Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Göz Rengine Göre Lens Seçimi Nasıl Olmalı?

Reklam

Vücudunuzdaki en aktif kaslar kollarınızda, sırtınızda veya bacaklarınızda değildir; gözlerinizde! İki milyondan fazla çalışan parça ile gözleriniz saatte 36.000’den fazla görsel mesajı işler. Aslında, beynimizin yakaladığı bilgilerin çoğu gözlerden geçer.

Böyle bir iş yükü ile gözlerinizin biraz yardıma ihtiyacı olabilir. Neyse ki reçeteli kontakt lenslerle görüşünüzü her zaman düzeltebilirsiniz. Bir dizi renk ve tonda gelen bu lensler aynı zamanda harika moda aksesuarlarıdır.

Okumaya devam edin ve cilt tonuna ve göz rengine göre lens seçimi nasıl olabileceğini öğrenin.

İçindekiler

Kontakt Lens Seçimleri

Renkli kontaklar farklı boyutlarda gelir. Renklerin de farklı desenleri ve yoğunlukları vardır. Cilt tonunuz için en iyi kontakt lensleri seçmek için, mevcut farklı renkli kontakt lens türlerini bilmek önemlidir.

  • Opak camlar: Doğal göz renginizi tamamen maskeler.
  • Renk zenginleştirme tonları: Bu kontaklar yalnızca doğal göz renginizi gölgeler. Örneğin, mavi gözleriniz varsa, bu lensler doğal göz renginizi açabilir veya koyulaştırabilir.
  • Ekinoks lensler (veya daire lensler): İnce ama dramatik bir etki yaratmak için irisin etrafında koyu renkli bir halkaları vardır. Özellikle açık renk gözler üzerinde etkilidirler.
  • Kozmetik lensler: Bunlar, gözlerinize özel efektler ekler. Genellikle Cadılar Bayramı gibi özel günlerde giyilirler. Örneğin, kedi gözleri, vahşi gözler ve hatta tamamen siyah gözler elde edebilirsiniz.

Renkli kontakt lensler, uygun şekilde reçete edildikleri ve bakımları yapıldığı sürece güvenlidir.

Cilt Tonu Nasıl Bulunur?

Cildinizin tonu “sıcak”, “nötr” veya “soğuk” olabilir. Cilt tonunuzu tamamlayan renkleri seçmenizi tavsiye ederiz.

Sıcak bir cilt tonu, cildinizin şeftali, altın veya sarı alt tonlara sahip olduğu anlamına gelir. Soğuk cilt ise mavimsi, pembemsi veya kırmızımsı alt tonlara sahiptir. Yaygın olmasa da, bazı insanlar hem soğuk hem de sıcak tonların karışımı olan nötr bir cilt tonuna sahiptir.

Cilt tonunuzu belirlemenin bir yolu var. Altın veya gümüş aksesuarlarda hangisinde daha iyi görünüyorsunuz? Altını her zaman en iyi aksesuarınız olarak tercih ediyorsanız, sıcak bir cilt tonunuz var demektir. Gümüş aksesuarlara yöneliyorsanız, muhtemelen soğuk bir cilt tonunuz var demektir. Bununla birlikte, hem altın hem de gümüş aksesuarlarla harika görünüyorsanız, muhtemelen nötr bir cilt tonunuz vardır.

İşte cilt tonunuzu anlamanın başka bir yolu: damarlarınızı kontrol edebilirsiniz! Yeşilimsi damarlarınız varsa, muhtemelen sıcak alt tonlusunuz demektir. Mavimsi damarlarınız varsa, o zaman soğuk bir cilt tonunuz var demektir. Ancak damarlarınız renksiz görünüyorsa veya ten renginizle uyumluysa, nötr bir cilt tonunuz var demektir.

Cilt Tonuna Uygun Lens Seçimi

Renkli kontakt lensleri seçerken gözünüzde nasıl göründüklerini değerlendirmek önemlidir. Esasen görünmez olmalılar, ancak size en doğal görünümü verecek kadar göze çarpmalıdırlar.

Göz rengine göre lens seçimi
cilt tonuna uygun lens seçimi

Soğuk Cilt Tonu

Soğuk tonlu bir cilde mi sahipsiniz? Bu alt tonunuzu tamamlamakı için gri, mor veya mavi lens seçebilirsiniz.  Genellikle bu cilt tonuna sahip kişilerin turkuaz, ametist ve deniz mavisi gibi parlak renkli lens renklerini tercih etmeleri önerilir.

Nötr Cilt Tonu

Bu cilt tonuna sahipseniz, istediğiniz rengi kullanabilirsiniz! Bu cilt tonuna sahip kişiler, kahverengi, bal ve eladan gri, yeşil ve mora kadar geniş bir renk yelpazesine sahiptir.

Sıcak Cilt Tonu

Sıcak cilt tonunuz varsa, gözleriniz için en iyi renkli kontaklar bal, ela, kahverengi veya açık mavi vurgulara sahip olmalıdır. Bu renkler ten renginizle harika bir kontrast sağlayacaktır.

Lens Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt tonunuz dışında, gözleriniz için en iyi renkli temas noktalarını belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken başka faktör de var.

Saç Rengi

Sarı saç sadece çok çeşitli göz renklerine uymaz, aynı zamanda göz gölgelerinizin daha da parlak görünmesini sağlar. Ancak en iyi sonuçlar için mavi, yeşil veya mor lensleri düşünün.

Kızıl saçın herhangi bir tonuna uyan en iyi renkli temas noktaları yeşildir. Koyu yeşil tonlar, daha açık kızıl saçlarla iyi giderken, parlak yeşil tonlar kızıl saçın derin tonları için daha uygundur. Tipik yeşil ile gitmek istemiyorsanız mavi temas noktalarını da düşünebilirsiniz.

Kahverengi saçlarınız varsa, kahverengi veya ela kontakt lensleri tercih edin. Kahverenginin farklı tonları, doğal ve etkili bir görünüm ortaya çıkarmak için birlikte iyi çalışır. Sert bir görünüm istiyorsanız mavi işinizi görecektir!

Tıpkı sarı saç gibi, siyah saç da tüm göz renkleriyle iyi uyum sağlar. Yeşilin daha açık tonlarından daha koyu kahverengi tonlarına kadar hepsi siyah saçla harika görünecek.

Muhteşem Uyumu Yakalayın: Göz Rengine Göre Şal Seçimi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu