Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Güneş Kremi Her Gün Sürülür Mü? Güneş Kremi Ne Zaman Sürülmelidir?

Reklam

Çoğu insan güneş kreminin sizi güneşin zararlı etkilerinden koruduğunu bilir. Yaz aylarında veya uzun süre dışarıda kaldıklarında sıklıkla güneş kremi kullanırız. Peki ya yılın geri kalanı? Ya da çoğunlukla evde duruyorsanız? Merak ettiğiniz tüm sorular için okumaya devam edin.

Her Gün Güneş Kremi Sürülmeli Mi?

Zamanla, güneş hasarı cilt üzerinde hem estetik hem de tıbbi bir bedel alabilir. Ultraviyole (UV) ışık cilde ve altındaki bağ dokusuna zarar vererek kırışıklıkların ve çizgilerin gelişmesine yol açar. UV ışınlarına maruz kalmanın ve güneş hasarının etkileri kümülatiftir ve hasarın tamamı hemen belli olmaz.

Herhangi bir maruz kalma, farklı UV radyasyon türleri ile farklı hasar türleriyle sonuçlanan güneş hasarına neden olabilir. UVB ışığının neden olduğu hemen görülen güneş yanığından UVA ışığının neden olduğu derine nüfuz eden hasara kadar, cildinizi güneşten korumak için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız.

güneş kremi
güneş kremi evde de sürülür mü

Ne yazık ki, birçok insan güneş kremini yalnızca kavurucu sıcak günlerde veya tüm gün dışarıda olacaklarsa kullanmayı düşünüyor. Gerçekte, dışarısı bulutlu olsa veya günün çoğunu içeride geçirseniz bile güneş kremi her gün uygulanmalıdır.

UV radyasyonu sadece sıcak bir yaz gününde değil, aynı zamanda hava serin olduğunda veya gökte bulutlar olduğunda da mevcuttur ve cilde zarar verebilir. Bu, özellikle melanin adı verilen koruyucu pigmentten daha az sahip olduklarından, daha açık ten rengine sahip kişiler için geçerlidir. Bununla birlikte, tüm cilt tonlarından insanlar cilt kanserine yakalanabilir ve günlük güneş kremi kullanmak da dahil olmak üzere uygun güneş koruması uygulamalıdır.

Güneş Kremi Her Mevsim Kullanılır Mı?

Güneş kreminin sadece yazın sıcak günlerde veya günü dışarıda geçiriyorsanız uygulanması gerektiğine dair yaygın bir yanılgı vardır. Bununla birlikte, UV radyasyonu sadece sıcak günlerde mevcut değildir. Güneşten korunma her gün ve her mevsim akılda tutulmalıdır.

UVB yaz aylarında daha yüksek seviyelerde bulunurken, UVA ışığı tüm yıl boyunca güçlüdür. Aslında, UVA kara bulutlardan ve camdan geçebilir, bu da cildimizin bulutlu günlerde veya günü içeride geçirsek bile hasar görmeye devam edebileceği anlamına gelir. UVA hasarı da geri döndürülemez, bu nedenle bugünden koruyucu önlemler almaya başlamak önemlidir.

Daha koyu cilt tonlarına (ve dolayısıyla daha yüksek miktarlarda koruyucu pigment melanin) sahip olanlar bile her gün güneş kremi sürmeye özen göstermelidir. Açık tenli kişiler kadar belirgin bir şekilde yanmasanız da, yine de güneş kaynaklı hasara karşı hassassınız.

Güneş hasarı kümülatiftir. Küçük miktarlarda güneşe maruz kalma zamanla artar, bu nedenle her gün SPF uygulama alışkanlığı geliştirmek en iyisidir.

Güneş Kremi Kışın Kullanılır Mı?

Güneş kremi, gölge aramanın ve cildinizi giysilerle kaplamanın yanı sıra, cildinizi güneşten korumanın en etkili yollarından biridir. UV seviyeleri ve en yüksek güneşten korunma süreleri genellikle yerel hava durumu tahminlerine dahil edilir ve güneşe çıkmamak için bir rehber olarak kullanılmalıdır. Bununla birlikte, UV indeksi “Orta” olarak kabul edildiğinde bile – 11 üzerinden 3-5 arası bir derecelendirme – güneş koruyucu kullanmak yine de önemlidir.

UV indeksi sıcaklıkla ölçülemez, UV radyasyonu kışın da mevcuttur, bu nedenle sadece daha sıcak aylarda dikkate alınmamalıdır. Çok yönlü cilt savunması için, hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlamak üzere formüle edilmiş geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanarak yüzünüzü ve vücudunuzu korumanız önemlidir.

Doğru Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

SPF 30 yeterlidir ancak SPF 50+ idealdir. Korunacak tek bir UV radyasyon türü olmadığından, seçtiğiniz güneş kremi aynı zamanda “geniş spektrumlu” bir SPF olarak etiketli olmalıdır. “Geniş spektrumlu” güneş kremleri, sizi hem UVA hem de UVB ışınlarından korumak için formüle edilmiştir.

Günlük bir güneş kremi ararken, seçtiğiniz güneş kreminin hafif olmasına ve ciltte hoş bir his bırakmasına dikkat edin. Sizin için en doğru güneş kremini seçerken kendi kişisel tercihlerinizi ve cilt tipinizi göz önünde bulundurun. Günlük rutininize uygun formüle sahip, severek kullanacağınız bir güneş kremini günlük alışkanlık haline getirmeniz daha kolay olacaktır.

Cilt tipinize uygun olan yüz ve vücut güneş kremlerini kullanarak cildinizi güneşin zararlarından korumaya başlayın ve cilt kanseri riskinizi en aza indirin. Güneşten korunmanın her yaşta gerekli olduğunu unutmayın.

Güneş Kremi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş Kremi Nasıl Temizlenir? Güneş Kremi Temizlenmezse Ne Olur?

Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremi Önerileri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu