Reklam
Genel

Maori Dövme Desenleri ve Anlamları

Reklam

Maori dövme sanatı, 1769’da Doğu Polinezyası halkı tarafından Yeni Zelanda’ya getirildi Kaptan James Cook. Tattow kelimesinin kendisi, Cook’un yerli Tahiti kelimesi tautau’nun uyarlaması olarak belirlendi. Kaptan Cook ve Joseph Banks, Güney Pasifik’e yaptıkları yolculuk sırasında Maori kabilelerinin karmaşık dövmelerini ilk kez gördüler ve bundan büyülendiler ve ilgilerini çekti.

Yeni Zelanda’daki Avrupalı kaşifler, Maori dövme sanatı ve kültürüyle çok ilgilendiler. Maoriler genellikle savaş sırasında düşmanlarının dövmeli kafalarını ganimet olarak alır ve onları güç, fetih ve koruma sembolleri olarak süslü kutularda saklardı. Avrupalılar Maori kabileleriyle düzenli temas kurdukları için bir grup misyoner daha sonra Maori’yi incelemeye ve onları Hristiyanlığın ideallerine dönüştürmeye karar verdi. 1814’te Avrupalılar, Hongi adında bir şefi yanlarına alarak İngiltere’ye geri döndüler.

Maori Dövme Ne Anlama Geliyor?

Maoriler, Yeni Zelanda kökenli yerli halktır. Moko olarak bilinen, ancak daha yaygın olarak Maori dövmesi olarak adlandırılan bir vücut sanatı biçimine sahiptirler. Sanat formu, Polinezya’dan Maori’ye getirildi ve oldukça kutsal kabul ediliyor.

Maori dövme
maori dövmesi

Maori halkı, başı vücudun en kutsal parçası olarak kabul ettiğinden, en popüler Maori dövmesi türü, kıvrımlı şekillerden ve spiral benzeri desenlerden oluşan yüz dövmesiydi. Genellikle bu dövme tüm yüzü kaplıyordu ve rütbe, sosyal statü, güç ve prestij sembolüydü.

maori dövme
maori dövmesi

Maori için dövme yapmak bir geçiş ayiniydi (ve bazıları için hala öyledir), bu da son derece saygı duyulduğu ve ritüelleştirildiği anlamına geliyordu.

Maori dövme
maori dövme

Maori dövmeleriyle ilgili en güzel şey, bugüne kadar hiçbir dövmenin birbirine benzememesidir. Maori dövmeleri türünün tek örneğidir. Her zaman son derece karmaşık ve ayrıntılıdırlar ve yalnızca sanatçının değil Maori kültürünün işçiliğini ve sanatını sergilerler.

Maori dövme
maori dövme tasarımları

Maori dövme sanatçısına, moko uzmanı anlamına gelen tohunga ta moko denir. Bu dövmecilere çok saygı duyulur ve dokunulmaz veya kutsal anlamına gelen tapu olarak kabul edilir. Tohunga ta moko çoğunlukla erkektir, ancak uygulamayı yapan birkaç kadın var.

Maori Dövme Desenleri

Maori dövmesinin odak noktası genellikle yüzdü. Erkeklerin yüz dövmeleri tam, kadınların ise sadece çene, dudak ve burun delikleri dövmesi vardı. Bazı Maorilerin sırtları, kalçaları ve bacakları gibi vücudunun başka yerlerine de dövme yaptırdılar. Kadınların daha çok kollarını, boyunlarını ve uyluklarını dövme yaptıkları biliniyordu.

Maori dövme
maori dövme desenleri

Maori yüz dövmesi sadece bir rütbe işareti olarak görülmedi, aynı zamanda bir tür kimlik kartı olarak da kullanıldı. Erkekler için yüz dövmeleri başarılarını, statülerini, konumlarını, soylarını ve medeni durumlarını gösteriyordu. Bir kişinin gücünü ve konumunu moko’sundan tanıyamamak son derece aşağılayıcı olarak kabul edilir.

Maori Dövme Modelleri

Maori dövmesinin kutsal doğası gereği, işlemden geçenler ve sürece dahil olanlar, elleriyle yemek yiyemezler veya dövme yaptıran diğer kişiler dışında kimseyle konuşamazlardı. Dövme yaptıranlar acı içinde ağlamamaya özen gösteriyorlardı çünkü bunu yapmak bir zayıflık işaretiydi. Maori halkı için acıya dayanabilmek gurur açısından çok önemliydi.

Maori dövme
maori dövme modelleri

Dövme yaptırmayla ilgili başka kurallar ve düzenlemeler vardı, özellikle yüz bakımı yaparken. Birçok Maori, ayin sırasında cinsel yakınlıktan kaçınmak ve tüm katı yiyeceklerden kaçınmak zorunda kaldı. Bu gereksinimleri karşılamak için kişi, gıda maddelerinin şişmiş cilde bulaşmasını önlemek için tahta bir huniden beslendi. Yüzdeki yaralar tamamen iyileşene kadar kişi bu şekilde beslenirdi.

Kelebek Dövmesi Anlamı ve Modelleri

Kadınlar İçin Dövme Modelleri I 100 Farklı Dövme Çeşidi

Erkekler İçin 100 Farklı Dövme Çeşidi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu