Reklam
GebelikSağlık

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Neden Önemlidir?

Reklam

Hamilelikte şeker yüklemesi olayını şeker hastalığıyla ilgili sağlık sorunu olan hamile kadın ve eşi merak edebilmektedir. Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet hastalığı şeker seviyeleri ile karakterize olan rahatsızlıklara verilen isimdir.

Kadınların bir bölümü gebelikten önce bu hastalık ile yüz yüze olurken bir kısmı da gebelik sonrasında yaşayabilir. Gebelik sonrasında meydana gelen durumlar gebelik şekerine maruz kalma sonucu oluşur.

Anne adaylarının daha önceden şeker hastalıkları olması durumunda durum riskli hale gelmektedir. Kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutabilmek normale göre daha güç bir halde olur. Bu süreçlerde alınması gerekli olan insülin oranlarının yeniden belirlemesi için sağlık kurumlarına gitmeniz gerekebilir.

gebelikte şeker ölçmek
gebelikte şeker ölçmek

Gebelik Şekeri Neden Olur ve Nasıl Belirlenir?

Anne adayları her ne kadar şeker hastalıkları olmasa bile gebelik süreçleri içerisinde bu duruma dikkat etmesi gerekir. Kanda meydana gelen glikoz yani şeker seviyelerinde yükselme söz konusu olabilir.

Genel olarak 24 ila 28 haftalarda yaptırdığınız şeker su testi ismi ile de bilinen şeker yüklemeleri taramalar ile sorunun belirlemesini yaparlar. Yapılan testlerin sırasında anne adayları tam 50 gr glikoz içerler. Sonrasında bunun bir saat sonrasında glikoz seviyelerine bakarlar. Eğer glikoz seviyesi 140 mg / dl altında yer alırsa annelerde gebelik şekeri olmaz. Fakat kanda yer alan değerin üzerine çıkılırsa annelerde şeker çıkmaktadır.

Uzmanların anne adaylarına yaptıkları yükleme testinin ardından fiziksel olarak aktiviteleri yapmamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra herhangi bir şey yememeniz ve içmemeniz de gerekmektedir. Aksi halde yükleme testinin doğru sonuç vermesine engel olabilirsiniz.

hamilelikte şeker yüklemesi neden önemlidir
hamilelikte şeker yüklemesi neden önemlidir

Anne ve Bebek Açısından Riskleri Var Mı?

Hamilelik döneminde meydana gelen şeker hastalıkları tabi ki de hem anne hem de bebek için farklı riskleri beraberinde getirecektir. Kan şekeri seviyenizi kararında tutturmanız sağlıklı bir gebelik süreci için önemli hale gelmiştir.

Uzmanlar gebelik sırasında şeker var mı diye sadece testler ile bakabilir. Eğer annelerin gebelikten daha önce şeker hastalıkları varsa daha dikkatli olmalılar. Bu durum bebeklerde farklı anormalliklerin olmasına neden olabilir. Fakat gebelik süreçlerinde meydana gelen şeker bebek üzerinde olumsuz bir etki yaratmaz.

Gebelik sürecinde dengede tuttuğunuz şeker risklerin de en aza inmesine yardımcı olabilecektir. Hal böyle olunca anne adaylarının HbA1C ile beraber glikoz seviyelerini takip etmeleri oldukça önemli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu