Reklam
Saç

Melanin Eksikliği Nedir? Saçtaki Melanin Eksikliği Nasıl Giderilir?

Reklam

Saçımızın doğal rengi siyah veya kahverengidir. Ama yaşlandıkça nasıl renk değiştirdiğini ve yavaş yavaş beyaza ve griye dönüştüğünü merak ettiniz mi? Melanin, saçınızın pigmentinden sorumlu bir bileşiktir. Bununla birlikte, bireyler yaşlandıkça vücuttaki melanin miktarı azalır ve renkleri değiştirir. Peki, melanin eksikliği nasıl anlaşılır, bu gibi durumda neler yapılabilir?

İçindekiler

Saçta Melanin Eksikliği Neden Olur?

İşte saçınızda melanin eksikliğine neden olabilecek birkaç neden:

 • Yaş, saçınızda melanin kaybına neden olur. Yaşlandıkça vücudunuzun melanin üretme yeteneği azalır. Bu nedenle yaşlı yetişkinlerin çoğunun gri veya beyaz saçları vardır.
 • Güneş hasarı saçınızda melanin kaybına neden olur. Güneşten gelen UV ışınları saçınızda bulunan melanine zarar verir ve onları beyaza dönüştürür.
 • Genetik saçınızda melanin kaybına neden olur. Genleriniz saçınızın yapısını ve rengini belirler. Ayrıca melanin oluşumunu kontrol ederler. Bu nedenle, bu tür genleri ebeveynlerinizden miras aldıysanız, erken aşta gri saçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda saçtaki melaninin nasıl iyileştirileceğine dair kesin bir çözüm yoktur.
 • Otoimmün bozukluklar saçınızda melanin kaybına neden olur. Bazen bağışıklık sisteminiz melanositleri yabancı cisimler olarak görmeye başlar ve onlara saldırmaya başlar. Vitiligo ve Alopesi bu tür iki otoimmün hastalıktır.
 • Uzun süre stres, endişe veya başka bir tür zihinsel baskı altındaysanız, saç köklerinin kök hücreleri bozulur. Saçların erken beyazlamasına neden olabilir.
 • Sigara içmek saçınızda melanin kaybına neden olur. Kan damarlarını tıkar ve böylece saç köklerine kan akışını yavaşlatır. Sonuç olarak, melanin oluşumu etkilenir ve renk değişikliği, saç dökülmesi gibi saç sorunları yaşayabilirsiniz.
 • B12 vitamini, Kırmızı Kan Hücrelerinin (RBC’ler) saç kökleri de dahil olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerine oksijen taşımasına yardımcı olur. Eksikliği, saç köklerinde oksijen eksikliği nedeniyle saç renginin bozulmasına neden olabilir.
 • Kimyasal ürünler saçınızda melanin kaybına neden olur. Sülfat, paraben, silikon vb. içeren saç bakım ürünleri melanin’e saldırır ve erken beyazlamaya neden olabilir.

Saçtaki Melanin Eksikliğine Ne İyi Gelir?

 

Melanin eksikliği
saçtaki melanin eksikliği nasıl giderilir

 

1. Vitaminler

B5, B6, B9, B12 ve D gibi vitaminler, melanin üretimi ve erken grileşmeyi tersine çevirmek için gereklidir. Bir araştırmaya göre, saç pigmentasyonu için B9 vitamini gereklidir ve eksikliği saçın beyazlamasına neden olabilir. Yeterli miktarda B9 vitamini içeren besinler fasulye, yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgillerdir.

Başka bir araştırma, gri saçlı insanlarda B12 vitamininin eksik olduğunu gösteriyor. B12 vitamini süt ürünleri, tahıllar ve etlerden alınabilir. Saçların beyazlaması, D vitamini eksikliği ile de ilişkilendirilmiştir ve bir araştırmaya göre, ılımlı miktarda güneş ışığı ve yumurta alımıyla tersine çevrilebilir.

2. Mineraller

Demir, bakır ve çinko gibi mineraller saç büyümesi ve siyah saçlar için gereklidir. Bir araştırmaya göre, düşük demir seviyeleri saçların erken beyazlamasına neden olabilir. Doğal demir kaynakları yeşil yapraklı sebzeler ve mercimektir.

3. Antioksidanlar

Antioksidanlar, serbest radikalleri yok etmek için gereklidir. Serbest radikaller, nötralize edilmezlerse, saç hücrelerinin dejenerasyonuna neden olabilir ve saçın erken beyazlamasına neden olabilir. Doğal antioksidan kaynakları bitter çikolata, havuç, fasulye ve turunçgillerdir.

Melanin Bakımından Zengin Besinler

Çoğu durumda mineral ve vitamin eksikliğinden kaynaklanan saçların erken grileşmesini durdurmak için melaninden zengin besinler tüketilmelidir. Saçlar için en iyi melanin açısından zengin besinler şunlardır:

 • Kırmızı lahana: C vitamini antioksidan bakımından zengindir ve beyazlayan saçlara karşı gereklidir. Kükürt saç keratini üretir ve pigmentasyonu iyileştirir.
 • Avokado: E Vitamini zengin avokado, güneş hasarını önler ve saçı erken grileşmeden korur.
 • Bitter çikolata: A, B, C, D, E vitaminleri açısından zengin olan bitter çikolata, melanin üretimini uyararak saçların erken beyazlamasını önler.
 • Havuç: Beta-karoten içeren havuç, melanin üretimini artırır ve saçların rengini değiştirmeye yardımcı olur.

Saç Beyazlaması Neden Olur? Ne İyi Gelir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu