Reklam
GenelGüncel Hayat

Dini Nikah Nasıl Kıyılır? Şartları Nelerdir? 

Reklam

Günümüzde resmi nikahın zorunlu olmasıyla birlikte dini nikah da kıyılmalı mı yoksa resmi nikah yeterli midir, hangisi önce kıyılmalıdır gibi sorular akılları karıştırıyor. Peki artık sadece yetkili din görevlileri huzurunda kıyılan dini nikah nasıl kıyılır ve dini nikah şartları nelerdir? 

İçindekiler

İmam Nikahı Nedir? 

İmam nikahı İslam dinine göre evlenmenin geçerli olması için yapılan bir çeşit akittir. İmam nikahı yani dini nikah İslam çerçevesinde geçerli olan nikahtır.  

Dini Nikahın Şartları Nelerdir? 

Dini nikahın şartlarını şöyle sıralayabiliriz: 

  • Gelin, damat ve şahitler hazır bulunmalıdır 
  • Nikahın gerçekleştiğini onaylayacak şekilde ‘kabul ettim’ açıklamalarında bulunulmalıdır 
  • Bazı mezheplerde nikaha dair akılda soru işareti kalmaması için nikahın çevreye duyurulması gerekmektedir 
  • Yine bazı mezheplerde kızın velisinin rızası olmalıdır 
  • Şahitler iki erkek veya bir erkek iki kadın şeklinde olmalıdır. Şahitlerin arasında mutlaka bir erkek bulunması şartı vardır. 

Dini Nikahın Hükmü Nedir? 

Günümüzde bu konu hakkında resmi nikah ve dini nikah tartışmaları bulunsa da Diyanet İşleri’nin açıklamaları resmi nikahın dini nikah yerine de kabul edilebildiği yönündedir. Yani resmi makamlar huzurunda yapılan nikah dinen geçerli kabul edilmektedir. Tabii çiftler isterse bir de dini nikah kıyabilirler. 

İmam Nikahı İçin Ne Gereklidir? 

İmam nikahı için herhangi bir engel olmadığı sürece nikahlar ufak birkaç şart ile tamamlanmaktadır. Dini nikahı bir din hocasının yanında kıyılır. İki şahit nikahı eşlik eder. Erkeğin kadına mehir vermesi gereklidir. Bu mehir mezhepten mezhebe tutar olarak farlılık gösterebilir. 

imam nikahında sorulanlar

Gelin Çıkarma Duası Nedir? Nasıl Okunur? adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Dini Nikah Nasıl Olur? 

Dini nikah bu işte yetkili bir din görevlisi huzurunda kıyılır. Evde veya camide kıyılabilir. Şahitler huzurunda yapılması zorunludur. 

İmam Nikahı Kıyan Hoca Ne Sorar? 

İmam nikahı kıyan hoca önce kadına sonra erkeğe ilk önce adını, ardından babasının adını sorar. Daha sonra mehir tutarını belirterek bu şartlar ile birlikte erkeğin evliliğini kabul edip etmediğini sorar. Daha sonra ise erkeğe sorar ve ‘ettim’ cevabıyla birlikte nikah kıyılır. 

Zina Yapmamak İçin İmam Nikahı Kıydırmak Mümkün Mü? 

Diyanet İşleri, Türk Hukukuna göre resmi nikahın zorunlu olmasından dolayı resmi nikahın da dini nikah yerine geçtiğini söylüyor. Bu yüzden zina yapmamak için imam nikahı kıydırmak din görevlilerinin tavsiye etmediği bir hareket. Günümüzde dini nikah kıydırmak isteyen çiftlerden ilk önce resmi nikah kıyıldığına dair bir belge alınması da bu sebepledir. 

Sevgiliyle Dini Nikah Nasıl Yapılır? 

Sevgiliyle dini nikah haramdan ve zinadan sakınmak amacıyla çiftlerin kendi arasında, ailelerine ve çevrelerine duyurmadan yaptıkları nikahtır.

Nikah çerçevesinde değerlendirildiğinde geçerliliği vardır fakat din alimlerine göre bu nikah sakıncalıdır ve tavsiye edilmemektedir. Çünkü sırf zinadan kaçınmak ve birlikteliği normalleştirmek için evlilik kurumu kullanılmaktadır. Bu şekilde kıyılan nikahlar aile kurmak için değil cinsel birlikteliği normalleştirmek içindir ve bu pek hoş karşılanmamaktadır. 

dini nikah nasıl kıyılır
dini nikah nasıl kıyılır

Dini Nikah Farz Mı? 

Dini nikah İslam’da evlilik akdini tamamlar nitelikli bir usuldür. Günümüz Türk Hukuku resmi nikahı zorunlu tutmuş ve Diyanet İşleri bu hükme katıldığını beyan ederek resmi nikahın da dinen uygun olduğunu belirtmiştir. Fakat ister dini ister resmi olsun, kadın ve erkeğin evlilik akdini gerçekleştirmesi ve nikah kıyılması zorunludur aksi halde bu birliktelik zinaya girebilmektedir.

Kuranda İmam Nikahı Nasıl Bozulur? 

Kur’an’da boşanma ile ilgili şu ayet yer almaktadır: 

“Ey Nebî! Kadınları boşayacağınızda onları iddetlerini gözeterek boşayın ve iddeti de siz sayın. Rabbiniz Allah’tan korkun. Apaçık bir hayâsızlık yapmaları hali bir yana, onları evlerinden çıkarmayın, kendileri de çıkmasınlar. Bunlar Allah’ın sınırlarıdır. Kim Allah’ın sınırlarını aşarsa şüphesiz kendine zulmetmiş olur. Bilemezsin, olur ki Allah bundan sonra bir durum ortaya çıkarıverir. 

İddet müddetlerini doldurduklarında onları ya meşru ölçüler içerisinde tutun veya onlardan meşru ölçülere göre ayrılın. İçinizden adalet sahibi iki kişiyi de şahit tutun. Şahitliği Allah için yapın. İşte bu, Allah’a ve ahiret gününe inananlara verilen öğüttür. Kim Allah’tan korkarsa Allah ona bir çıkış yolu ihsan eder. Ve ona beklemediği yerden rızık verir. Kim Allah’a güvenirse O, ona yeter. Şüphesiz Allah, emrini yerine getirendir. Allah her şey için bir ölçü koymuştur.” [Talak, 65/1-3)]

İmam nikahının bozulması için ayrıca erkeğin kadına 3 defa “boş ol” demesi gerekmektedir. Eğer erkek hak verirse kadın da kocasını boşayabilmektedir. Hak verip vermemesi erkeğe kalmış bir durumdur ve genel kurala göre kadının erkeği boşaması İslam’da yer almaz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu