Reklam
Genel

Instagram Hesabı Hacklenirse Ne Yapmalı?

Reklam

Sosyal medya profillerimiz hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Bunları iletişim, ifade ve iş için kullanıyoruz ve hesabınızın saldırıya uğraması büyük yankı uyandırabilir. Instagram hesabı hacklenirse ne yapmalı? Birinin Instagram profilinizi ele geçirdiğini düşünüyorsanız, bunu öğrenmek, hesabı kurtarmak ve gelecekteki sorunları önlemek için adımlar atabilirsiniz.

Sosyal medya söz konusu olduğunda, inanılmaz derecede kişisel olabilir. Bazı insanlar için, arkadaşları ve aileleri gibi hayatlarındaki önemli insanlarla iletişim kurmanın birincil yolu budur. Diğerleri için, ürün ve hizmetlerini tanıtma kanalı gibi bir geçim kaynağı olabilir.

Instagram hesabınıza erişimi kaybetmenin sayısız insan için çok fazla strese neden olması şaşırtıcı değil. Ne yazık ki, kimlik hırsızlığı yapmak veya çeşitli dolandırıcılık türleri yapmak için Instagram kimlik bilgilerini çalarak başkalarından yararlanmaya çalışan birçok kötü insan var. Instagram hesabınızın saldırıya uğradığını nasıl anlayacağınız, nasıl kurtaracağınız ve bunun olmasını nasıl önleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

İçindekiler

Instagram Çalınırsa Nasıl Anlarız?

Instagram hesabınızın ele geçirilip geçirilmediğini merak ediyorsanız, işte dikkat etmeniz gereken bazı önemli işaretler:

 • Giriş etkinliğini kontrol edin.
 • Ayarlarda telefon numaranızı ve e-posta adresinizi onaylayın.
 • E-postanızda yeni günlük bildirimlerini arayın.
 • Feed’inize ve hikayelerinize bir göz atın.
 • Instagram doğrudan mesajlarınızı açın.
 • Şüpheli yorumları inceleyin.

Giriş Etkinliğini Kontrol Edin

Birinin sizin izniniz olmadan Instagram hesabınızı kullanıp kullanmadığını anlamanın en hızlı yolu, giriş etkinliğini kontrol etmektir. Size ait olmayan şüpheli görünen bir giriş bulursanız, bir bilgisayar korsanına ait olabilir.

Instagram hesabı hacklenirse ne yapmalı
instagram giriş etkinliği

Instagram hesabınızın hangi cihazlarda oturum açtığını kontrol etmek için Instagram profilinize gidin. Ardından Ayarlar > Güvenlik > Oturum Açma Etkinliği’ni seçin. Akabinde, alanların listesini gözden geçirin ve olağandışı konumlardan herhangi bir giriş olup olmadığına bakın.

Düzenli olarak bir VPN kullanıyorsanız Instagram, çıkış IP adresi konumunuzun bulunduğu konumu kaydedebilir. Bununla, çıkış IP adresinizin giriş etkinliği konumunuzla da eşleşip eşleşmediğini kontrol etmek de iyidir.

Telefon Numaranızı ve E-Posta Adresinizi Onaylayın

Instagram, oturum açma bilgilerinizi, güvenlik bildirimlerinizi vb. gönderirken iletişim bilgilerinizi kullanır. Bununla, bir Instagram hesabının kontrolünü ele geçirirken bilgisayar korsanlarının değiştirdiği ilk şeylerden birinin iletişim bilgilerinizin olması şaşırtıcı değil.

Instagram hesabı hacklenirse ne yapmalı
instagram kişisel bilgiler

Birinin profilinizin kontrolünü ele geçirmeye çalıştığından şüpheleniyorsanız, telefon numaranızın ve e-posta adresinizin hâlâ güncel ve doğru olup olmadığını hızlıca kontrol edin. Instagram’da kayıtlı iletişim bilgilerinizi kontrol etmek için Ayarlar > Hesap > Kişisel Bilgiler bölümüne gidin.

E-Postanızda Yeni Günlük Bildirimlerini Arayın

Sosyal medya uygulamasında çok zaman harcayanlar için Instagram, kullanımınızın farkında olacaktır. Özellikle alışılmadık konumlarda yeni cihazlarda oturum açtığımızda Instagram, e-posta adresimize bir uyarı gönderir.

Alışılmadık bir Instagram oturum açma e-postası aldıysanız, hesabınızın yeterince güvenli olmadığının bir işareti olabilir. Güvenlikle ilgili e-postalar söz konusu olduğunda Instagram, [email protected] e-posta adresini kullanır. Ayrıca, resmi Instagram güvenlik bildirimi e-postalarında, şüpheli değişiklikleri otomatik olarak geri almak için bir bağlantı bulunur.

Ne yazık ki, bazı bilgisayar korsanlarının bu e-postayı kendi hain amaçları için kopyaladığı bilinmektedir. Bu nedenle, Instagram’dan geldiği iddia edilen herhangi bir e-postayı, özellikle de bir bağlantıya tıklamanızı istediğinde, titizlikle incelemek en iyisidir.

Feed’inize ve Hikayelerinize Göz Atın

Bazı durumlarda, bilgisayar korsanları sizin izniniz olmadan Instagram özet akışınızda veya hikayelerinizde bir şeyler yayınlayabilir. Hesabınızda paylaştığınızı hatırlamadığınız fotoğraflar, videolar veya hikayeler olduğunu fark ederseniz, birisi hesabınızı kullanıyor olabilir.

Bu günlerde, özellikle on binden fazla takipçiniz veya doğrulanmış bir hesabınız olduğunda, hikayelere bağlantı eklemek her zamankinden daha kolay. Bunlardan herhangi birine sahipseniz, bilgisayar korsanları sizi hedef almak isteyebilir, böylece takipçilerinizin tıklayabileceği kaybolan bağlantılar gönderebilirler.

Instagram Doğrudan Mesajlarınızı Kontrol Edin

Instagram hesabının oturum açma ayrıntılarını çalan bilgisayar korsanları, sürekli olarak arkadaşlarını, ailesini ve takipçilerini kandırmanın yollarını arar. Bunu yapmanın yaygın yöntemlerinden biri Instagram Direkt Mesaj özelliğidir.

İster şüpheli bağlantılara tıklamalarını isterse sözde bir acil durum için size para göndermelerini sağlayın, Instagram DM’niz birçok kötü aktörün size güvenen insanlardan faydalanması için birincil kanal olacaktır.

Şüpheli Yorumları İnceleyin

Birçoğumuz şüpheli yorumlar gönderdiğimiz garip anlar yaşarken, bilgisayar korsanları genellikle bunu bir adım daha ileri götürür. Genellikle, bu şüpheli yorumlar genel ve bot benzeri olarak görünür ve herkese açık Instagram gönderilerine yanıt verir. Yazmadığınız bir yorumla ilgili bildirimler, beğeniler veya yanıtlar aldığınızı fark ederseniz, bu muhtemelen hesabınızı kullanan bir bilgisayar korsanıdır.

Instagram DM Yoluyla Hacklenebilir Mi?

Bir Instagram DM’sine yanıt verirseniz, saldırıya uğramanız imkansızdır. Ancak, uygulamanın dışına ve başka bir web sitesine yönlendiren herhangi bir şüpheli bağlantıya tıklarsanız, bir Instagram DM yoluyla saldırıya uğramanız mümkündür. Alternatif olarak, üçüncü taraf uygulamaları kullanmanız nedeniyle oturum açma ayrıntılarınızı tehlikeye atmış olabilirsiniz.

Kendinizi riske atmaktan kaçınmak istiyorsanız, özellikle de onu gönderen kişiyi tanımıyorsanız, Instagram’daki herhangi bir harici bağlantıya tıklamaktan kaçınmak en iyisidir. Ayrıca, tanıdığınız birinden gelse bile bağlantıları tıklamadan önce incelemeyi alışkanlık haline getirmek en iyisidir. Sonuçta, bir bilgisayar korsanından da geliyor olabilir.

Çalınan Instagram Hesabı Kurtarma

Çalınan Instagram nasıl geri alınır? Çalınan Instagram geri alma durumunda yapabileceğiniz birkaç şey var:

 • Hack belirtileri için e-posta adresinizi kontrol edin.
 • Parolanızı sıfırlayarak tüm cihazlarda oturumu kapatın.
 • Saldırıyı Instagram’a bildirin.

E-Posta Adresinizi Kontrol Edin

Bilgisayar korsanlarının Instagram hesabınıza erişmesinin birden fazla yolu olabileceğini anlamak önemlidir. Aslında, diğer çevrimiçi oturum açma ayrıntılarınızın da risk altında olduğunun bir belirtisi olabilir. Mümkünse, e-posta adresinizin de saldırıya uğrayıp uğramadığını öğrenmek için bir kontrol edin.

 1. Göndermediğiniz şeyler için giden kutunuzu veya gönderilen klasörünüzü kontrol edin.
 2. Silmeyi hatırlamadığınız e-postalar için e-posta çöp klasörünüzü açın.
 3. Olası e-posta yönlendirme kurallarını araştırın.

Bir bilgisayar korsanı e-postanıza girmeyi başardıysa, ek güvenlik yöntemleri ekleseniz bile hesaplarınıza erişmeye devam edebilirler. Bu nedenle, e-postanızın güvenliğini sağlamak her zaman ilk adım olmalıdır.

Parolayı Sıfırlayarak Tüm Cihazlarda Oturumu Kapatın

Yazarken, tüm cihazlarda oturumu kapatmanın tek yolu Instagram şifrenizi sıfırlamaktır. Parolanızı sıfırlayarak ve herkesin oturumunu kapatarak, herhangi bir ek değişiklik yapmadan önce hesabınıza başka kimsenin giriş yapmadığından emin olabilirsiniz.

1. Instagram hesabınızı açın.

2. Giriş ekranına gidin.

3. Android için:

 • Giriş yapmak için yardım al’a dokunun.
 • E-posta adresinizi, telefon numaranızı veya kullanıcı adınızı girin.

4. iOS kullanıcıları için:

 • Parolanızı mı unuttunuz? öğesine dokunun.
 • Ardından, e-posta adresinizi, telefon numaranızı veya kullanıcı adınızı girin.

5. İleri’ye tıklayın.

Instagram hesabı hacklenirse ne yapmalı
instagram parola sıfırlama

Daha sonra, e-postanıza veya SMS yoluyla oturum açmak için bir bağlantı göndermek olan nasıl devam edeceğiniz konusunda size daha fazla talimat verilecektir. Parolanızı sıfırladığınızda, hesabınız eski parolayı kullanan mevcut tüm cihazlardan çıkış yapacaktır.

Çalınan Instagram Hesabını Şikayet Etme

Bilgisayar korsanının e-posta adresinizi, telefon numaranızı veya hesabınıza yeniden erişim sağlamak için kullanılabilecek diğer yöntemleri değiştirebildiğini tespit ederseniz, bunu Instagram’a bildirmeyi seçebilirsiniz.

Instagram ile şikayette bulunmadan önce, deneyiminizin aşağıdaki ayrıntıları içeren bir açıklamasını hazırladığınızdan emin olun:

 • Instagram kullanıcı adı tanıtıcınız ve önceki tanıtıcılarınız
 • Hesapla ilişkili orijinal e-posta adresi veya cep telefonu numarası
 • Hesabınıza erişiminizi kaybettiğiniz saat ve tarih
 • Daha önce giriş yaptığınız yer
 • Daha önce erişim verdiğiniz cihazlar

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Şikayet Edebilirim?

 1. Güvenilir bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden Instagram profilinize gitmesini isteyin.
 2. Ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta simgesine dokunun.
 3. Rapor’u seçin ve talimatları izleyin.

Destek talebinizi gönderdikten sonra Instagram Destek Ekibi kimliğinizi doğrulamak için ek bilgiler isteyebilir. Örneğin, başınızı farklı yönlere çevirirken bir video selfie çekmenizi isteyebilirler.

Instagram Hesabının Çalınmaması İçin Ne Yapılır?

Hayattaki birçok şeyde olduğu gibi, önlem almak tedavi etmekten daha iyidir. Daha önce bir Instagram hackleme deneyimi yaşadıysanız, bunun tekrar olmayacağından emin olmak için adımlar atmak iyi olabilir. İşte gelecekte Instagram hesabı hack’lerini önlemenin bazı hızlı ve etkili yolları:

 • Güçlü bir parola oluşturun.
 • İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin.
 • Daha güvenli bir Instagram hesabıyla yeni bir başlangıç yapın.

Güçlü Bir Parola Oluşturun

Potansiyel bilgisayar korsanları için engel oluşturmanın en kolay yollarından biri güçlü bir parola kullanmaktır. Güçlü bir parola oluştururken, tahmin edilmesi zor olan harf, sayı ve simgelerden oluşan bir kombinasyon kullandığınızdan emin olun. Sizi kaba kuvvet kullanarak hacklemeye çalışan bilgisayar korsanlarını caydırmak için parolayı mümkün olduğunca 14 sembol uzunluğunda yapın.

Instagram hesabı hacklenirse ne yapmalı
instagram şifre değiştirme

Şifrenizi değiştirmek için profilinize gidin. Ardından, Ayarlar > Güvenlik > Şifre öğesini seçin. Akabinde, mevcut şifrenizi ve yeni şifrenizi iki kez yazın.

Parolanızı değiştirdiğinizde, eski parolanızla ilişkili tüm önceki oturum açma oturumlarınız da kapatılacaktır.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştir (2FA)

Güçlü bir parolaya sahip olmanın yanı sıra Instagram, kullanıcılarının iki faktörlü kimlik doğrulama veya 2FA’yı kullanmalarına izin verir. Bazen çift faktörlü kimlik doğrulama olarak da adlandırılan 2FA, kullanıcılara kimliklerini doğrulamak için iki ayrı yol sağlayan bir güvenlik sürecidir.

Instagram ile, ikinci bir kimlik doğrulama yöntemi olarak WhatsApp, bir kimlik doğrulama uygulaması, kısa mesaj ve hatta diğer güvenilir cihazları kullanabilirsiniz.

Instagram hesabı hacklenirse ne yapmalı
instagram iki faktörlü kimlik doğrulama

Instagram hesabınızda 2FA kurmak için Instagram profilinize gidin. Ardından, Ayarlar > Güvenlik > İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’ya gidin. Buradan, kodlarınızı almak için tercih ettiğiniz seçeneğe tıklayabilirsiniz.

Daha Güvenli Bir Instagram Hesabıyla Yeni Bir Başlangıç Yapın

Her şeyi denediyseniz ancak yine de hesabınıza tekrar erişemiyorsanız, kayıplarınızı azaltmak daha iyi olabilir. Eski bir hesaba yeniden erişim sağlamaya çalışmak yerine, en baştan daha güvenli olan yeni bir hesap oluşturmak daha iyi olabilir.

Instagram giriş bilgileriniz ile hiçbir web sitesine asla giriş yapmamayı, üçüncü taraf uygulamaların hesap bilgilerinize erişmesine izin vermemeyi ve genel internet güvenliği uygulamalarınıza dikkat etmeyi unutmayın.

Son olarak, birisinin hesabınızı ele geçirdiğini arkadaşlarınıza ve ailenize bildirmeyi unutmayın. Böylelikle, zamanlarını, paralarını veya şifrelerini çalma girişimlerine karşı daha dikkatli olabilirler.

Priv İsim Önerileri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu