Reklam
Gebelik

Hamilelikte Bebeğin Gelişimini Etkileyen Faktörler

Reklam

Her anne baba bebeğinin sorunsuz bir gelişim süreci içinde, sağlıklı olarak doğmasını ister. Hamilelikte bebeğin gelişimini etkileyen faktörler vardır.  Genetik faktörler, çevresel faktörler, annenin yediği besinler bunlardan birkaçıdır.

İçindekiler

Hamilelikte Bebeğin Gelişimini Etkileyen Faktörler: Genetik Faktörler

Bebeğin gerek fiziksel gerek zeka gelişiminde, genetik faktörler oldukça belirleyici bir rol oynamaktadır. Anne ve babadan rastlantısal bir şekilde bebeğin aldığı genler oldukça yön verici faktördür.

Anne ve babadan alınan 23’er toplamda 46 kromozom bebeğin yaşamını belirler. Akraba evliliklerinde bebeğin fiziksel veya zihinsel engelli olma riski diğer evliliklere oranla çok daha fazladır.

Akrabalık bağı bulunmayan evliliklerde hastalıklı geni diğer sağlıklı bireyin geni bastırırken; akraba evliliklerinde bu durum baskın gelmeyerek çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimini olumsuz etkileyebilir.

gebelikte bebeğin gelişimini etkileyen faktörler
gebelikte bebeğin gelişimini etkileyen faktörler

Hamilelik sonrasında ise bebeğin gelişimini etkileyen bir diğer faktör çevresel faktörlerdir. Çevresel faktörler, bebeğin özellikle 0-6 yaş dönemi gelişiminde sosyal çevre özellikle önem taşıyor.

Bebeğin yeteri kadar uyaran alması gerekiyor. Bu uyaran dediğim bebekle konuşulması, bebeğe farklı cisimler gösterilmesi vs. Yani bebeğiyle ilgili bireylerin gündelik hayatta sıradan yaptığı işler. Yeteri kadar uyaran almayan bebeklerde otizme rastlanma olasılığı oldukça fazladır.

Hamilelikte Bebeğin Gelişimini Etkileyen Faktörler: Annenin Tükettiği Besinler

 

hamilelikte tuketilmesi gereken besinler
gebelikte tüketilmesi gereken besinler

 

Hamilelikte olduğu kadar doğum sonrasında da tükettiğiniz besinler bebeğinizin gelişimini oldukça etkiliyor. Çünkü hala size bağımlı bir canlı. Uzman görüşüyle iki yaşına kadar emzirilmesi gereken bebek, anne sütüyle sizin tükettiğiniz besinleri tüketiyor.

Sağlıklı besinler tüketiyorsanız bebeğinizin gelişimine de olumlu yönde katkı sağladığınızı belirtmemiz gerekiyor.

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Yiyecekler

Gebelik sürecinde besin tüketimi ekstra önem arz ediyor. Sizin yediğiniz ne varsa direk bebişe gittiğini söylemeliyiz.

Hamilelikte Çinko Tüketimi

Çinko tüketimi hamilelikte oldukça önemlidir. Bebeğin zeka gelişimini destekler. Peki ya çinko içeren besinler nelerdir?

Karides, istiridye, ceviz

cinko-iceren-besinler
cinko-iceren-besinler

Balık, fındık, peynir, süt

Ay çekirdeği, kabak çekirdeği

Hamilelikte Folik Asit Tüketimi

İşte folik asit içeren besinler:

Lahana,

Ispanak,

şalgam,

marul

hamilelikte neler tüketilmeli
hamilelikte neler tüketilmeli

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Neden Önemlidir? adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Hamilelikte Hangi Vitaminler Tüketilmeli?

A, E, B12, D vitaminlerini içeren besinleri tüketmekte fayda var. Bu vitaminlerin tüketimi bebeğinizin motor faaliyetlerinde, öğrenme becerisinde, konuşma zamanında oldukça belirleyici rol üstlenirler.

Hamilelikte Tüketilmemesi Gereken Besinler

Aşağıda yer verdiğim deniz ürünlerinde civa veya toksinler fazla olduğu için hamilelikte tüketilmemesi gerekiyor.

Ton balığı, Tuna, Somon, Kılıç balığı

ton baligi
ton baligi

Alkollü içecekler ve sigara da hamilelikte bebeğin gelişimini etkileyen faktörler arasındadır. alkol veya sigara tüketimi bebeğinizin gelişimini olumsuz bağlamda çok fazla etkilemektedir.

Kafein tüketimi de bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Kafein vücuttaki demirin eksilmesine sebebiyet vererek, anne adayının düşük yapmasına kadar götürebilir.

hamilelikte ilac kullanimi
hamilelikte ilac kullanimi

İlaç kullanımını da doktor gözetiminde yapmak oldukça önemlidir. Özellikle antidepresan ilaçları emzirme ve hamilelik döneminde bebeğin gelişimini etkileyen faktörler de olumsuz bir şekilde etkilediğini belirtmemiz gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu