir?

Dış görünüşümüz, konuşma tarzımız, kullandığımız jest ve mimikler iletişim ve sosyal hayatımızın büyük bölümünü oluşturur. Konuşurken ağız ve dişlerin temiz ve düzgün görünmemesi, dişlerin çapraşık olması gibi sorunlar kişinin özgüvenini etkileyerek fizyolojik sorunlara yol açabilir.

Yüz ve ağız çevresinde yapılan operasyonlar diş etlerinde şekil bozukluğuna neden olabileceği gibi darbe, çarpma ve kazalar sonucu dişlerin doğal yapısı ve şekli bozulabilir. Her iki durumda da gülüş tasarımı operasyonu bu kişiler için bir zorunluluk haline gelmektedir.

Gülüş estetiği
gülüş tasarımı yaptırmak sağlıklı mı

Yüz estetiği operasyonları da gülüş tasarımına ihtiyaç duyulmasının bir diğer nedenidir. Yüzün doğal oranı, özellikle rinoplasti ile bağlantılı olarak değişebilir. Dudak büyütme, burun kaldırma gibi işlemlere bağlı olarak ağzın şekil ve yapısında çok az da olsa değişiklik olabilir. Bu durumda kişi doğal ve alışılmış görünümüne dönmek ve yüzünü eski haline getirmek için gülüş estetiği yaptırmaya karar verebilir.

Ağız ve diş sağlığının vücuttaki tüm sistemlerin sağlıklı çalışmasına, ağız yoluyla vücuda giren zararlı bakterilerin önlenmesine ve sağlıklı bir sindirime büyük ölçüde destek olduğunu unutmayın. Gülüş tasarımı hem görsel hem de fonksiyonel olarak fiziksel ve sosyal iyilik halinin en önemli parçalarından biridir. Sağlıklı ve estetik bir gülüşe sahip olmak için gülüş estetiği tedavisine başvurmayı unutmayınız.

Gülüş Estetiği Kimlere Yapılır?

Gülüş tasarımına sahip olmak için öncelikle diş hekiminiz tarafından muayene ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Kişinin genel durumu, ağız ve diş sağlığı iyi durumda ise gülüş tasarımı yapılabilir. Her diş şekli herkesin ağız ve diş yapısına uygun değildir. Bu nedenle uygun alternatifler arasından en ideal olanına belirli ölçümler ve taramalar yapıldıktan sonra karar verilir. Sonuç olarak diş ve dişeti problemi olan ve şekil bozukluğundan rahatsız olan kişiler diş hekiminin uygun görmesi halinde gülüş tasarımı yaptırabilirler.

Gülüş Estetiği Nasıl Yapılır?

Estetik gülüş tasarımı her zaman kişiye göre şekillenen bir planı takip eder. Hastanın diş ve diş eti yapısına göre farklı tedavi ve uygulama şekilleri belirlenir. Öncelikle gülümseme hattı belirlenir ve yüz, diş ve ağız oranının sağlanması amaçlanır. Diş boylarında müdahale gerektirecek bir durum olup olmadığı belirlenir. Böylece diş sıraları arasında orantıyı bozacak bir görünüm varsa düzeltilir. Hastanın diş yapısında boşluklar ve çapraşıklıklar varsa ortodontik ve bonding uygulamaları yapılır.

Diş estetiğinin beyaz kısmı yani dişlerin kendisi planlandıktan sonra pembe estetik denilen diş eti estetiği uygulamaları yapılır. Periodontoloji, hastanın sahip olabileceği diş eti çekilmesi, şekil bozukluğu, şişlik veya benzeri bir hastalığın tedavisinde kullanılır. Dişlerde lekelenme veya yoğun sararma varsa dişin doğal rengine uygun beyazlatma yapılır. Diş beyazlatma sonrasında dişlerde aşınma, kırılma veya diş eksikliği gibi sorunlar varsa porselen, zirkonyum veya laminate gibi diş kaplama uygulamaları uygulanır. Dişte çapraşıklık varsa aynı şekilde ortodontik tedavi yapılır.

gülüş estetiği
gülüş tasarımı nasıl yapılır

Dişlerin genel sağlığı kadar şekil bozuklukları da önemlidir. Bu nedenle çürük ve kırık dişler için endodontik tedavi uygulanmaktadır. Estetik dolgu uygulamaları hastanın dişlerinin şekil ve boyut uyumunu sağlayacak şekilde planlanır. Tüm bu tedavilerin yanı sıra hastanın ihtiyaç ve isteklerine göre özel şekillendirme ve tedaviler eklenebilir. Bu eklemeler hastanın ağız ve dişlerinin anatomik yapısı izin veriyorsa yapılır.

Gülüş Tasarımı Aşamaları

Gülüş bozukluğu tedavisi, dişlerin görüntülenmesi ve tedavinin planlanması, geçici uygulamalar ve kalıcı uygulamalar olmak üzere toplam üç aşamada tamamlanır.

gülüş estetiği
gülüş estetiği önce sonra

İlk olarak ağız içi film ve 3D olarak tarama yapılır. Hastanın gülüşü, ağız yapısı ve şekli fotoğraflanarak farklı açılardan incelenir.

Ardından tüm tedaviler planlanır ve hastaya hangi işlemlerin ne amaçla yapıldığı ayrıntılı olarak anlatılır. Hastanın ağzının ve dişlerinin son halinin dijital demosu hastaya gösterilir ve farklılıklar tekrar özetlenir. Bu aşamada tüm ölçü ve değişiklikler yapıldıktan sonra hastanın deneme dişleri takılır. Deneme dişleri olan hastanın adaptasyon süreci değerlendirilir. Geçici dişler hastanın diş etlerine ve ağzına uygun değilse yeniden ölçü alınarak planlama yapılır. Bu sayede hastanın doğal dişine en yakın gülüş tasarımı yapılır ve bireyler konforlarından bir şey kaybetmezler.

Tüm bu estetik uygulamalar yapılırken dişlerin iç yapısındaki tedavi gerektiren problemler de ortadan kaldırılır. Gülüş tasarımına uygun olarak kanal tedavisi ve dolgular tamamlanır. Hasta tüm provaları, dişleri ve dişeti şekillerini onayladıktan sonra kalıcı uygulamaları tamamlamak için son dokunuş yapılır. Bu işlemlerden sonra hastalar yeni gülüşlerine ve yeni hayatlarına merhaba diyebilirler.

Gülüş Estetiği Avantajları

Doğal dişler sağlıklı olsalar bile birçok açıdan tedaviye ve düzenli bakıma ihtiyaç duyarlar. Özellikle fırçalama, diş ipi ve ara yüz fırçalama gibi üç temel ağız bakımı adımı tamamlanmadığında diş minesindeki çürüme ve aşınmalar hızlanır. Estetik gülüş tasarımı tüm bu bakım ve yenilemeleri sağlayarak dişlerin dayanıklılığını artırır. Gülüş bozukluğu gibi estetik kaygıların ortadan kalkması sonucunda özgüven sorunları ve buna bağlı sosyal sorunlar da ortadan kalkabilir. Hollywood gülüş estetiği sayesinde gülümsemelerini gizlemek zorunda kalmayan bireyler kendilerini daha net ve rahat bir şekilde ifade edebilmektedir.

Diş eti çekilmelerinin görünümünden itibaren tedavisi ile hastalar gülüş estetiği sonrası yepyeni bir başlangıca sahip olacaklardır. Gülüş diş estetiği eksik dişlerin tamamlanmasını sağladığı için hastanın yeme ve çiğneme problemlerinin büyük ölçüde önüne geçilebilir. Dişlerin şekil bütünlüğü sağlandığı için diş sıkmaya bağlı hastalıklar da azalma eğilimi gösterebilir. Periodontoloji tedavisinin ardından dişeti kanaması ve iltihabının tedavisi tamamlanır. Gömülü dişler ve ilerlemesi durumunda cerrahi tedavi gerektirecek dişlerdeki yerleşim ve şekil bozuklukları da düzeltilebilir. Bu sayede hastalar çok daha kapsamlı cerrahi işlemler yerine daha basit ve kısa süreli tedavilerle ağız ve diş sağlığına kavuşabilmektedir.

Deneyimli bir diş hekiminin elinde gülüş tasarımı hayata yeni bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır. Hollywood Smile fiyatları tedavinin kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Hollywood gülüşü fiyatları şehir, diş hekimi, tedavinin ne kadar yoğun olduğu gibi pek çok faktöre bağlıdır. Gülüş estetiği fiyatlarını araştırabilir ve bütçenize uygun seçeneği seçebilirsiniz.

Diş Taşı Temizliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dişteki Sarı Lekeler Nasıl Geçer?

Diş Beyazlatma Bandı İşe Yarıyor Mu?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu