Reklam
Güzellik ve bakımGüncel HayatGüzellik ve Bakım

Kadınlar İçin Evde El Ayak Tırnak Bakım Önerileri

Reklam

Kadınlar kendileri için evde bakım yapabilirler. Kadınlar için evde el ayak tırnak bakım önerileri makalede paylaşılmıştır.

İçindekiler

El Bakımı Nasıl Olmalı?

Eller gün içinde sürekli toz, kir, hava kirliliği gibi olumsuz faktörlere maruz kalırlar. Bunun yanı sıra; sıklıkla yıkandıkları ve temizlik esnasında kimyasallara maruz kalırlar. Elbette tüm bunlar ellerin kurumasına, çatlamasına ve bunlara bağlı olarak yıpranmasına yol açar. Bu nedenle el bakımının düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Evde bazı ürünleri kullanarak son derece etkili el bakımı yapılabilir.

el ve ayak bakımı nasıl yapılır
el ve ayak bakımı nasıl yapılır

Tırnak Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler adlı yazı dizimize göz atabilirsiniz.

El Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde el bakımı için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

  • Eller soğuk suyla değil, ılık suyla yıkanmalıdır. Böylece çatlamaların önüne geçilebilir.
  • Ellerin yıkanmasında yumuşatıcı özellikleri olan sabunlar tercih edilmelidir.
  • Yıkama sonrasında ellere mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır.
  • Temizlik sırasında eldiven takılarak kimyasalların ellere temas etmesi engellenmelidir.

Kadınlar için evde el ayak tırnak bakım önerileri konusuna önem verilirse bakımlarla eller pürüzsüz hale gelir.

Kadınlar İçin Evde El Ayak Tırnak Bakım Önerileri
El Ayak Tırnak Bakım Önerileri

Kadınlar İçin Vücut Bakım Önerileri adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Evde El Bakım Maskesi

Yüze uygulanan maskeler gibi ellere uygulanan özel maskeler de var. Evdeki birkaç malzemeyle bu maskeler elde edilebilir.

Bu maske için gerekli malzemeler;

  • Yarım tatlı kaşığı limon yağı
  • Yarım tatlı kaşığı lavanta yağı
  • Yarım limon suyu

Bu malzemeler karıştırıldıktan sonra ellere ovuşturularak sürülür. Bu karışım ele iyice yedirilir. Bu uygulama haftada iki ya da üç kez yapılmalıdır. Düzenli bir şekilde uygulanmaya devam edilirse ellerdeki olumlu gelişmeler gözlemlenir.

İkinci öneri ise zeytinyağıdır. Yüzde yüz doğal olan zeytinyağı, ele kaybettiği nemi kazandırır. Elin cildi üzerindeki çatlakları giderir. Her gece yatmadan önce ele iyice yedirilerek sürülebilir. Bir süre sonra eldeki yumuşaklık hemen fark edilecektir. Kadınlar için evde el ayak tırnak bakım önerileri arasında diğer doğal ve bitkisel yağlarda tercih edilebilir. Bu doğal ürünlerle istenen sonuçların elde edilmesi mümkündür.

Doğal Nemlendirici Krem Nasıl Yapılır? adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

bakımlı ellere kavuşmak için
bakımlı ellere kavuşmak için

Evde Ayak Bakımı

Ayaklara bakım yapılması ayak sağlığı açısından büyük öneme sahip. Özellikle kış aylarında çorap ve ayakkabı içinde yeteri kadar hava alamayan ayaklar bakıma daha da ihtiyaç duyarlar. Yaz aylarında ise terlemeye, açık ayakkabılardan dolayı çeşitli faktörlere maruz kalırlar. Tüm bunlar göz önüne alındığında ayak bakımının ihmal edilmemesi gerekir. En önemli husus hijyendir. Bunun için ayaklar her gün ılık suyla yıkanmalıdır. Ayağın nemlendirilmesi için ayaklara özel nemlendirici ürünler tercih edilebilir.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Olur?

Bir kova içine sıcak su konur. Suyun içine biraz limon suyu ve biraz da elma sirkesi eklenebilir. Ayaklar yirmi dakika kadar suda tutulur. Kadınlar için evde el ayak tırnak bakım önerileri arasında en sık uygulanan bakımdır. Bununla ayağın yumuşaması sağlanır. Topuk taşıyla topuklar temizlenir. Daha sonra ayak durulanarak yumuşatıcı ve nemlendirici bir ürün sürülür. Bitkisel yağlar ya da vazelin kullanılabilir.

Kadınlar İçin Evde El Ayak Tırnak Bakım Önerileri
Evde El Ayak Tırnak Bakım Önerileri

Evde Tırnak Bakımı

Eller gibi tırnaklarda çabuk yıpranmaya meyillidir. Yıpranan tırnaklarda yer yer çatlaklar, kırıklar oluşur. Bunun yanı sıra; bakımsız kalan tırnaklar daha çabuk kırılırlar. Bu gibi sorunların ortadan kalkması için tırnak bakımına önem verilmelidir. Tırnak bakımı denilince ilk akla gelen törpülemektir. Ancak; tırnakların sıklıkla törpülenmesi tırnağa zarar verir.

Kırılmalara ve çatlamalara neden olur. Özellikle tırnak yumuşakken törpü çok hafif yapılmalıdır. Tırnakların hijyenine de dikkat edilmelidir. Uzun tırnaklar için tırnak fırçası tercih edilebilir. Böylece araya sıkışan kir ve tozlar temizlenmiş olur. Kadınlar için evde el ayak tırnak bakım önerileri ile sağlıklı ve güzel tırnaklara kavuşulur.

populars nail art
populars nail art

Tırnakların sağlıklı olabilmeleri için hava almaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle tırnaklardaki ojeler iki günde bir çıkarılmalıdır. Tırnak bakımı için kolay bir kür hazırlanarak tırnaklara gereken bakım uygulanabilir.

  • 6 damla kadar limon suyu
  • 3 yemek kaşığı miktarınca zeytinyağı

Malzemeler bir kapta karıştırılır. Tırnaklar bu kabın içine konulur. On dakika kadar bu karışımın içinde bekletilir. Bu uygulama tırnakların güçlenmesini sağlar. Kırılma ve tırnak çatlamalarının önüne geçer. Tırnaklardaki sorunlar onarılır.

Diğer bir öneri karbonattır. Bir çorba kaşığı karbonat ile bir bardak su karıştırılır. Karbonatın erimesi beklenir. Eller bu suyun içinde yaklaşık olarak on beş dakika bekletilir. Daha sonra durulanır. Bu uygulama haftada iki ya da üç kez yapılabilir. Kadınlara el ayak tırnak bakım önerileri ile bakım yaparak başarılı sonuçlar alınır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu