Reklam
Güzellik ve bakımGüzellik ve Bakım

Evde Kendi İmkanlarınız İle Cilt Bakımı

Reklam

Evde cilt bakımı yapmak, bütün vücudunuza gereksinim duyduğu özeni göstermenizi sağlar. Bu durum da hayata karşı bakışın pozitif bir yönde değişmesine imkan tanır. Ev ortamında cilt bakımı yapmak adına uygulanabilecek olan birçok yöntem vardır. Fakat yapılması gerekli olan temel uygulamalar konusunda bilgi sahibi olmanız, cildinize uygun olan bakım önerilerini yaparken önemli ölçüde işinizi kolaylaştıracaktır. Bu uygulamalardan bazılarını ise şu şekilde açıklayabiliriz:

İçindekiler

Evde Cildinizi Doğal Ürünlerle Temizleme

Cilt temizliği, hiç şüphesiz bol su ile cildi temizlemekten geçiyor. Ancak ek olarak, doğal olduğuna dair emin olduğunuz bazı ürünlerden de yararlanabilirsiniz. Bu konuda akla gelen ürünler ise şunlardır:

 • Yüz temizleme jelleri,
 • Cilt temizleme sütleri,
 • Doğal sabunlar

cilt temizliği için kullanılan başlıca ürünlerdir. Fakat bu ürünleri alırken kesinlikle içeriğine bakılması gerekir. Ağır kimyasal olan yapıya sahip ürünler değil de antiseptik özelliği bulunan ve mümkün olduğu sürece doğal içerikli ola ürünleri tercih etmelisiniz. Yüz temizliğinizi günde iki defa uygulamalısınız ve sizin için en ideal olan temizlik uygulamasını belirleyerek de düzenli bir şekilde cildinizi arındırmalısınız.

fresh skin tips
fresh skin tips

Tonik Kullanımı

Yüzünüzü bol su ve doğal ürünler ile temizledikten sonra da tonik kullanarak cilt temizliği sürecini tamamlayabilirsiniz.

Tonik kullanımı gözenekleri sıkılaştırarak sivilce, siyah nokta gibi aknelerin oluşumunu önlemeye ve deride kalan artıkların da atılıp cildin yatıştırılmasına yardım eder. Bu anlamda kimyasal bir içeriğe sahip olmayan ürünleri kullanabilir ve cildinize uyguladığınız toniği pamuk yardımıyla yaklaşık 10 dakika kadar beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

Nemlendirici Kullanımı

Her çeşit cilt tipi için cildin yeterli bir oranda nemlendirilmesi gerekir. Fakat her nemlendirici ürünün de her cilt tipine uygun olmadığını da belirtmekte yarar vardır. Bu bakımdan cilt yapısına uygun olan ürünü kullanmanız çok önemlidir. Aksi takdirde ciltte fazla yağlanmaya ya da akne oluşumuna da zemin hazırlayabilirsiniz.

wash your face
wash your face

Nemlendirici kullanımı aynı zamanda kırışıklık oluşumunun da önüne geçilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalarda cildin önemli bir hassasiyet kazanmasını önlemek, çatlak oluşumunu engellemek ve kuruluğu gidermek için temizlik ve tonikleme işlemleri yapıldıktan sonra cildinizin mutlaka nemlendirilmesi gerekir.

Peeling Yapma

Peeling, cildin ölü olan hücrelerden tamamen kurtulması için tavsiye edilen bir işlemdir. Evde cilt bakımı arasında peelingi saymadan olmaz. Kolaylıkla da yapabilirsiniz.

Bu işlemi uygulamak için ise hazırladığınız karışımı cildinize dairesel olan hareketlerle uygulayarak ılık suya batırılmış olan bir havlu ile tüm cildinizi temizlemeniz gerekir. Cildinizdeki fazla yağlı olan bölgelere de daha fazla peeling uygulayabilirsiniz.

Temiz Beslenme

Cilt bakımıyla beslenme alışkanlıklarının yakın bir ilişkide olduğunu bilmeniz gerekir. Çünkü yediklerinize dikkat etmiyorsanız, cilt bakımı için tüm çabalarınız boşa gidecektir. Bu doğrultuda özellikle de şu ürünlerin tüketimine dikkat etmeniz gerekir:

 • Brokoli,
 • Havuç,
 • Nar,
 • Limon,
 • Böğürtlen,
 • Çilek

gibi antioksidan yönünden zengin olan besinleri tüketmenizde büyük fayda vardır. Bu tür gıdalar cildinizi besleyerek güzelleştirmeye yardımcı olup aynı zamanda cildin yaşlanmasını engelleyen mucizevi besinlerdir.

Uyku Kalitesini Arttırma

Bilimsel araştırmalar, uykunun cilt bakımında dikkate değer olan etkileri olduğunu ortaya çıkarıyor. Ancak bu noktada da uyku kalitesi önemli bir hal alıyor. Uyku kalitesini artırmak için yapılması gerekenler ise çok kolaydır. Buna göre de şu noktalara dikkat etmek gerekiyor:

 • Erken uyuyup erken uyanmak,
 • Uykudan 2 veya 3 saat öncesinde yemek yemeyi ve kafeinli içecekleri bırakmak,
 • Ilık su ile duş almak,
 • Televizyon, tablet gibi elektronik olan cihazlardan uzak durmak gibi adımlar ideal adımlar olacaktır.

Evde cilt bakımı için üşenenler günlük rutine oturttuğunuz da her şey sizler için daha kolay olacaktır. Sağlıklı, temiz, geç yaşlanan bir cilt istiyorsanız bakımınızdan ödn vermeyin.

Cilt Bakım Rutini ve Cilt Bakım Sıralaması Nasıl Olmalıdır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu