Reklam
Güncel Hayat

Hıdırellez Ne Zaman? Hıdırellez Dileği Nasıl Yapılır?

Reklam

Hıdırellez günü dilekler dilenir, ritüeller gerçekleştirilir. Hıdırellez ne demek? Hıdırellez’de ne yapılır? Tüm merak edilenleri içeriğimizde topladık. Keyifli okumalar!

İçindekiler

Hıdırellez Nedir?

Orta Asya, Balkanlar, Orta Doğu ve Anadolu’da kutlanan Hıdırellez ya da Hıdrellez, mevsimlik bayramlar arasında yer alır.  Hıdırellez günü, Ruz-ı Hızır yani Hızır günü olarak adlandırılır. Bu da dünyada yardıma ihtiyacı olanlara yardım eden Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan ilyasın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülerek kutlama yapılır.

Hıdırellezde Ne Yapılır?

Baharın müjdecisi olarak bilinen Hıdırellez gününde Türk gelenek ve göreneklerine göre şunlar yapılır;

 • Evlerde temizlik yapılır.
 • Hıdırellez’den 1 gün öncesinde kırlardan 41 çeşit ot, kekik otu ve küçük taş toplanıp su dolu bir kabın içine bırakılır. Hıdırellez sabahında bu su ile el ve yüz yıkanır. Bu, cildin güzelleşeceğine ve hastalıklardan arınmaya ve zinde olacağına inanılarak yapılır.
 • Hıdırellez gününe 1 hafta kala hiç kimseye peynir ve yoğurt mayası verilmez. Bunun sebebi, ineklerin sütü kesilmesin diyedir.
 • Hıdırellez günü gecesinde süt pişirilir ve komşulara dağıtılır. Amaç, hayvanın sütü çoğalsın.
 • Hızır gününde beyaz kelebek görülürse, yıl boyunca şans ve kısmetin açık olacağına inanılır.
hıdırellez
hıdırellez gelenekleri
 • Hıdırellez gününde dereden 3 kere geçilip çimlerin üzerindeki çiğler yüze sürülür.
 • Dikiş dikme, un eleme, çamaşır yıkama, ekmek yapma, temizlik yapma, kavga etme gibi davranışlar yapılmaz.
 • Hıdırellez akşamında kızlar ve kadınlar eline kına yakarlar.
 • Evin bereketi kaçmasın diye kimseye ekmek mayası verilmez.
 • Hıdırellez günü gül ağacının altına dilekler dilenir.

Hıdırellez Ritülleri Nelerdir?

 • Ritüeller denince ilk akla gelen ateş yakıp üzerinden atlamaktır. Bunun amacı, nazardan ve hastalıklardan koruduğu düşünülerek yapılır.
 • Diğer bir ritüel ise, gül ağacı altında dilek dilemektir. Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde gül ağacının altında buluştukları için onlara şans getireceklerini düşünürler.
 • Hıdırellez gününde beyaz elbisel giyilerek yeşil ve bol sulu kırlara gidilip eğlenilir. Ya da bir türbe veya yatırın altında kutlamalar yapılır.
Hıdırellez
hıdırellez ritüelleri
 • Baharın ilk kuzusu kesilir ve yenir. Ayrıca kırlardan çiçekler toplanıp kaynatılıp içilir ve bu, hastalıklara iyi geleceğine inanılır.
 • Hızır gününde Anadolu’da bazı yerlerde oruç tutulur ve kurban kesilir.
 • Hızır günü arifesinde para keseleri, ambarlar ve yiyecek kaplarının ağzı açık bırakılır çünkü Hızır’ın eli değdiği her şeyin dolup taşacağı düşünülür.

Hıdırellez Ne Zaman Kutlanır?

Hıdırellez günü, eskiden kullanılan Jülyen takviminde (Rumi takvim) 23 Nisan iken, günümüzde kullanılan Miladi takvime göre 6 Mayıs’tır. 6 Mayıs’tan itibaren 7 Kasım’a kadar geçen süre “Hızır Günleri” ismiyle yaz mevsimini, 8 Kasım-5 Mayıs arasına kadar olan süre de “Kasım Günleri” olarak kış mevsimini ifade eder.

Hıdırellez
hıdırellez ne zaman

Bu sebeple, 5 Mayıs günü kış mevsiminin bittiği ve sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelir. Türkiye’de 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece Hıdırellez Bayramı olarak kutlanır. Bu gece, Hristiyanlarda baharın ve doğanın uyanmasının ilk günü olarak kabul edilirken; Rum Ortodokslar Aya Yorgi, Katolikler ise, Aziz George günü olarak kutlarlar.

Hıdırellez Duası

” Bismillahirrahmanirrahim, Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.”

Hacet dilek duası içeriğimize göz atabilirsiniz!

Hıdırellez Dilekleri Nasıl Yapılır?

Hıdırellez dileklerini yapmak için öncelikle bir gül ağacı bulmanız gerekiyor. Çünkü Hızır ve İlyas gül ağacının altında buluştular. Bu ağacın dallarına veya dibinde dileklerinizi dileyebilirsiniz. Dilek dilemenin birkaç yolu bulunuyor. İstediğinizi tercih edebilirsiniz. Bunlar;

Hıdırellez
hıdırellez dilekleri nasıl yapılır
 • Gül ağacının dibine tahta çöplerle arzu ettiğiniz hayali çizebilirsiniz. Örneğin; ev sahibi olmak istiyorsanız, tahta çöplerle bir ev yapabilirsiniz. Ancak sabah tekrar aynı yere gidip tahta çöplerini suya atmanız gerekiyor. Bu sebeple, dileğinizin bozulmaması için tehna yerdeki bir gül ağacının altında dileyin.
 • İkinci olarak, dileğinizi bir kağıda yazıp gül ağacının dalına asabilirsiniz.
 • Birden fazla dileğiniz bulunuyorsa, bir kesenin içine dileklerinizi yazıp ağacın dalına asabilirsiniz.
 • Eğer çizim konusunda yetersiz olduğunuzu düşünyorsanız, dilediğiniz hayalin resmini kesip kesenin içerisine koyabilirsiniz.

Dileklerinizi yazarken detay vermeye önem verin. Zira, “evim olsun” istemek yerine “İzmir’de evim olsun” şeklinde dilemek, her zaman iyidir. Dilekleri diledikten sonra Hıdırellez duasını okuyun ve gül ağacının dibine gömün veya ağacın dalına asın. Sabah gün ağarmadan gömdüğünüz yerden çıkarın. Son olarak, yazdığınız dileği suya atın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu