Reklam
Güzellik ve bakımSağlık

Dudak Çatlaması Nedir, Nasıl Önlenir?

Reklam

Dudak çatlaması, başa çıkmak için çok rahatsız edici bir sorun olabilir. Dudaklarınızdaki cilt çok kuru olduğunda meydana gelme eğilimindedirler, bu da ağzınızın astarının da gerçekten çatlamasına neden olabilir. Çatlamasına neden olan şeylerin türleri çoktur ve çeşitlidir ve iklim, rüzgar gibi doğal unsurlar, soğuk sıcaklık, kahve veya çay gibi sıcak sıvılar, güneş yanıkları ve baharatlı yiyecekleri içerir.

Günde birkaç kez dudak kremi veya petrol jölesi uygulamak, asitli meyveler veya narenciye içecekleri yemekten kaçınmak (ki bu sadece sizi daha fazla susuz bırakacaktır), reçetesiz bir dudak kullanmak da dahil olmak üzere acil bir çare için evde yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Dışarıda kaçınılmaz olduğunda güneş koruyucu içeren balsam ve dehidrasyonu önlemek için bol su ve asidik olmayan sıvılar için.

İçindekiler

Dudak Çatlaması Neden Olur?

Dudak çatlaması ile başa çıkmak için ilk adım, onlara neyin sebep olduğunu bilmektir. Çoğu zaman, buna ortamdaki bir şey neden olur. Elementler nedeniyle dudaklarınız çok kuru olabilir ve bu sorunu çözmeniz gerekiyor.

Yaşam tarzınız da bir faktör oynayabilir. Örneğin sigara içmek genel sağlığınız için kötüdür ve bu alışkanlığın bir sonucu olarak dudakların çatlamasına neden olabilir. Baharatlı yiyecekler veya narenciye aperatifleri veya içecekleri yemek de asidik olduklarından dudak çatlamasına neden olabilir ve bu nedenle hafif dehidrasyona neden olarak onları zamanla daha da kuru hale getirir. Diyetiniz de çatlamış dudaklara katkıda bulunabilir.

Çok stresliysen düzgün yemek yiyemezsin, bu da su kaybına neden olabilir ve bu nedenle dudakların daha kuru olabilir. Sağlıklı dudaklara sahip olmak için doğru beslenmek önemlidir. Cildinizi olabildiğince sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak bol miktarda doğal olarak oluşan vitamin ve besinleri içeren bol miktarda taze meyve, sebze ve kepekli tahıllar yemelisiniz. Stresli veya depresyondaysanız, mümkünse öğün atlamamanız da önemlidir.

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer?

Gün boyunca bol su içerek ve kaliteli bir nemlendirici ile günlük nemlendirerek genel olarak cildinize iyi baktığınızdan emin olun. İnsanların çatlamış dudaklarla başa çıkmak için yaptığı en yaygın şeylerden biri dudak kremi veya vazelin sürmektir. Bunlar dudaklarınızı nemli ve hasarsız tutmak için önleyici bir önlem olarak kullanıldığında harikadır. Bunları herhangi bir eczanede veya süpermarkette, genellikle rujlarınız ve kozmetik ürünlerinizle aynı koridorda bulabilirsiniz.

Zeytinyağı ve bal karışımını eşit oranlarda karıştırıp, ardından bir tüp kıvamına gelene kadar biraz balmumu karıştırarak evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bu, iyi su kaynağının olmadığı soğuk bir yere seyahat etmek veya kış aylarında (veya kışların çok soğuk olduğu bir bölgede yaşıyorsanız) acil durumlar için harikadır.

Mümkünse, vücudunuzu ve dudaklarınızı yeniden nemlendirmek için bol su için. Dudak kremi kullanıyorsanız, zaman zaman yeniden uygulamak önemlidir. Aynı zamanda güneş koruyucu olan bir tane varsa, o zaman daha da iyidir. Güneşe maruz kalmak dudaklarınızı çok kurutabilir ve çatlamasına ve pul pul dökülmesine neden olabilir; güneş kremi bunun olmasını önlemeye yardımcı olur.

Sebebi ne olursa olsun, dudak çatlamasına karşı ekstra koruma için mümkünse gün içinde birkaç kez dudak balsamı veya petrol jölesi kullanmanız da çok yararlıdır.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir? adlı yazı dizimize göz atarak detaylı olarak nelerin size iyi gelebileceğine göz atabilirsiniz.

Dudak Çatlamasını Önlemenin Yolları Nelerdir?

Dudak çatlamasını önlemenin en iyi yolu gün boyunca yeterince su içtiğinizden emin olmak ve mümkünse cildinize iyi bakmaktır. Yatmadan önce dudaklarınıza biraz vazelin sürmek de geceleri onları korumak için harika bir fikirdir. Özellikle soğuk havalarda dışarıdaysanız veya kahve veya çay gibi çok sıcak içeceklerin dudakların çatlamasına neden olabileceğini unutmayın, gün içinde birkaç kez dudak kremi veya vazelin kullanmayı deneyin.

Peki Fayda Sağlıyor mu?

Birçok insan bunun gibi ev ilaçları ile başarı elde etti. Önemli olan bunu alışkanlık haline getirmeye çalışmanız ve günlük rutininize dahil etmek için elinizden gelenin en iyisini yapmanızdır.

Açık havada çok fazla aktivite yapıyorsanız, en popüler önerilerden biri, günde birkaç kez dudak balsamı uyguladığınızdan emin olmaktır. Ayrıca mümkünse soğukta dışarı çıkmadan önce, ayrıca egzersiz yapmadan veya egzersiz yapmadan önce ve sonra dudak balsamı veya vazelin kullanmalısınız.

dudak çatlamasına ne iyi gelir
dudak çatlamasına ne iyi gelir

Evde Dudak Çatlamasını Önlemek için Doğal Yöntemler Nelerdir?

Evde dudak çatlamasından nasıl kurtulacağınıza dair bazı ipuçları;

– Dudak çatlaması, dudaklarınızın genel olarak nemlendiğinden emin olunarak ve kaliteli bir dudak kremi veya vazelin ile düzenli olarak nemlendirilerek bakımları yapılarak önlenebilir.

-Acil bir tedavi için, dudaklarınızın fazla kurumasını önlemek için günde birkaç kez dudak balsamı veya petrol jölesi uygulayabilirsiniz.

-Dudaklarınızın dış etkenlerden kurumaya ve çatlamaya başladığını hissediyorsanız, dışarı çıkmadan önce, dışarı çıkma sırasında ve sonrasında kaliteli bir dudak kremi veya vazelin sürmeyi deneyin.

– Bol su içmek dehidrasyonu önlemenin harika bir yoludur ve bu nedenle çatlamış dudakların önlenmesine yardımcı olur. Asidik meyveleri veya narenciye içeren içecekleri içmekten kaçının çünkü bu sadece vücudunuzu daha fazla kurutur.

-Mümkünse SPF koruması içeren kaliteli bir nemlendirici ile düzenli olarak nemlendirerek genel olarak cildinize iyi baktığınızdan emin olun.

– Dudak çatlamasına karşı ekstra koruma için mümkünse gün içinde birkaç kez dudak balsamı veya petrol jölesi kullanmanız da çok yararlıdır.

Dudak Çatlaması Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Bu çatlamanın sebepleri arasında özellikle vitamin eksikliği durumlarında meydana gelebilmektedir. Şeker hastalığı tanısı almış kişilerde de çok sık görülebilmektedir. Mevsimsel olarak kış aylarında daha çok görülmektedir.

Bu Yöntemler Dudak Çatlamasını Önlemede Ne Kadar Etkili?

Birçok insan bunun gibi ev yöntemleri ile başarı elde etti. Önemli olan bunu alışkanlık haline getirmeye çalışmanız ve günlük rutininize dahil etmek için elinizden gelenin en iyisini yapmanızdır. Açık havada çok fazla aktivite yapıyorsanız, en popüler önerilerden biri, günde birkaç kez dudak balsamı uyguladığınızdan emin olmaktır. Ayrıca mümkünse soğukta dışarı çıkmadan önce, ayrıca egzersiz yapmadan veya egzersiz yapmadan önce ve sonra dudak balsamı veya vazelin kullanmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu