Reklam
Güncel Hayat

Evde Tavşan Bakımı Nasıl Olmalı?

Reklam

Tavşanlar eşsiz evcil hayvanlardır. Uzun, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek için özel ihtiyaçları vardır. Evde tavşan bakımı hakkında temel bir genel bakış sunacağımız içeriğimize göz atarak daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

İçindekiler

Evde Tavşan Bakımı Hakkında Her Şey

Evinizde tavşan bakmak istiyorsanız, onlara bakmanın doğru yolunu öğrenmeden bir tavşan sahiplenmeyin. Evde tavşan bakımı hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için sıraladık.

Evde tavşan bakımı
how to take care rabbit at home

1. Adım: Güvenli İç Mekan Muhafazasını Kurun

Evde tavşan barındırmak için birkaç seçenek bulunuyor. Öncelikle onlar için güvenli ve mutlu olabilecekleri bir yaşam alanı oluşturun. Bir tavşan kulübesi veya büyük tavşan kafesi içinde bulunabilirler. Aynı zamanda rahatça dolaşabilecekleri ve zıplayabilecekleri alan oluşturmak onları mutlu edecektir. Ve egzersiz için her gün en az birkaç saat kafeslerinden dışarı bırakılmalıdır.

2. Adım: Evinizi Tavşana Uygun Hale Getirin

Tavşanların etrafta koşmak ve keşfetmek için alana ihtiyacı vardır. Tavşanınız için güvenli bir alan yaratmak ve eşyalarınızı korumak için alanı tamamen tavşana uygun hale getirmek gerekecektir. Bu, evinizdeki tüm kabloları plastik veya esnek borularla kaplamayı veya tavşanınızın erişemeyeceği 3-4 fit uzağa kaldırmanız demektir.

Süpürgeliklerinizin kemirilmesini istemiyorsanız plastik koruyucular ile kaplayabilirsiniz. Ayrıca tavşanlar yatakların alt kısımlarını, kitaplıktaki eşyaları, ev bitkilerini ve daha fazlasını çiğnemeyi sevdikleri için belirli alanları kapatmanız gerekecek. Temel olarak, tavşanınız ulaşabileceği her şeyi çiğnemeye çalışacaktır.

3. Adım: Taze Saman Sağlayın

Tavşanlara her zaman taze saman verilmelidir. Ancak bebek tavşanlara yonca verilmeli ve yetişkin tavşanlara ise, timothy samanı, ot samanı veya yulaf samanı verilmelidir.

4. Adım: Taze Yeşillikler, Lif Zengini Besinler ve Tatlı Su Sağlayın

Tavşanınızın samanına ek olarak taze sebzeler, lif açısından zengin besinler ve günlük tatlı su ile destekleyin.

5. Adım: Tuvalet Kabı Oluşturun

Tavşanların bir bölgede kaka yapma ve işeme gibi doğal bir eğilimi vardır. Yiyecek/su kaplarının ve saman yemliklerinin yanına orta boy bir kedi kumu kutusu veya derin bir saklama kutusu koyarak bundan yararlanın.

Tuvalet kabının altına ince bir gazete yerleştirin. Tavşanlar için güvenli olmadığı için kil/topaklanan kedi kumu veya talaş kullanmayın. Ardından altlığın üzerine saman koyun. Tavşanlar aynı anda hem saman yemeyi hem de kaka yapmayı severler, bu nedenle bu, iyi bir tuvalet alışkanlıklarını teşvik edecektir.

6. Adım: Oyun Alanını Zenginleştirin

Tavşanlar kolayca sıkılabilir. Sadece egzersiz yapmak için bir alana değil, aynı zamanda zihinsel simülasyona da ihtiyaç duyarlar. Kartondan kaleler harika fikirdir zira, tavşanlar yeni pencereleri ve kapıları çiğnemek için saatler harcarlar. Karton kaleler ayrıca gerektiğinde tavşan için sessiz bir sığınak sağlar.

Ayrıca tavşanınızın ilgisini çekmesi için çeşitli oyuncaklar da sağlayabilirsiniz.

7. Adım: Bakımını Eksik Etmeyin

Tavşanlar doğal olarak temiz hayvanlardır ve kendilerini sık sık yıkarlar. Ama yine de tavşanınızı düzenli olarak tımarlamanız gerekiyor. Tavşanlar yılda birkaç kez tüy dökme döngüsünden geçerler. Tüm fazla kürkleri çıkarmak için tavşanınızı fırçalamanız önemlidir. Aksi takdirde, tavşanınız onu yutabilir ve ciddi sindirim sorunları yaşayabilir.

Düzenli olarak tırnak kesmek de önemlidir zira, uzun tırnaklar nesnelere takılabilir veya tavşanınızın patisine kıvrılabilir.

8. Adım: Düzenli Olarak Veterinere Götürün

Tavşanlar av hayvanlarıdır ve bu nedenle doğal içgüdüleri herhangi bir hastalık belirtisini saklamaktır. Tavşanınızın düzenli olarak yemek yediğinden, içtiğinden, kaka yaptığından ve işediğinden emin olmak için dikkatli olmalısınız. Davranışta herhangi bir değişiklik fark ederseniz, hemen tavşan konusunda deneyimli bir veterineri aramanız önemlidir.

Hastalığa yanıt vermenin yanı sıra, tavşanınızı düzenli veteriner kontrolleri için getirmeniz de önemlidir. Veteriner, tavşanın sağlıklı olduğundan emin olmak için kulakları, gözleri, dişleri ve bağırsakları kontrol edebilir. Son olarak, tavşanınızı kısırlaştırmayı veya kısırlaştırmayı düşünün. Kısırlaştırma/kısırlaştırma, saldırgan davranışları azaltabilir, tuvalet alışkanlıklarını iyileştirebilir ve bir tavşanın genel sağlığını iyileştirebilir.

9. Adım: Tavşanların Eşsiz Dilini ve Davranışını Anlayın

Evcil tavşanlar, kedi ve köpeklerden farklıdır. Siz ve tavşanınız birlikte mutlu bir hayat yaşayabilmeniz için tavşanların nasıl düşündüğünü anlamak çok önemlidir. Tavşanınızın doğal eğilimlerini anlayarak, tavşanınızla güvene dayalı, sevgi dolu bir ilişki kurabilirsiniz.

Evde Kedi Beslemek | Evde Kedi Bakımı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu