Reklam
SaçGüncel HayatGüzellik ve Bakım

Kat Kat Saç Kesimi Modelleri

Reklam

Kat kat halde olan saçlar; saç boyutunun farklı olmasına dayalı olan, genel olarak düz kat veya dağınık kat saç modelleri olarak iki ana başlığa ayrılan ve özellikle kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen saç modelleridir. Bazı insan yüzlerine daha fazla yakışmasına bağlı olarak, kat kat saç kesimi modelleri sıklıkla araştırılan ve denenen saç modelleri olmuştur.

Bu konuda; kat kat halde olan saç kesim modellerinin neler olduğu, hangi yüz tiplerine daha çok yakışacağı, nasıl bu modelin elde edilebileceği gibi ana başlıklar da bilinmelidir.

blonde hair modals
blonde hair modals

Hangi Yüze Hangi Saç Modeli Gider? adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Kat Kat Saç Kesimi Modelleri Nelerdir?

Kat kat görünüm veren saç kesimi modelleri, düz kat ve dağınık kat saçlar olarak iki ana başlık çerçevesinde ele alınması gereken modellerdir. Düz kat saç kesimi modeller; ultra kısa düz kat, orta boy düz kat ve uzun kat kesim modeller olarak kendi içerisinde üçe ayrılır.

Bu modellerin isimlendirilmesi; saçın toplamda ne kadar uzun olduğu, saçta ortaya çıkarılacak olan kat modelinde katlar arasındaki boy farkının ne kadar olduğu gibi etkenlere dayanır. Bu etkenler neticesinde hangi düz kat saç kesimi modelinin daha çok istendiği belirlenecektir.

katlı kesim uzun saç modelleri
katlı kesim uzun saç modelleri

Dağınık kat olarak ifade edilen saç kesim modellerinde ise durum daha farklıdır. Saçların en uç kısımlarında düz bir görünüm olmamasına dayanan dağınık kat kesim saç modeli; saçların farklı oranlarda boy farkları içererek kat kesimi oluşturulmasına, katlar arasında eşit olmayan mesafeler bulunarak kat görünüm elde edilmesine dayanır.

Bu modeller içerisinden seçim yapılmadan önce, hangi yüz tipine hangi modelin daha çok uyum sağlayacağı bilinmelidir. Böylelikle de kat kat saç kesimi modelleri arasından tercih yapılabilir.

Kat Kat Saç Kesimi Modelleri
Kat Kat Saç Kesimi

V Kesim Saç Modelleri hakkında fikir edinmek için okuyabilirsiniz.

Kat Kat Saç Kesimi Hangi Yüz Tiplerine Yakışır?

Kat Kat görünümü olan saç kesim modelleri, bazı yüz şekillerine; diğer yüz tipleri ve şekillerine oranla çok daha fazla yakışır. Bu yüz tiplerinin neler olduğunun bilinmesi, kesim yapılamadan önce önem verilmesi gereken bir konudur.

evde kolayca saç kesimi
evde kolayca saç kesimi

Bu bilgilere bakılarak, yüz tiplerine göre kat kat saç kesimi modelleri şu şekildedir:

  1. Yuvarlak yüz tipi: Yüzün yuvarlak olması halinde kat kat görünümlü saç kesimi uygulanmak istenirse, dağınık ve kısa olan kat seçimi tercih edilir.
  2. Kare yüz tipi: İnce ve uzun, alın ile çene arasındaki mesafelerin yakın olan yüz tipleri kare olarak tabir edilir. Bu yüz şekline sahip olan ve kat kesim modellerini uygulamak isteyen insanlar; uç kısımları düz, uzun kat saç kesimi modellerini uygulamalıdır.
  3. Üçgen yüz tipi: Bu yüz tipine sahip olan insanlara genel olarak kat saç kesim modellerinin her birinin yakışmakta olduğu görülecektir. Doğal olarak da kısa, uzun orta düz kat modelleri veya dağınık kat saç kesim modellerinden herhangi biri uygulanabilir.

Genel olarak yüz tiplerine göre kat kat saç kesimi modelleri bu şekildedir.

katlı kesim saç modelleri
katlı kesim saç modelleri

Katlı Saç Kesimi Modelleri Nasıl Elde Edilir?

Kuaföre gidilme imkanı bulunulmayan zamanlarda insanlar, kat kat saç kesimi uygulaması yapabilir. Kat kat saçlar elde etmek amacıyla ilk olarak saçların ıslak hale getirilmesi sağlanır. Daha sonra saçlar başın tam üst kısmında düzenli bir şekilde taranarak toparlanır.

Toparlama sonrasında saçların sabit kalması için bağlama yapılır ve istenilen boy ölçüsünde saçların uç kısımlarından kesim yapılır. Saçların tepeden bağlandığı kısımlardan, alın hizasına yakın olan kısmın gözlere yakın olacağı bilinerek saç boyunun daha iyi ayarlanması sağlanabilir. Daha sonra saçlar açılarak kat kesimli modellerin elde edilmiş olduğu görülür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu