Reklam
Genel

Kelebek Dövmesi Anlamı ve Modelleri

Reklam

Kelebek kırılgan, narin ve zarif bir hayvandır. Ayrıca vücudunuzda yer alan kelebek dövmesi de görsel olarak estetik duruşu ve desenleriyle herkesi etkiler.

Genelde kadınlar tarafından daha çok tercih edilen bir dövme modeli olarak ön plana çıkmaktadır. İlk defa dövme yaptırmayı planlıyorsanız, sizin için küçük ve güzel bir dövme alternatifi olabilir.

Kelebek dövmesini seviyorsanız vücudunuzda farklı bölgelerde kullanmanız mümkündür. Kadınlar genelde kol, bacak ve sırtta kelebek dövmesi motifini kullanmayı severler.

Kelebek Dövmesi Anlamı

Her bir dövme deseni onu yaptıran kişinin karakterinden izler taşır. Kelebek dövme modeli, yıllardır birçok kişinin yaptırdığı ve severek kullandığı bir modeldir. Ayrıca, renkli veya siyah beyaz görüntüsüyle estetik bir hava katar.

Kelebeğin görünümünün dışında içerdiği anlam sebebiyle de tercih edilmektedir. Zira, kırılgan ve narin kalpleri temsil eder. Zarafet ve incelik taşıyan ruhların kendini sembolize edebileceği doğru bir tercih olur. Ayrıca kişinin dönüşümünü ve hayata yeni başlangıçları da ifade etmektedir.

Kelebek önce tırtıldır. Sonrasında koza içinde kendini hapsedip, yepyeni bir bedenle yeniden hayata başlar. Bu ona daha fazla anlam yüklenmesine ve dövme olarak seçilmesine sebep olur.

Kelebek Dövmesinin Farklı Kültürlerdeki Anlamı

Kelebek motifi farklı kültürlerde farklı anlamlar taşımaktadır:

  • Mısır ve Çin’de kelebekler ölümsüzlükle ilişkilendirilir.
  • Japonya’da kadın, aile, evlilik ve ayrıca yıldönümlerini simgeler.
  • Hintliler kelebeklerin doğum sırasında ölen kadınların ruhu olduğuna inanmaktadır.
  • Antik Yunanlılar için kelebek özgür bir ruhun göstergesidir.
  • Almanlar ise, kelebek dövmesini tarafsızlık ve hava olarak yorumlar.
  • Slavlar kelebek dövmesini sevdiklerini görmek için dünyaya gelen bir ruh olarak düşünmektedir.

Kelebek Dövme Modelleri

Kelebek türleri yüzlerce ve birbirinden farklı görünüşleri vardır. Size uyan bir tasarım yaptırmak için internetten araştırma yapabilirsiniz. Ya da çizim yeteneğiniz varsa kendi tasarımınızı uygulatabilirsiniz. Hayalinizdeki kelebek motifini dövmecinize anlattığınızda çizim için o da yardımcı olur.

Çok renkli kelebek dövmesi: Bu dövme tercihinize göre sırt, kol, bacak ve omuz bölgesinde yaptırabilirsiniz. Ayrıca canlı renkleri seven biriyseniz bu motif size göredir.

Kelebek dövmesi
Çok renkli kelebek dövmesi

Özel tasarım kelebek dövmesi: Sırtınızda kelebek ve özel bir tasarım taşımak istiyorsanız bu tip model size uygun olur.

Kelebek dövmesi
Özel tasarım kelebek dövme modeli

Bilekte kelebek dövme modeli: Bilek bölgesinde kullanılan bu motif siyah ve beyaz çalışılmaktadır. Her güzel şeyin bir gün biteceğini simgeler.

Kelebek dövmesi modeli
Bilekte kelebek dövme modeli

Celtic kelebek dövmeleri: Farklı tasarımlarıyla dikkat çeker. Hayat döngüsünü simgeleyen anlamlar taşır. Kol, omuz, boyun ve sırtta rahatlıkla kullanılabilen bir motiftir.

Kelebek dövmesi
Celtic kelebek dövme modeli

Bacakta uçan kelebek dövmesi: Bu dövme gençler tarafından tercih edilir. Ruhu genç ve yaşamayı seven, enerjik kişileri temsil eder.

Kelebek dövmesi
Bacakta kelebek dövme modeli

3D efektli kelebek dövme: Pozitif ve yaşamı seven insanları simgeler. Genelde omuzlarda tercih edilir.

Kelebek dövmesi
3D kelebek dövme modeli

Kaplan kelebek dövme: Kaplan ve kelebeğin bir arada kullanılması doğruluk ve cesareti ifade eder. Genelde uyluk bölgesinde tercih edilen bir dövmedir. Ama sizin tercihinize göre dövme yeri belirlenebilir.

Kelebek dövmesi
Kaplan ve kelebek dövme modeli

Tribal kelebek dövmesi: Kadınların tercih ettiği dövmelerin başında yer alır. Renkli ve omuz bölgesinde kullanılan bir dövmedir. Doğallığı ve güzelliği sembolize ettiği bilinir.

Kelebekli dövme
Tribal kelebek dövme modeli

Siyah kelebek dövmesi: Siyah kelebek dövmesi kelebek formunu en net taşıyan dövme motifidir. Gerçekçi tasarımı ile hayatta başarılı olmak için çıkılması gereken yolu ve özgürlüğü simgeler. Sırt ve boyun bölgesinde kullanılır.

Kelebekli dövme
Siyah kelebek dövmesi

Sırtta büyük kelebek dövmesi: En büyük dövme tasarımları arasında yer alır. Bireyselliğine düşkün ve özgür kişileri temsil eder. Cesur kişilerin tercih edebileceği bir tasarımdır.

Kelebekli dövme
Sırtta büyük kelebek dövme modeli

Kelebek Dövmesi Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • İlk kez dövme yaptırmayı planlıyorsanız kelebek dövme modeli ideal bir desendir. Küçük bir motifle başlayarak dövmenizin nasıl durduğunu görebilirsiniz.
  • Hayatınız boyunca üzerinizde taşıyacağınız desene iyi düşünüp karar vermelisiniz.
  • Çok renkli motifler zamanla ilk günkü kadar ilginizi çekmese de daha net ve karmaşık olmayan tasarımlarla daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.
  • Dövme yaptırmak için en uygun yerler kol, sırt gibi bölgeler olurken boyun ve bilek biraz daha hassas olmaktadır. Tercihinizi yaparken bu bilgileri dikkate almanız önemlidir.

Kadınlar İçin Dövme Modelleri I 100 Farklı Dövme Çeşidi

Erkekler İçin Dövme Modelleri I 100 Farklı Dövme Çeşidi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu