Reklam
Genel

Kedilerde Fip Hastalığı Nedir? Fip Olan Kedi Ne Kadar Yaşar?

Reklam

Feline enfeksiyöz peritonit (Fip), kedilerin tüm dünyada görülen viral bir hastalığıdır ve kedilerde fip hastalığı erkenden tedavi edilmezse ölümcül sebeplere yol açabilir.

Kedilerde Enfeksiyöz Peritonit (FİP) Nedir?

Kedi enfeksiyöz peritonit (FİP), vahşi ve evcil kedileri etkileyen kedi koronavirüsünün neden olduğu viral bir hastalıktır. Bu tip koronavirüs, insanlarda COVID-19’a neden olan koronavirüsten farklıdır.

Kedilerde fip hastalığı
kedilerde fip nedir

Kedi koronavirüsü çok yaygındır ve genel olarak hafif ishal dışında ciddi bir probleme neden olmaz. Ancak kedi koronavirüsü, koronavirüsün belirli bir türüne dönüştüğünde Fip gelişebilir. Enfekte kedilerin yaklaşık %10’unda virüs çoğalır ve mutasyona uğrar, bu da kedinin vücuduna yayılan kedi enfeksiyöz peritonit virüsü (FİPV) olarak bilinen bir enfeksiyona neden olur. Karın, böbrek veya beyni çevreleyen dokularda aşırı inflamatuar reaksiyona sebep olabilir.

Fip’in bulaşıcı olduğuna inanılmasa da çok ciddi bir hastalıktır. Bir kedi Fip aldığında ilerleyicidir ve neredeyse her zaman ölümcüldür.

Kedilerde Fip Belirtileri

Fip’in erken belirtileri değişebilir, ancak sıklıkla yükselen ve düşen ateş, iştahsızlık ve enerji kaybını içerir. Zaman geçtikçe, enfekte kediler, Fip’in şekline bağlı olarak daha fazla Fip semptomuna sahip olabilir.

Fip “kuru” ve “ıslak” bir biçimde gelir. Enfekte kedilerde yalnızca bir formda veya her ikisinin bir kombinasyonunda semptomlar olabilir.

 • Kuru form: Fip’in kuru formu, bir kedinin vücudundaki kan damarlarının çevresinde enfeksiyon ve inflamatuar lezyonlara neden olur. Bu enfeksiyon beyni, karaciğeri, böbrekleri, akciğerleri ve cildi etkileyebilir. Bu form genellikle kedinin nöbet geçirmesine ve anormal veya koordine olmayan bir şekilde hareket etmesine neden olur. Bazı durumlarda, kedilerde aşırı susuzluk ve idrara çıkma, kusma, kilo kaybı ve sarılık da olabilir.
 • Islak form: Hastalığın bu formunda karında sıvı birikir ve bu da göbekli bir görünüme neden olur. Göğüste sıvı birikerek kedinin nefes almasını zorlaştırabilir. Bu FİP formu kan damarlarına zarar vererek iltihaplanmaya ve kandan karın ve göğse sıvı sızmasına neden olur.

Bir kedi her iki formda da Fip’e sahip olduğunda, semptomlar zamanla daha da kötüleşme eğilimindedir. Ötenazi (veya kediyi “uyutturmak”) genellikle birkaç hafta veya ay içinde gereklidir.

Kedilerde Fip Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Fip’i teşhis etmek zordur. Semptomlarının çoğu başka sorunların semptomları da olabilir ve Fip’i doğrulamak için kullanılabilecek tek bir kan testi yoktur. Kediniz aşağıdaki durumlarda veterinerinizin Fip’in mevcut olduğunu varsayması daha olasıdır:

Kedilerde fip hastalığı
fip kedi
 • Düşük sayıda beyaz kan hücresi varsa
 • Olağandışı yüksek sayıda beyaz kan hücresine sahipse
 • Kanda yüksek protein konsantrasyonları varsa
 • Diş etlerinde veya gözlerde sararma varsa
 • Daha yüksek risk grubundaysa (genç kediler veya aşırı kalabalık ortamlarda yaşayan kediler)

Kedinizin karnında veya göğsünde sıvı birikmesi varsa, veterineriniz test için sıvıdan bir örnek alabilir. Yüksek protein yüzdesine sahip sıvı, Fip’in bir göstergesidir ve sıklıkla sararır. FİP’ten şüpheleniliyorsa, veterineriniz kedinizin röntgenini veya ultrasonunu çekebilir.

Fip teşhisini desteklemeye yardımcı olabilecek birkaç başka test daha vardır. İmmünoperoksidaz testi, virüs bulaşmış beyaz kan hücrelerini tespit edebilir. Polimeraz zincir reaksiyonu teknolojisi, doku veya vücut sıvısında virüsü test etmek için kullanılabilir. Bazen karın boşluğu içindeki enfekte dokudan biyopsi yapılabilir. Ancak bu testler bir veterinerin teşhisini desteklemeye yardımcı olsa da hiçbiri %100 doğru değildir.

Kedilerde Fip Hastalığı Tedavisi

Fip uzun zamandır tedavi edilemez bir hastalık olarak kabul ediliyor. Ancak Fip tedavileri, biriken sıvının drenajı ve kan nakli gibi destekleyici bakımı içerebilir. Ancak kediniz için en iyi tedavi seçeneğinin hangisi olduğuna karar vermenize yardımcı olması için veterinerinize danışmalısınız.

Kedilerde Fip Aşısı Var mı?

Kedilerde Fip aşısı mevcut olmasına rağmen, etkili olduğu kanıtlanmamıştır. Aşı güvenli olsa da riskler dikkatli bir şekilde tartılmalıdır. Herhangi bir yeni aşı veya tedaviye başlamadan önce veterinerinizle konuşmalısınız.

Fip, kedi bağırsak koronavirüsü mutasyona uğradıktan sonra geliştiğinden, kedinizde fip’i önlemenin en iyi yolu, koronavirüsün ilk enfeksiyonunu önlemektir. Enfeksiyonu önlemek için aşağıdakiler önerilir:

 • Kedinizi olabildiğince sağlıklı tutun.
 • Çöp kutularını temiz tutun.
 • Çöp kutularını yiyecek ve su kaplarından uzak tutun.
 • Birden fazla kediniz varsa, aşırı kalabalık yaşam koşullarını önlemek için her odada en fazla üç kedi bulundurun.
Hasta bir kediyle uğraşmak korkutucu olabilir. Bir veteriner, kedinize bakmak için en iyi adımları belirlemenize yardımcı olabilir.

Kedilerde Tüy Dökülmesi Neden Olur? Kedi Tüy Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kedi Alerjisi Nasıl Anlaşılır? Kedi Alerjisi Nasıl Geçer?

Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer? Nasıl Atlatılır?

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Nasıl Geçer? Ne Yapılmalı?

Kedilerin Kızgınlık Dönemi ve Belirtileri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu