Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Cilt Bakım Rutini ve Cilt Bakım Sıralaması Nasıl Olmalıdır?

Reklam

Sağlıklı ve kusursuz bir cilt için doğru ve etkili bakımı yapmamız gerekiyor. Ancak bunu başarmanın sırrı da cilt bakım rutini oluşturmaktan geçiyor. Hayatımızda bize fayda verecek şeyleri rutin haline getirmek bu açıdan önemlidir.

Cilt tipi, cilt bakım rutini, cilt bakım sıralaması gibi kavramlar yer alıyor. Bunlar hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Doğru bakımı yapıyor muyuz? Sabah ve akşam olarak cilt bakımı farklılaşır mı? gibi soruların yanıtları yazımızda…

İçindekiler

Cilt Bakım Rutininizde Neler Olmalıdır?

Kuru, hassas, karma ve yağlı olarak 4 adet cilt tipi bulunuyor. Hepimiz farklı cilt tipine sahibiz. Haliyle ilk etapta cildimize uygun cilt bakım ürünleri almamız gerekiyor.

Cilt bakımı ürünleri

Genel anlamda cilt bakım rutininde bulunması gerekenler; temizleyici, tonik, nemlendirici krem ve güneş kremidir.

Ancak cildimiz zaman zaman sivilce, akne, leke veya kırışıklık gibi sorunlarla yüzleşir. Bunlar için de peeling, maske, serum, vitaminler, esanslar gibi ihtiyacınıza uygun ürünler de cilt bakım rutininde bulunması gerekiyor.

Cilt Bakım Rutinine Nereden Başlanmalı?

Cilt bakımı reyonuna yapacağınız bir gezi, mevcut tüm temizleyicilere, toniklere, serumlara ve kremlere bakarak başınızı döndürebilir. Bu kadar çok seçenekle, birinin nasıl bunalmış hissedebileceğini görmek kolaydır. Gerçek şu ki, bir cilt bakımı rutininin etkili olabilmesi için karmaşık olması gerekmez.

Burada size uygun bir başlangıç cilt bakımı rutini oluşturmanıza yardımcı olacak uzman ipuçları ve tavsiyeler bulacaksınız.

Basit Tutun

Yeni başlayanlar için, üç adımlık temel bir rutinle başlamanızı öneririz: temizleyin, nemlendirin ve güneş kremi uygulayın. Elbette bu değiştirilebilir ve bireysel cilt bakımı ihtiyaçlarınıza göre ürünler eklenebilir. Örneğin, sivilce ile mücadele ediyorsanız, leke tedavisi eklemeyi düşünebilirsiniz. Durum ne olursa olsun, temel üç adım, başarılı bir cilt bakımı rutininin temeli olmaya devam eder.

Çok sayıda cilt bakım ürünü satın almak cazip gelse de rutininizi basit tutmak, cildinizin bunalıma girmesini önleyecektir. Ayrıca, cilt bakımı rutininizi sınırlandırmak paradan tasarruf etmenize ve ürün israfını önlemenize yardımcı olabilir.

Cilt Tipinizi Belirleyin

Bir cilt bakımı rutini oluşturma yolundaki ilk adımlardan biri cilt tipinizi belirlemektir. Farklı cilt tiplerinin, cilt bakım ürünleri tarafından karşılanması gereken farklı ihtiyaçları vardır. Yağlı cilt tipleri, kalın ve zengin nemlendiricilere ihtiyaç duyan kuru cilt tiplerinin aksine, matlaştırıcı bileşenlerle daha fazla ilgilenebilir.

Cilt tipinizi belirlemenin kolay bir yolu, gün boyunca cildinizi gözlemlemektir. Cildiniz öğle vaktinde parlak ve yağlı mı yoksa sabahları kuru ve pul pul mu oluyor? Durum ne olursa olsun, bu özellikler cilt tipinizin göstergesidir.

Dermatologlar olarak cildi dört ana tipe ayırırız:

 1. Yağlı cilt: Aşırı yağ üretimi nedeniyle parlak görünen cilt.
 2. Kuru cilt: Sıkı hissedilebilecek kuru ve pullu bölgelere sahip cilt.
 3. Hassas cilt: Genellikle dokunulduğunda acı veren kırmızı ve tahriş olmuş bölgelere sahip cilt.
 4. Karma cilt: Yağlı ve kuru bölgelerin bir arada olduğu cilt.

Takip Edilecek Adımlar

Cilt tipinizi belirledikten sonra hangi ürünleri arayacağınızı ve hangilerinden kaçınacağınızı daraltabilirsiniz. Pek çok ürün, hangi tür cilt tipi için en iyi olduklarını etiketlerinde gösterecek ve bu da sizin için çalışacak ürünleri bulmayı kolaylaştıracaktır. İşte yeni başlayanların cilt bakımı rutinini oluştururken izlemeniz gereken altı adım.

1. Adım: Bir Temizleyici Seçin

Bir temizleyici, gündüz veya gece uyurken temas ettiğiniz kiri, yağı ve bakterileri yok eder. Rutininizdeki bu ilk adım çok önemlidir. Yüzünüzü temizlemek, güne taze bir ciltle başlamanıza veya bitirmenize yardımcı olacaktır. Ek olarak, temizlikten sonra uyguladığınız ürünlerden maksimum faydayı elde edebileceksiniz çünkü yüzünüz, ürünlerin emilme şeklini etkileyecek herhangi bir kir ve kalıntıdan arınmış olacak.

Yağlı cilde sahip kişiler, fazla yağı ve gözenekleri tıkayan bakterileri ortadan kaldıran köpüklü temizleyiciler ararken, kuru cilde sahip kişiler ise, cildin nem bariyerini onarmaya yardımcı olmak için nemlendirici temizleyiciler aramalıdır.

2. Adım: Doğru Nemlendiriciyi Bulun

Cildinizin gün boyunca kaybettiği suyu geri kazanmak için neme ihtiyacı vardır. Seramidler ve hyaluronik asit gibi içeriklere sahip nemlendiriciler, cildinize yumuşak, esnek ve genç kalması için ihtiyaç duyduğu sağlıklı nemi sağlayabilir.

Yağlı veya karma bir cildiniz olsa bile, nemlendirmek yine de önemlidir. Aslında, nem eksikliği cildinizi telafi etmek için daha fazla yağ üretmeye itebilir, bu da tıkanmış gözeneklere ve çatlaklara yol açabilir.

3. Adım: Güneş Kremini Unutmayın

Pek çok hastanın güneş kremini yalnızca, plajda güneşli bir gün gibi, bunu yapmak için bariz görünen zamanlarda kullandığını bulduk. Ancak gerçekte, her gün güneş kremi sürmek önemlidir. Cilt kanseri riskinizi azaltmanın yanı sıra, koyu renkli noktalar ve kırışıklıklar da dahil olmak üzere fotoyaşlanmanın etkilerini de önlemiş olursunuz.

Birçok nemlendirici ve kozmetik SPF içerir, bu da birden fazla ürün satın almadan ihtiyacınız olan güneş korumasını almanızı kolaylaştırır. Korumanızı ister kozmetik ürünlerden ister bağımsız güneş kremlerinden alın, mümkün olduğunca korunmanızı sağlamak için SPF 30 veya daha yüksek içerdiğinden emin olun.

Adım 4: Hepsini Bir Araya Getirin

Tüm ürünlerinize sahip olduğunuzda, onları sabah ve akşam için bir rutin haline getirmenin zamanı geldi. Cilt bakımı söz konusu olduğunda tutarlılık çok önemlidir, bu nedenle oluşturduğunuz rutinin günlük olarak tutarlı bir şekilde takip edebileceğiniz bir rutin olduğundan emin olun.

Herkesin cilt tipi farklı olduğu için her cilt bakım rutini kendine özeldir. Örneğin, cildin kuruysa, sabahları bir temizleyiciyi atlayabilir ve bunun yerine yüzüne su çarpabilirsin. Veya yağlı bir cildiniz varsa, cildinizi sadece geceleri nemlendirmeyi tercih edebilirsiniz. Bir rutin oluşturma hakkında sorularınız varsa, bir dermatoloğa danışın.

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Günlük cilt bakımında öncelikle cildimizi temizlemekle işe koyulalım. Bunun için makyaj temizleyici ürünler işe yaracaktır. Cildinizin tipine göre su bazlı veya yağ bazlı temizleyici ile cildinizi temizleyin.
 • İkinci olarak, daha sıkı bir bir cilt için tonik kullanın.
Cilt bakım
Evde cilt bakımı
 • Ardından, cildinizin ihtiyacına yönelik serum, ampul, maske veya E vitamini gibi ürünleri kullanarak cildinize etkili bakımı yapın.
 • Göz çevrenizi ve yüzünüzü nemlendirin.
 • Güneş kremi sürerek bakımınızı tamamlayın.

Günlük Cilt Bakımı Sıralaması

Cilt bakımının sırası genel olarak karıştırılsa da, aslında çok basit bir mantığı bulunuyor. İlk olarak, cildimizi temizleriz ve ardından bakım aşamasına geçeriz.

Cilt bakım
Günlük cilt bakımı sıralaması

Yukarıdaki başlıkta da bahsettiğimiz gibi sıralama şu şekilde olacaktır: temizleme-gözenekleri sıkılaştırma-ihtiyaca uygun bakım-nemlendirme-güneş koruyucusu.

Sabah Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Sabahları cilt bakımında bilmeniz gereken 7 aşamalı uygulama şu şekildedir:

Cilt bakım
Sabah cilt bakımı
 • 1.Adım: Sabah uyanır uyanmaz 1 bardak su için.
 • 2.Adım: Su bazlı temizleyici ile cildinizi temizleyin.
 • 3.Adım: Temizleyici ardından bir tonik kullanın.
 • 4.Adım: Cilt sorununuza göre (akne, sivilce veya kırışıklık vb.) cildinizi serumla besleyin.
 • 5.Adım: Nemlendirici kremi cildinize uygulayın.
 • 6.Adım: 2 parmak kuralına uygun bir şekilde güneş kremi kullanın.
 • 7.Adım: Göz çevresi için göz kremi sürerek güne başlayın.

Cilt bakımınızı evde kendiniz yapın , cilt bakımı ürünlerinin popülerliğiyle bilinen Kore ürünlerine de göz atabilirsiniz.

Gece Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

 • İlk olarak, gün boyu cildinizde biriken kir, toz veya makyaj kalıntılarını temizleyecek yağ bazlı veya su bazlı temizleyici ile cildinizi temizleyin.
 • İkinci olarak, ölü derilerden kurtulmak adına peeling uygulaması yapmanız gerekiyor. Yağlı ve karma ciltler haftada 2-3 kere, ancak kuru ve hassas ciltler haftada 1 uygulamaları yeterli olacaktır.
Cilt bakım
Gece cilt bakımı
 • Peeling aşamasından sonra tonik ile gözeneklerinizi sıkılaştırın.
 • Ardından göz çevrenizin durumuna göre bakımını yapınız.
 • Daha sonra nemlendirici krem ile cildinizi nemlendirin.
 • Son olarak, dudaklarınızı nemlendirmenizle uyumaya hazırsınız. İyi geceler dileriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu