Reklam
Eğlence

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Instagram Hesap Doğrulama Nasıl Yapılır?

Reklam

Doğrulanmış bir Instagram hesabına sahip olmak, platformda daha fazla görünürlük sağlayarak işinizi büyütmeniz için daha da fazla fırsat sunar. Ancak imrenilen instagram mavi tik herkese dağıtılmıyor.

Bu makale, Instagram’da doğrulanma hakkında bilmeniz gereken her şeyi, mavi tike sahip olmanın avantajlarını ve bunu hesabınıza eklemek için neler yapabileceğinizi kapsamaktadır.

İçindekiler

Instagram Mavi Tik Nedir?

Instagram mavi tik, hesap adının yanında, aramalarda ve Instagram hesap sahibinin gönderilere yorum yapması durumunda görünür.

Rozetin basit bir amacı vardır; o da kullanıcının resmi bir profil olduğunu göstermektir. Instagram doğrulaması kimliğe bürünmeyi önler; bu nedenle ünlülere, küresel markalara ve tanınmış kişilere ayrılmıştır.

Instagram, hesabın taklit edilme ihtimalinin yüksek olduğu, tanınmış markaları ve etkileyicileri temsil eden hesaplar için bir doğrulama kontrolü sunar. Bu, Instagram kullanıcılarının takip etmek istedikleri özgün markalar ve kişilerle etkileşime geçmesini sağlamaya yardımcı olmak içindir.

instagram mavi tik
Instagram mavi rozet nedir?

Instagram, kullanıcıların doğrulama isteğinde bulunmasına ilk kez Ağustos 2018’de izin verdi. Bu rozete sahip olanlar için bu, hesabın bizzat Instagram tarafından bir dizi manuel doğrulama kontrolünden geçtiği anlamına geliyor.

Birisi doğrulama isteğinde bulunduğunda Instagram, doğrulanmış mavi tikin verilip verilmeyeceğini belirlerken çeşitli faktörleri dikkate alır.

Instagram Hesap Doğrulama Avantajları

Siz, işletmeniz veya markanız taklit edilme riskiyle karşı karşıyaysanız, mümkün olan en kısa sürede doğrulama talebinde bulunmalısınız. Instagram hesap doğrulamanın birçok avantajı vardır; bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Instagram mavi tik alma markanızın ayrıcalığını sergilemenize yardımcı olur.
 • Marka bilinirliğini artırmanın ve takipçi sayınızı artırmanın kolay bir yoludur.
 • Markanızı ve itibarınızı sahtekarlardan korumak için etkili bir stratejidir.
 • Markanız ve takipçileriniz arasındaki güveni arttırır.
 • Markalar, doğrulanmış hesaplara sahip etkileyiciler veya pazarlamacılarla çalışmayı tercih ederler.
 • Mavi tik aynı zamanda kullanıcıların markanızı sosyal medyada kolayca bulmasına da yardımcı olur.
 • Birisi markanızı aradığında hesabınız genellikle arama sonuçlarının en üstünde görünür.

Artık Instagram doğrulamasının avantajlarını anladığınıza göre, sosyal platformda kimlerin doğrulama talep etme hakkına sahip olduğuna bakmanın zamanı geldi.

Instagram Hesap Doğrulama Kriterleri

Instagram, bir hesabın mavi tik almaya uygun olup olmadığını belirlemek için kullandığı doğrulama kriterleri konusunda şeffaftır.

Mavi tik rozetine başvurmaya hak kazanabilmeniz için Instagram hesabınızın aşağıdaki doğrulama kriterlerini karşılaması gerekir:

1. Hesap Orijinal Olmalı

Instagram hesabınızın kayıtlı bir işletmeyi veya kuruluşu temsil etmesi veya gerçek bir kişiye veya kamuya mal olmuş bir kişiye ait olması gerekir.

2. Hesap Benzersiz Olmalı

Instagram, kişi başına yalnızca bir hesabın mavi tik almasına izin veriyor. Bu nedenle, birden fazla işletme hesabınız varsa doğrulama sürecinden geçmek için ana hesabı seçmeniz gerekecektir.

3. Hesap Herkese Açık Olmalı

Instagram mavi tik yalnızca kamuya açık kişiler ve ünlüler içindir; bu, platformda özel bir profile sahip olamayacağınız anlamına gelir.

4. Hesap Tamamlanmış Olmalı

Bu, akışta bir profil fotoğrafı, biyografi ve en az bir Instagram gönderisinin olması gerektiği anlamına gelir. Doğrulama talebinde bulunulduğu sırada hesabın aktif olarak kullanılması gerekmektedir.

5. Hesap Kayda Değer Olmalı

Doğrulanmak için Instagram hesabınızın tanınmış bir kişiyi veya markayı temsil etmesi gerekir. Çok fazla aranmalı ve/veya birden fazla haber kaynağında öne çıkarılmalıdır. Instagram, hesap incelemesi için tanıtım amaçlı veya ücretli içerik ortaklarını dikkate almaz.

Yukarıda belirtilen kriterleri karşılamanın yanı sıra, Instagram’ın Hizmet Şartları’na ve platformun Topluluk Kurallarına da uymanız gerekir. Bu, geçmişte bu kurallara uymadığınız için yasaklanmışsanız, doğrulanmış bir profil olarak kabul edilme ihtimalinizin düşük olduğu anlamına gelir.

Bu nedenle başvurunuzda dürüst olduğunuzdan emin olun. Hesap doğrulama sürecinin tüm aşamalarında yalnızca doğru, ilgili ve gerçek bilgileri ekleyin.

 • Gerçek adınızı kullanın.
 • Doğru bir hesap kategorisi seçin.
 • Kimliğinizi kanıtlamak için gerçek belgeler ve fotoğraflar kullanın.

Instagram Hesap Doğrulama Nasıl Yapılır?

Instagram profilinizde adınızın yanında bulunan mavi tik alma için doğrulama sürecine girmeniz gerekir. Bunun için yapmanız gereken adımlar aşağıda yer almaktadır.

1. Adım: Hesabınıza Giriş Yapın

Mobil Instagram uygulamasından Instagram hesabınıza giriş yapın. Birden fazla hesabınız varsa doğrulamak istediğiniz hesaba giriş yaptığınızdan emin olun.

2. Adım: Doğrulama Talebi

 1. Instagram profilinize girdikten sonra sağ üst köşede bulunan Menü düğmesine ve ardından Ayarlar simgesine dokunun.
 2. Hesap’a dokunun.
 3. Forma erişmek için alt tarafa yakın bir yerde bulunan Doğrulama İste’ye dokunun.

3. Adım: Doğrulama İsteği Formunu Doldurun

1: Orijinalliği Onaylayın

Tam yasal adınız, devlet tarafından verilen kimliğinizde göründüğü şekilde yazılmalıdır. Daha sonra resmi bir kimlik belgesi yüklemeniz istenecektir.

Şahıs hesabı durumunda pasaportunuzu, nüfus cüzdanınızı veya ehliyetinizi kullanabilirsiniz. Tüzel kişi ise, şirketinizin adının, ana sözleşmenizin veya vergi beyannamenizin yer aldığı bir elektrik faturası kullanabilirsiniz. Yukarıda girdiğiniz adın, belgelerinizdeki adla eşleştiğinden emin olun.

2. Tanınırlığı Onaylayın

Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli kategoriler vardır ve Instagram hesabınız için en doğru olanı seçtiğinizden emin olmanız önemlidir.

Kategoriler şunları içerir: Haber/medya, Spor, Müzik, Moda, Eğlence, Dijital içerik oluşturucu/blog yazarı/etkileyici, Oyuncu, Küresel işletme/marka/kuruluş ve Diğer.

Ayrıca size en çok hangi ülkede/bölgede tanındığınız sorulacaktır. Küresel bir marka veya uluslararası tanınmış bir halk figürü olsanız bile yalnızca bir ülke seçebilirsiniz.

Ayrıca hedef kitlenizi tanımlamak için isteğe bağlı metin ekleme ve bildiğiniz alternatif isimleri paylaşma fırsatınız da var.

3. Başvurunuzu Tamamladığınızda Gönder’e Dokunun.

Instagram isteğinizi inceledikten sonra başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını size bildirecektir. Resmi cevap birkaç gün içinde gelecektir.

İlk başta başaramazsanız, ilk denemeden sonra pes etmeyin. Instagram’ın doğrulanmış mavi tik başvurunuzu reddetmeye karar vermesinin birçok nedeni vardır.

İlk başvurunuz reddedilirse, profilinizi nasıl geliştirebileceğinizi, hedef kitlenizi nasıl büyütebileceğinizi ve kendinizi çevrimiçi ortamda kayda değer bir kişi veya marka olarak nasıl tanıtabileceğinizi öğrenmek için zaman ayırın.

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra tekrar başvurmanız yeterlidir. Bir sonraki isteği, önceki isteğin reddedilmesinden 30 gün sonra gönderebilirsiniz.

Instagram Hesap Doğrulama Hataları

Instagram’da mavi tik almaya çalışırken ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bazı hatalar vardır. Onay almak istiyorsanız yapmamanız gereken şeylerden bazıları şunlardır:

Başvurmak için üçüncü taraf hizmetlerini kullanmayın

Çevrimiçi olarak size hızlı ve kolay Instagram doğrulaması satmaya çalışacak birçok kişi var. Bunların hepsi dolandırıcılıktır. Mavi tik doğrulama başvurusunda bulunma adımları oldukça basittir. Herkes onları takip edebilir ve üçüncü taraf bir hizmet kullanarak Instagram hesabınızı doğrulamaya çalışmanıza gerek yoktur.

Biyografinize diğer sosyal medya kanallarına bağlantı eklemeyin

Instagram biyografinizi diğer sosyal medya hesaplarının çapraz tanıtımını yapmak için kullanmayın. Ayrıca Instagram’daki takipçilerinizden sizi başka hiçbir yerde takip etmelerini istemeyin. Instagram, profilinizde diğer sosyal medya kanallarına yönlendiren “beni ekle” bağlantıları bulunuyorsa onaylamayacaktır.

Yanlış bilgi vermeyin

Sağladığınız tüm bilgilerin dürüst, gerçek ve doğru olduğundan emin olun. Bu, orijinal belgeleri yüklemeniz ve kimliğiniz hakkında yalan söylememeniz anlamına gelir.

Yanlış bilgi verdiğinizin tespit edilmesi halinde Instagram’ın doğrulamayı kaldırma hakkı vardır ve ayrıca hesabınızın silinme riskiyle de karşı karşıya kalırsınız.

Instagram beğenilerini veya takipçilerini satın almayın

Instagram’da teşvik ettiğiniz etkileşimin gerçek olduğundan emin olun. Gerçek bir kişiden gelen beğeni, her zaman bir bottan veya sahte hesaptan gelen beğeniden daha değerli olacaktır.

Instagram’ın kural ve politikalarını ihlal etmeyin

Olmak isteyeceğiniz son şey, doğrulama rozetinizi aldıktan sonra kaybetmektir. Bunu önlemek için Instagram’ın Hizmet Şartları’na ve platformun Topluluk Kurallarına uymaya devam etmelisiniz.

Rozetinizin alınmasıyla sonuçlanabilecek bazı durumlar şunlardır: Rozetinizin aktarılması veya satılması, biyografinizin, profil resminizin veya Instagram adınızın diğer hizmetleri pazarlamak veya tanıtmak için kullanılması vb.

Instagram Feedback Required Hatası Nasıl Düzeltilir?

Instagram Hesabım Askıya Alındı Nasıl Düzeltebilirim?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu