Reklam
Saç

Kabak Çekirdeği Yağı Saça Faydası Var Mı?

Reklam

Pepita yağı olarak da bilinen kabak çekirdeği yağı, kabak çekirdeklerinden elde edilir. Yemeklik yağ olarak kullanılabilir, ancak ek olarak alındığında sağlık açısından birçok faydası vardır. Kabak çekirdeği yağının aslında saç dökülmesini tersine çevirebileceği ve saç incelmesini önleyebileceği öne sürülmüştür.

İçindekiler

Kabak Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Kabak çekirdeği besinler, mineraller ve vitaminler açısından zengindir. Kabak çekirdeği, demir, potasyum, magnezyum, sodyum, bakır, çinko ve manganez yüklü bir güç paketi bileşeni yapar. Arginin, triptofan, lizin ve glumatik asit gibi esansiyel amino asitler ile düzenli olarak kabak çekirdeği kullanmak saç kalitesini artırabilir. Kabak çekirdeğinin saç için bazı faydalarına bir göz atalım.

kabak çekirdeği yağı
kabak çekirdeği yağı saça faydası

1. Antibakteriyel Etkiye Sahiptir

Kabak çekirdeği, cucurbitacin (antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip bir amino asit) içerir. Bu, kepek gibi saç ve saç derisi sorunlarından muzdarip olanlara fayda sağlayabilir. Kabak çekirdeği ayrıca saç büyümesini ve sağlığını destekleyen C vitamini açısından da zengindir.

2. Saç Uzamasını Teşvik Eder

Kabak çekirdeğini saç büyümesi için kullanmanın en iyi yolu, kabak çekirdeği yağını saç derinize sürmektir. Hatta her gün bir avuç kabak çekirdeği yiyebilirsiniz.

3. Saçın Seyrelmesini Önler

Her gün kabak çekirdeği yemek saç dökülmesine ve saç incelmesine karşı yardımcı olabilir. Kabak çekirdeği çinko, bakır, magnezyum, selenyum, kalsiyum ve A, B ve C vitaminleri bakımından zengindir. Bu besinler, özellikle aşırı testosteronun neden olduğu kellikten muzdarip erkeklerde saçın incelmesine yardımcı olur.

4. Saç Sağlığını İyileştirir

Kabak çekirdeğinde bulunan arginin, lizin ve glutamik asit gibi proteinler ve amino asitler saç sağlığına iyi gelir ve saç kırılmalarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca saçlarınızı güçlendirmeye yardımcı olan yüksek düzeyde demir içerir. Kabak çekirdeğindeki magnezyum da saçın güçlenmesine ve sağlığına katkıda bulunur.

5. Hasarlı Saçları Onarır

Saç için kabak yağı kullanmak, nem sağlayarak yıpranmış saçların canlanmasına yardımcı olabilir. Haftada bir veya ayda 2-3 kez sıcak yağ saç bakımı uygulayın. Kabak çekirdeği sıcak yağ tedavisi, kırılgan, kuru, kıvırcık, boyalı saçlara veya kırılmaya eğilimli saçlara fayda sağlayabilir. Sıcak yağ saç kütikülünü kapatacak ve yağ saçınızı hasara karşı koruyacaktır.

6. Saçları Koyulaştırır

Kavrulmuş kabak çekirdeği bakır açısından oldukça zengindir . Bakır melanin uyarıcı özellikler içerir. Melanin seviyeleri saçınızın koyuluğunu kontrol eder. Melanin ne kadar yüksek olursa, saç o kadar koyu olur. Bu nedenle kabak çekirdeği yemek saçınızın erken beyazlamasını önleyebilir.

Saç Beyazlaması Neden Olur? Ne İyi Gelir? Melanin Eksikliği Nedir? Saçtaki Melanin Eksikliği Nasıl Giderilir? adlı yazı dizinlerimiz de ilginizi çekebilir.

7. Saçları Daha Parlak Hale Getirir

Düzenli olarak kabak çekirdeği yağı kullanmak, doğal olarak daha sağlıklı ve daha parlak görünmesini sağlar. Kabak çekirdeğinde bulunan A, E vitaminleri, yağ asitleri ve mineraller kuru saçı tedavi ederek daha dolgun ve parlak görünmesini sağlar.

Kabak Çekirdeği Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Kabak çekirdeği yağı saça nasıl kullanılır diye soracak olursanız, kabak çekirdeği yağı saç maskesi deneyebilirsiniz. Bunun için bir miktar yoğurdun içine 1 çay kaşığı kabak çekirdeği yağı ekleyip iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı ıslak saça uygulayıp ortalama 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra, şampuanlayıp saçınızı yıkayın.

Kabak Çekirdeği Yağı Zararları

Kabak çekirdeği yağı tamamen doğal bir öz olduğundan yan etkileri nadirdir. Yeterli miktarlarda ve seyreltildiğinde kabak çekirdeği yağının kullanımı genellikle güvenlidir.

Kabak çekirdeği yağının birkaç yan etkisi şunlardır:

  • Cilt tahrişi: Kabak çekirdeği yağı çok güçlüdür ve kafa derisinde hafif ila orta derecede kaşıntı ve tahrişe neden olabilir .
  • Alerjik reaksiyonlar: Kabak çekirdeği yağı bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Alerjik reaksiyonun belirtileri baş ağrısı, hapşırma, kızarıklık, kaşıntı ve nefes almada zorluktur.
  • Kan basıncını düşürür: Kabak çekirdeği yağının kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir. Düşük tansiyonunuz varsa, tüketmeden önce doktorunuza danışın.
  • Kalite sorunları: Kabak çekirdeği yağı, güneş ışığına ve yüksek sıcaklıklara karşı hassastır. Diğer yağlara göre daha kolay bozulabilir ve bozuk yağları tüketmek mide ağrılarına neden olabilir.
  • Mide sorunları: Kabak çekirdeği yüksek lif içeriğine sahiptir ve aşırı tüketimi kabızlığa veya şişkinliğe neden olabilir.
  • Artan kilo: Kabak çekirdeği yağ asitlerinde yüksektir ve kilo alımına neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu