Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Retinol Nedir? Ne İşe Yarar? Kimler Kullanabilir?

Reklam

Yaşlanmayı geciktiren bir kahraman olan retinol, cildi dolgunlaştırma, pürüzsüzleştirme ve gençleştirme yeteneğiyle ünlü bir A vitamini türevidir.

Bu aktif cilt bakımı bileşeni, birçok kişi için yaşlanma karşıtı ürün haline geldi, ancak retinol konusunda yeniyseniz, onu nasıl kullanacağınızı bilmek ve onu neyle birleştireceğinizi – ve neyle birleştiremeyeceğinizi – anlamak göz korkutucu olabilir.

Burada retinolün ne işe yaradığına, nasıl kullanılacağına ve cilt üzerindeki etkilerine bir göz atacağız.

Retinol Nedir?

Retinoidler A vitamini türevleridir – bunlardan en yaygın olanı retinoldür. Pek çok konsantrasyonda ve etkide bulunabilirler ve daha güçlü formüller genellikle yalnızca reçeteyle verilir. Serumlardan gece kremlerine kadar çok sayıda üründe bulunan reçetesiz retinol, çoğu insanın eşit olmayan cilt tonunu, pigmentasyonu ve dokusunu iyileştirmek için ulaşacağı şeydir.

retinol
retinol nedir faydaları nelerdir

30’lu yaşlarınıza kadar vücudunuz her 28 günde bir taze cilt hücreleri üretir. Ancak 30’lu yaşların ortalarına geldiğinizde, cilt hücrelerinin yenilenmesi daha yavaş hale gelir ve hücreler kendilerini yalnızca 50, 60 veya 70 günde bir yenileyene kadar zamanla yavaşlamaya devam eder. Daha uzun süre kalan eski hücrelerle cilt kuru, donuk ve nemsiz görünebilir.

Retinol, ciltteki hücresel dönüşümü uyarır, taze cilt hücrelerinin yenilenme sıklığını artırarak yumuşak, bebek benzeri bir cilt bırakır.

Retinol Kullanımı Faydaları

Retinol, taze cilt hücrelerini yüzeye çıkararak ve cilt yenileme sürecinizi başlatarak ince çizgileri, koyu lekeleri ve sivilceleri azaltabilir. Bu taze cilt hücreleri cildinizi daha parlak, daha sıkı ve daha net bırakacaktır.

Retinolun faydaları;

 • İnce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltarak yaşlanma belirtilerini azaltır.
 • Cilt tonunu eşitler ve koyu lekeleri ve sivilce izleri dahil yara izlerinin görünümünü azaltır.

Retinol Sivilcelere İyi Gelir Mi?

Retinol akne eğilimli ciltler için bir nimet olabilir ve yağlı cildi düzenlediği ve gözeneklerin tıkanmasını önlediği için sivilcelerle mücadelede yararlı bir bileşendir. Düzenli kullanım daha az siyah nokta, kist ve leke oluşmasına neden olabilir ve iltihaplı cildi sakinleştirebilir.

Ancak cildiniz hassassa ve zaten özel ürünlerle akne tedavisi görüyorsanız, retinole dikkatle yaklaşın. Benzoil peroksitler veya salisilik asit gibi aktif maddeler içeren ürünler kullanıyorsanız, bunları retinol ürününüzle değiştirin – cildi daha fazla tahriş edebileceğinden aynı gece kullanmayın.

Retinol Nasıl Kullanılır?

Retinol konusunda yeniyseniz, ona yavaş ve istikrarlı bir şekilde yaklaşmalısınız. Çok sık veya çok yüksek konsantrasyonda kullanılması cildi tahriş edebilir, kırmızı, iltihaplı ve bazı durumlarda soyulmasına neden olabilir.

Retinole yeni başlayanların ilk kez retinol kullandıklarında aşırı kuruluk ve biraz tahriş yaşamaları alışılmadık bir durum değildir ve ağrılı değilse, uzmanlar bu çıkarma aşamasını zorlamayı önerir. En iyi yaklaşım, haftada bir veya iki kez uygulamak ve tolerans arttıkça sıklığı artırmaktır. Cilt bakım rutininizin bir parçası olarak nemlendirici serumlar ve sakinleştirici nemlendiriciler kullanmak tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olacaktır.

retinol
retinol her gün kullanılır mı

Retinolü rutininize dahil etmek sabır gerektirir. Bir gecede sonuç beklemeyin; daha parlak, daha sıkı hissedilen bir cildi fark etmek için iki ila üç aylık tutarlı kullanım gerekebilir.

 • Haftada 2-3 kez bir retinol ürünü kullanmaya başlayın.
 • Bezelye büyüklüğünde bir miktarı aşmayın.
 • Geceleri retinol ürünü uyguladıktan sonra cildinize bir nemlendirici uygulayın.
 • Kullanmadan önce nemlendirici bir serum kullanın retinol içeren bir ürün uygulayın.
 • Retinoidler cildi güneşe karşı daha hassas hale getirebileceğinden, yalnızca geceleri uygulayın ve gündüz güneş kremi kullanın.
 • Cildi tahriş edebileceğinden, bir retinol ürününden önce veya sonra asit kullanmaktan kaçının.
 • Cildiniz özellikle retinole duyarlıysa , bazı uzmanlar cildi yumuşatmak için retinolden önce hafif bir nemlendirici uygulamanızı önerir.
 • Cildinize alışması için zaman tanımak için yaklaşan bir düğün veya tatil gibi büyük bir etkinliğiniz varsa, rutininize retinol ürünleri eklemeyin.

Retinolle Birlikte Ne Kullanılmaz?

Retinol güçlü bir aktif bileşendir ve onu diğer bileşenlerle katmanlamak en iyi ihtimalle her ikisinin de faydalarını azaltabilir veya daha kötüsü tahrişe ve acıya neden olabilir.

Düzenli olarak kullandığınız ürünlerin içeriğini kontrol edin ve aşağıdakileri içerenleri retinol ile aynı katmanda kullanmaktan kaçının:

 • C Vitamini
 • Benzoil peroksit (BPO)
 • Alfa hidroksi asit (AHA)
 • Beta hidroksi asit (BHA) – salisilik asit olarak da bilinir.

Cilt Bakımında Kullanılan Asitler Nelerdir? Yeni Başlayanlar İçin Cilt Asitleri  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu