Reklam
Güncel Hayat

Evde Kedi Beslemek | Evde Kedi Bakımı

Reklam

Evde Kedi Beslemek zor mu en merak edilen konulardan bir tanesidir. Tabi ki güzel yanları olduğu gibi kedi bakımının da kolay ve zor yanları vardır. Ama bu kadar içten bir hayvan olmalarından dolayı bakımlarının zorluğu gözle görülmez dahi.

Bir kediye iyi bir bakım sunabilmeniz için onun bir bebekten farkının olmadığını bilmeniz gerekir. O da biz insanlar gibidir. Onlar da acıkır, tuvaleti gelir, uyumak ister, susar, sevgi ister ve hastalanır. Tüm insandaki faaliyetleri gösterir. Bu yüzden kedi bakımı üstlenen bir kişi onun kendisine has mamalar yemesi gerektiğini bilmelidir.  Bakımlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerektiğini unutmamalıdır.

Kediler her ne kadar bencil ve nankör hayvanlar olarak bilinse bile bu durumların pek de öyle olmadığını belirtmeliyiz. Hatta asıl içten sevgilerin onlardan geldiğini düşünmek gerekir. Böylece bir kedi bakmanın insanın ruhunu ne de güzel beslediğini görmek gerçekten de çok kolay olacaktır.

kedi beslemek zor mu
kedi beslemek zor mu

İçindekiler

Evde Kedi Beslemek Caiz Mi?

Evde kedi beslemek caiz mi sorusu oldukça merak edilse bile tabi ki de caizdir. Kediler kendilerini temizleyen, tuvaletlerini sadece kendi tuvaletlerine yapan canlılardır. Öyle ki asla çevrelerini pisletmezler.

Biraz dürüst olmak gerekirse şu an yaşamlarına devam eden birçok insandan daha temizdir. Zaten Peygamber Efendimizin de hem beslediği hem de en sevdiği hayvanlardan bir tanesi kedidir. Bu yüzden bazı hurafeler tarafından evde kedi beslenmez denilse bile öyle bir durum asla yoktur.

kedi beslemenin zorlukları
kedi beslemenin zorlukları

Evde Kedi Beslemenin Çocuğa Faydaları

Evde kedi beslemenin çocuğa faydaları aslında saymak ile bitmez. Bazı kesimler çok fazla tüyü var diye düşünebilir. Hatta çocuğa zarar verir gibi yalan yanlış bilgilere inansalar bile durum asla öyle değildir.

Kedi bakımı çocukların kişisel gelişimlerinden, sorumluluk sahibi olmalarına kadar birçok alana etki eden bir durumdur. Örneğin, küçüklükten vicdan, merhamet ve hayvan sevgisi gibi duyguların aşılanması önemlidir. Çocukların büyüdükleri zaman çok iyi bireyler olmalarına yardımcı olur.

Tabi ki faydaları sadece bu kadarla kısıtlı değildir. Çocuklara çok iyi oyun arkadaşı olabilirler. Bir yandan da onları koruma iç güdüsü ile kedilerin hareket etmesi adeta onların bir bütün olması konusunda etkili olacaktır.

Evde Kedi Beslemek Koku Yapar Mı?

Evde kedi beslemek koku yapar mı kısmı aslında çok geniş kapsamlıdır. Tuvaletlerini asla sağa sola yapmazlar. Sürekli kendi dilleri ile bedenlerini temizlerler. Bu yüzden kedilerin oldukça temiz hayvanlar olduklarını söyleyebiliriz. Eğer bir evde kedi kokusu varsa bu durumda bilinmelidir ki o kedilerin sahiplerinin sorumsuzluğudur.

Bir kedi sahibi kedisinin tuvaletini düzenli olarak temizlemelidir. Mama kabını nasıl kendi kaplarımızı yıkıyor gibi yıkarsa asla koku denen bir durum olmayacaktır. Görülen en temiz canlıların başında her zaman kediler gelmesinden dolayı evlere koku yapmaları da imkansız olacaktır.

longhair cat
longhair cat

Evde Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Evde kedi bakımı için sahiplenecek kişilerin kesinlikle bilinçli kişiler olması gerekir. Kediler ile yer geldiği zaman oyun oynamalısınız, onları sevmelisiniz. Son olarak ve en temeli tabii onların bakımlarını üstlenmelisiniz. Tırnak kesimlerinden aşılarına, aylık banyolarından mama kaplarının kontrolüne kadar dikkat etmelisiniz. Hastalandıkları zaman veterinere götürmelisiniz. Bedeninde değişiklikler var mı diye incelemelerinin yapılması gerekir.

Kedilerin sağlıklarını korumak için de bir dizi önerimiz bulunmaktadır. Kedilere gerekli vitamin takviyelerinden altı ayda bir midelerini daha rahat ettirebilmek için kedi çimlerine, yeri geldiği zaman onlara ödül vermek için ödül çubuklarına kadar birçok şeyi ile ilgilenmek gerekir. Her gün yapmak için imkan olmasa bile kediler her iki günde bir kesinlikle taranarak tüylerinin hava alması ve tüy dökmesine engel olmak gibi birçok şeyine dikkat etmek gerekir.

Evde Çiçek Bakımının Püf Noktaları Nelerdir? adlı yazı dizimize de göz atabilirsiniz.

tekir kedi bakımı
tekir kedi bakımı

Evde Kedi Beslemek Zor Mu?

Evde kedi beslemek zor mu diye merak ediyorsanız asla zor bir şey değil, aksine insan hayatını en kolay hale getiren canlılardan bir tanesidir. Kediler ile yeteri kadar ilgilenecek vaktiniz varsa, bir insan için kedi beslemek ne masraflıdır ne de zordur. Çünkü onların mamalarını, sularını, temiz kumlarını her gün düzenli vermek, sağlıklarını kontrol ederek, günlük sevgilerini ve oyunlarını vermek dışında insanlardan bekledikleri bir şey yoktur.

Evde Kedi Beslemenin Zorlukları

Evde kedi beslemenin zorlukları aslında yok denecek kadar azdır. Kediyi sahiplenen kişiler eğer gerçekten sorumluluklarının farkındaysa endişelenecek bir durum yoktur. Bu sebeple hayvanlara karşı nasıl bir yaklaşım sergilemelerini bilen kişilerse en ufak zorluğu olmadan huzuru tadabileceklerdir. Zaten evlerde bir kedi ile yaşamak zorluklardan ziyade kişilere rahatlıkları ve huzuru sunacaktır.

Bu yüzden insanların ön yargılardan kurtulması kedilerin bakımlarının üstlenilmesi, onlar ile rahat bir hayat sürdürmek için etkili olacaktır. Bu sayede kedi ile yaşarken başta düşündüğünüz zorluklardan ziyade kedi sevgisi ön plana çıkacaktır. Hayvanlara bakış açınızın da değişeceğini düşünüyoruz.

Kedilerde Fip Hastalığı Nedir? Fip Olan Kedi Ne Kadar Yaşar?

Kedilerde Tüy Dökülmesi Neden Olur? Kedi Tüy Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kedi Alerjisi Nasıl Anlaşılır? Kedi Alerjisi Nasıl Geçer?

Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer? Nasıl Atlatılır?

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Nasıl Geçer? Ne Yapılmalı?

Kedilerin Kızgınlık Dönemi ve Belirtileri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu