Reklam
Güncel HayatGüzellik ve bakım

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Reklam

Yaz aylarının gelmesi beraberinde güneş kızarıklıkları ve güneş yanıklarını beraberinde getiriyor. Güneş yanığına ne iyi gelir? diyorsanız sizler için çözüm önerilerini bir araya getirdik. Özellikle beyaz tenlilerin güneşe karşı önlemlerini almış olması gerekiyor. Alamamış olanlar için ise işte güneş yanığını geçirme alternatifleri…

İçindekiler

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Güneş Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Kış aylarında bile beyaz tenli hatta daha da genellersek hassas tenliler dışarıya çıkmadan önce ciltlerine gereken özeni göstererek; dışarı çıkmaları gerekebiliyor. Fakat yaz aylarının gelmesiyle plaj, kumsal, deniz üçlüsüne geçiş yapanlar da güneş ışınlarına karşı gereken önlemleri almaları gerekiyor.

Güneş yanığı, güneş ışınlarına kısa sürede yoğun olarak maruz kalınması sonucu meydana gelmektedir.

  1. Güneş Yanıkları İçin Aleo Vera

Güneş yanıklarını tedavi edici özelliğiyle bilinmektedir. Nemlendirici özelliği sayesinde vücudun nem dengesini kurmasını da desteklemektedir. Aleo vera jelini ince tabaka halinde yanıklar üzerine uygulayabilirsiniz.

günes yanığına aleo vera
günes yanığına aleo vera

2. Güneş Yanıklarına Zeytinyağı

Zeytinyağı güneş kızarıklıkları ve yanıkları sonucu oluşan ağrıları azaltarak; ciltte yenileyici ve besleyici etkiye sahiptir.

3.  Güneş Kızarılıkları İçin Lavanta Yağı ve Elma Sirkesi

Eşit oranda karışımlayacağınız sıvıyı pamuk yardımıyla kızaran bölgeye uygulayabilirsiniz. Lavanta yağı güneş yanığını oldukça hafifletmektedir. Elma sirkesi de meydana gelen acıyı dindirerek; bölgenin nemlenmesine katkıda bulunmaktadır.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir

4. Güneş Yanıklarına Salatalık Mucizesi

Normal zamanlarda dahi salatalığın ciltteki mucizesi bilinmektedir. Doğal antioksidan özelliğe sahiptir. Vücuttaki kızarıklığa oranla 1-2 salatalığı yıkadıktan sonra kabuklarıyla birlikte rondodan geçirin. Salatalık suyunu çıkardıktan sonra dilerseniz zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.

5. Soğuk Siyah Çay Güneş Yanığına

Siyah çay her Türk evinde kolaylıkla rastlanan malzemedir. Soğuk siyah çay poşetini yanan bölgeye uygulayabilirsiniz.

6. Güneş Yanıklarına Yulaf Ezmesi

Güneş yanığı oluşan bölgenin nemlenmesini sağlamak önemlidir. Nemlendirici özelliğiyle bilinen yulaf ezmesi de cildinize iyi gelecektir. 1 çay bardağı yulaf tanelerini sıcak su ile karıştırarak hamur kıvamı elde edebilirsiniz. Karışımın soğumasını bekledikten sonra cildinize uygulayabilirsiniz.

 

Malzemelerin yanında soğuk suyla banyo yapmak da iyi gelecektir. Yine steril bezle yanıkların üzerinde bir müddet tutmakta aynı etkiyi sağlayacaktır. Eğer ağrılarınız kuvvetli ise veya yanıktan dolayı vücudunuzda kabarcıklar oluştuysa mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Bu kabarcıklar su toplaması sebebiyle enfeksiyon riskine açık hale gelmektedir.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir

Ayrıca güneş ışınları terlemenize sebebiyet verecektir. Vücuttaki su kaybını önlemek içinse bol bol su tüketilmesi gerekmektedir.

Güneş yanıklarında akla gelen ilk yöntem yoğurt ve diş macunu sürmektir. Lütfen bu uygulamalardan kaçınalım ve eğer yanıklarınız kuvvetli ise muhakkak doktora görünün.

Güneş yanığı kremi kullanmak da bir diğer alternatif yoldur.

Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer?

Güneş ışınları vücudun D vitamini ihtiyacını karşılar. Hatta bronzlaşmak isteyenler için de bulunmaz bir nimettir. Fakat kritik nokta hangi saatler arasında güneş ışınlarının dik gelmediği zaman diliminde güneşlenmekten geçiyor. Öğle saatlerinde güneşlendiğiniz takdirde cildinizde kızarıklıklar hatta yanıklar meydana gelmektedir. Bu durum cildinizin zarar görmesinin yanında özellikle fazla yanması durumunda dokunduğunda acıyacak raddeye kadar getirebiliyor.

Güneş ışınlarının sebebiyet verdiği deri hasarı sonucunda cilt oldukça hassaslaşmaktadır. 2-4 gün içinde cilt pul pul soyulmaya ve dökülmeye başlamaktadır. Genellikle ciltteki tahribata göre 5-10 gün arasında iyileşilmektedir. Yanık ışına maruz kaldıktan hemen sonra meydana gelmemektedir. Böylece anlayamamış olabilirsiniz. Yaklaşık 5 saat sonra etkisini görmeye başlarsınız. 12-24 saat sonrası yanığın en sancılı dönemidir.

Güneş yanığına ne iyi gelir? sorusuna bir kaç çözüm alternatifi sunduk. Umarım sizler için faydalı olabilmiştir.

Hoççakalın 🙂

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu