Reklam
Genel

Dudak Uçuğu Nasıl Geçer?

Reklam

Uçuk, genellikle ergenlik ve genç yetişkinlerde baş göstermeye başlar. Hayatımızın sonuna kadar da zaman zaman çıkabilir. Peki dudak uçuğu nasıl geçer? Dudak uçuğu neden olur?  sorularının cevabını sizler için bir araya topladım.

İçindekiler

Dudak Uçuğu Nedir? Dudak Uçuğuna Ne Neden Olur?

Dudak uçuğu, genellikle dudak ve çevresinde oluşan deri enfeksiyonu olarak tanımlayabiliriz. Özellikle dudak veya dudağa çok yakın bir noktada ise yemek yerken hatta su içerken dahi sizi ağrısıyla rahatsız edebilir.

Dudak uçuğuna neden olan maddelere gelecek olursak en başta herpes virüsünün sebebiyet verdiğini söyleyebiliriz. Eğer uçuk kabuk bağlamış ise bulaşma ihtimali zordur. Fakat içindeki iltihap akıyorsa veya akmaya yakın bir noktada ise mümkün olduğu kadar fiziksel yakınlıktan kaçınmak gerekiyor.

dudak ucugu icin aseton
dudak ucugu icin aseton

Oral seks esnasında da uçuğun ağız içinde yayılmasına sebebiyet verebilirsiniz. Ağız içinde yayıldığında ise iyileşme süreci zor ve ağrılı bir dönem sizi bekliyor olabilir.

Uçuk stres, korku, ateş ve yoğun güneş ışınlarına maruz kalmadan dolayı kendini gösterebilir. Veya var olan uçuğun büyümesine mahal verebilir. Uçuğun tamamen iyileşmesi 1-1,5 hafta arasında süregelmektedir.

Dudak Uçuğu Nasıl Geçer? Dudak Uçuğu İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Dudak Uçuğuna Siyah Çay

Uçuğun üzerine koyacağınız siyah çay poşeti yaranın şişkinliğinin azalmasına sebep olacaktır. İyileşme süresini de kısaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Dudak Uçukları İçin Aseton

Pamuk veya kulak çöpü yardımı ile asetonla sadece yaranın üzerinde pamuğu gezdirin. Uçuk geçene kadar 2-3 günde tekrarlayabilirsiniz.

Uçuk İçin Sarımsak

dudak ucuguna sarımsak
dudak ucuguna sarımsak

Sarımsağın mikrop öldürücü özelliği bulunmaktadır. Her gün bir diş sarımsağı ikiye bölerek; yaranın üzerine uygulayabilirsiniz.

Dudak Uçuğuna El Temizleme Jeli

Bir dönem oldukça popüler olan el temizleme jelleri de uçuk için oldukça etkin seçenek. Pamuğa dökeceğiniz el temizleme jelini yaranın üzerinde yara iyileşinceye kadar iki güne bir tekrarlayarak uygulayabilirsiniz.

Not: Uçuk çıktığı zaman yara üzerine makyaj ürünleri kullanmaktan sakının. Bunun yerine yaranın enfeksiyon kapmasına karşı vazelin uygulanabilir.

Umarım aklınızdaki ‘ Dudak uçuğu nasıl geçer?’ sorusuna cevap olabilmişizdir.

Hoççakalın 🙂

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu