Reklam
Güncel HayatSağlıkYemek Tarifleri

Vegan Nedir? Vegan Beslenme Nedir?

Reklam

İnsanların bilinçlenmesiyle beraber son zamanlarda Türkiye’de de yaygınlık kazanan bu ideolojiyi açıklamak için ‘Vegan nedir? Vegan beslenme nedir?‘ adlı yazı dizimizi kaleme almak istedik.

Vegan ve Vejetaryen Ne Demektir?

Vejetaryen Latince ‘Vegetus’ kelimesinden gelmektedir. Et yemeyen anlamına gelmektedir. Vejetaryen beslenmenin de kendi içinde gruplara ayrıldığını söyleyebiliriz. Örneğin kimisi sadece süt ürünleri tüketirken kimisi sadece beyaz et yeme kimisi ise bunların hiçbirini yememektedir.

Vegan kelimesine gelecek olursakta Elsie Shrigley ve Donald Watson tarafından 1944 yılında ‘vegetarian’ kelimesinden türetilmiştir. Et yememenin yanında hayvansal kaynaklı bütün ürünleri reddetmektedirler. Ör: Deri, kürk, bal yumurta, yoğurt vs. Bu bağlamda vejetaryenliğin daha ileri boyutu olarak da görebiliriz.

Peki ya insanları vegan/vejetaryen olmaya iten sebepler neler? Kimi insanlar eti sevmediği için vejetaryen olmayı tercih etseler de aslında olan temel inanç bütün canlıların yeryüzünde eşit olduğu inancıdır. Daha kompleks bir beyin yapısına sahip olduğumuz için diğer canlılar üzerinden hak iddia edemeyeceğimizi savunmaktadır.

İneklerin sütünün kullanılmasını sömürge olarak nitelendirmektedirler. Çünkü doğaya gelen her canlının beslenebilmesi için annesinin sütüne ihtiyaç vardır. Fakat insanlar buna zorunlu olmadıkları halde ineğin yavrusuna ait olan sütünü almaktadırlar.

saglikli beslenme vegan diyeti
saglikli beslenme vegan diyeti

İnek sütü yerine soya sütü, yoğurt tüketmek yerine soya sütüyle yapılan vegan yoğurdu tercih etmektedirler. Bunun gibi bir çok gıdanın alternatifini tüketmektedirler. Yurtdışında bu tarz ürünleri daha kolay bulabilirsiniz. Fakat Türkiye’de vegan ürünleri rahatça bulabilmek en azından şu an için çokta mümkün değil. Organik ürün satan yerlerden veya internetten alışveriş tercih edebilirsiniz.

Özellikle metropol şehirlerde veganlara özel restoran ve kafeler açılmaktadır. Bunun yanında veganlara özel menülerin bulunduğu yerler de mevcuttur.

Sadece yiyecek ve içecekler söz konusu değil tabi ki. Hayvanlar üzerinde test edilen veya hayvansal içeriği bulunan temizlik ürünleri veya kozmetik ürünlerini tercih etmemektedirler.

Vegan Beslenme Nedir? Vegan Yiyecekler Nelerdir?

Hayvansal gıdaların bulunmadığı beslenme türü olarak adlandırabiliriz vegan beslenmeyi. Örneğin pasta, kek gibi yiyeceklerden de uzak durmak gerekiyor. İçinde yumurta, süt konulabiliyor. Tabi ki vegan beslenmeyi yaşam biçiminiz hale getirmeye karar vermişseniz bazı cafelerde vegan kekler olduğunu da eklemek isteriz. Veya evde sizlerde rahatlıkla vegan kek yapabilirsiniz.

Peki ya vegan yiyecekler nelerdir?

Bezelye, nohut, mercimek,

Marul, yeşil soğan gibi bütün yeşil sebzeler,

Pirinç, bulgur, yulaf gibi tahıllar,

Ceviz, fındık, fıstık gibi kuru yemişler,

Zeytinyağı, fındık yağı, ceviz yağı gibi yağlar,

Bitter çikolata ve soya ürünleri vegan besinlerdir.

Vegan Nedir? Vegan Beslenme Nedir?
Vegan Nedir? Vegan Beslenme Nedir?

Vegan Beslenme Sağlıklı Bir Tercih Mi?

Vegan beslenmede akıllara takılan önemli problem B12 ve protein eksikliği gibi görülebilir. Bitkisel yiyecekler ile bu durumu dengelemek önem taşımaktadır. Soya gibi bakliyat ürünleri ve veganlar için özel üretim olan yüksek protein içeren ürünleri tüketmek bu bağlamda önem taşımaktadır. B12 desteğini ise B12 hapları ile de karşılaaybilmek mümkündür. Özellikle hafıza konusunda B12 desteği önem taşımaktadır.

Bir araştırma sonucun bitki bazlı diyetlerin daha fazla kilo verdirdiği görülmüştür. Yine kanserin önüne geçebilmede tükettiğimiz gıdalar oldukça önemli. Bakliyat, taze meyve ve sebze tüketimi kanserden ölme riskini %15 gibi bir oranla önlüyor.

Vegan/ Vejetaryen Olan Ünlüler

Pamela Anderson, Miley Cyrus, Natalie Portman, Peter Dinklage, Leonardo Di Caprio, Joaquin Phoenix, Bryan Adams

Vegan/ vejetaryen olan Türk ünlüler ise:

Ebru Şallı, Murathan Mungan, Tarkan, Pelin Batu, Ezgi Asaroğlu

Vegan Nedir? Vegan Beslenme Nedir? adlı yazı dizimiz umarım akıllardaki soru işaretlerini giderebilmiştir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu