Reklam
Güzellik ve bakım

Fondöten Nasıl Kullanılır?

Bir makyaj uygulamasının iyi sonuç vermesi için makyajın uygulandığı zemin yani cilt temiz, pürüzsüz ve eşit bir renk tonuna sahip olmalıdır.

Reklam

Doğru fondöteni seçmek ve seçilen fondöteni doğru bir şekilde uygulamak cildin makyaj uygulaması için kusursuz bir hâle gelmesine yardımcı olur. Peki fondöten nasıl sürülür?

 

İçindekiler

Adım Adım Fondöten Kullanımı

Fondöten ciltte yarattığı etki ve makyajın hem görünümünü hem de kalıcılığını olumlu yönde etkilemesi nedeniyle gündüz ve gece makyajında en sık kullanılan makyaj malzemelerinden biridir. Fondöten kullanımından optimum fayda sağlanması için tüm adımlar eksiksiz ve dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

Farklı beğenilere ve ihtiyaçlara hitap eden fondöten seçeneklerini Gratis’i ziyaret ederek inceleyebilirsiniz. Ayrıca uygulama öncesinde ve sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz tüm ürünleri de Gratis’in geniş ürün kataloğu içerisinde bulabilirsiniz.

 

Cildinizi Temizleyin

Fondötenin ciltte en iyi etkiyi sağlaması için uygulamanın temiz bir cilde yapılması gerekir. Cilt tipine ve ihtiyaçlarına uygun özellikli makyaj temizleyiciler ile cildin toz, kir, ölü deri ve makyaj kalıntılarından arındırılması mümkündür. Tamamen temizlenmiş ve pürüzsüz hâle getirilmiş cilde fondöten en hoş görünümü kazandıracaktır.

 

Cildinize Nemlendirici Uygulayın

Cilt temizliğinden sonraki adım cilde besleyici ve zengin içeriklere sahip nemlendirici krem uygulanmasıdır. Nemlendirici kullanımıyla cilde ihtiyacı olan nem verilerek cilt sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olunur. Ayrıca nemlendirici sürülmüş cilde fondöten çok daha akıcı ve kolay bir şekilde uygulanabilir.

 

Fondöteni Nazikçe Cildinize Uygulayın ve Yedirin

Fondötenin cilde en iyi sonucun alınacağı şekilde uygulanması için kaliteli bir fondöten fırçası kullanılmalıdır. Yüzün ortasına ilk fırça darbesi yapıldıktan sonra fondöten tüm cilde eşit şekilde uygulanarak iyice yedirilmelidir. Fondötenin cilde yedirilmesi için fondöten süngerinden faydalanılabilir.

Süngerin nazikçe ve yüzde daireler çizer şekilde hareket ettirilmesiyle fondötenin cilde eşit olarak dağılması sağlanır.

 

Gerekli Durumlarda Cildinize Kapatıcı Sürün

Ciltteki çeşitli kusurların kapatılması için fondöten uygulamasının yeterli gelmediği durumlarda kapatıcı stick kullanılması ihtiyacı doğabilir. Kapatıcı çok fazla miktarda uygulanmamalıdır.

Parmak ucuyla nazikçe kapatıcıya dokunulmalı, daha sonra parmak ucunda kalan az miktarda kapatıcı gizlenmek istenilen kusurun üzerine sürülmelidir.

 

Fondöteni Saydam Pudrayla Sabitleyin

Fondötenin, buna bağlı olarak ten makyajının uzun süre kalıcılığa sahip olması için fondöten saydam ve mat bir pudra uygulanarak sabitlenmelidir.

 

Normal Ciltler İçin Fondöten Seçimi

Normal cilt yapısına sahip olan kişiler için fondöten seçimi diğer cilt tiplerine göre daha kolay olabilir. İnce ya da orta kapatıcılığa sahip fondötenler normal ciltlerde doğal bir görünüm elde etmeyi sağlayabilir.

Yüksek kapatıcılığa sahip ürünlere ihtiyaç duyulduğunda stick kapatıcı formundaki ürünler doğru tercihler arasında yer alır. Elde edilmek istenilen sonuca göre likit yapıda ve yoğun bileşenli ürünlerin az ya da daha fazla miktarda uygulanması tercih edilebilir.

 

Hassas ve Kuru Ciltler İçin Fondöten Seçimi

Hassas ve kuru ciltlerde yanlış fondöten kullanımı pul pul ve çatlaklı bir görünüme neden olabilir. Kuru ciltlerde içerisinde nemlendirici bileşenler bulunan fondötenler kullanılmalıdır.

Cilt yeterli neme sahip olmadığından ürünleri dağıtmak zor olabilir. Bu nedenle likit formdaki fondötenler kuru ciltlerde uygulama kolaylığı sağlayabilir. Islak bitişli fondötenler tercih edilerek parlak ve ışıltılı bir cilt görünümüne ulaşılabilir.

 

Yağlı Ciltler İçin Fondöten Seçimi

Yağlı ciltlerde gün boyu iyi bir görünüm sağlamak, parlamayı önlemek ve ciltteki sebum birikimini kontrol altına almak için yağsız, mat bitişli ve pudra dokulu fondötenlerin kullanılması tercih edilmelidir.

Gözeneklerin yağ dolmasını önlemek için seçilen ürünün formülünde tendeki gözenek oluşumunu azaltma etkisine sahip bileşenler bulunmalıdır.

 

Karma Ciltler İçin Fondöten Seçimi

Karma ciltlerde kullanılacak fondöten elde edilmek istenilen etkiye göre seçilmelidir. Nemli ve ıslak bir duruş için kuru cilt tipine yönelik fondötenler kullanılabilir. Mat ve pudralı bitiş sağlayacak ürünler için yağlı cilt tipine uygun fondötenler tercih edilebilir.

Farklı markaların fondöten seçenekleri arasından cilt tipi ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda doğru fondöteni kolayca bulmak ve uygun fiyatlarla satın almak için Gratis’i ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu