Reklam
Genel

Kimlik Kaybedince Ne Olur? Kimlik Kaybedince Ne Yapmalı?

Reklam

Eski kimliğimi kaybettim ne yapmalıyım? Kimliğimi kaybettim bir şey olur mu? Kayıp kimlik nereye bildirilir? gibi durumlarda endişelenmemek mümkün değil. Ancak nüfus cüzdanı/kimlik kartı kaybolması veya çalınması durumunda hızlı hareket etmek önemlidir. Peki, kimlik kaybedince ne yapmalı?

İçindekiler

Kayıp Kimlik İçin Gerekli Belgeler

Kimlik kaybedince yapılması gerekenler;

 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Kayıp kimlik cezasının ödenmesi gerekir.
 • Kimliğinizi kanıtlayan ehliyet, pasaport, aile cüzdanı, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı ya da bu belgelerin herhangi birinin olmaması durumunda  ‘anne, baba, eş, ergin kardeş veya ergin çocuklar ya da vasi’ götürülmelidir.

Kimlik Kaybedince Ne Yapılır?

Kimlik kartı kaybedilince veya çalınınca kayıp ve çalıntı bildirimi yapılması gerekiyor. ALO 199 çağrı merkezi arayarak bildirim yapılabilirsiniz. Alternatif olarak, Nüfus Müdürlüğüne giderek, yetkili kişiden kimlik kartınızı kaybettiğinizi ve yenisini istediğinizi söyleyebilirsiniz. Oradaki yetkili, form doldurmanızı isteyecek ve yeni nüfus cüzdanı için işlemleri başlatacaktır.

Kayıp Kimlik Nereye Bildirilir?

Kimliğin kaybedilmesi veya çalınması durumunda ilk olarak ALO 199 çağrı merkezi aranmalı. Ya da bağlı bulunulan nüfus müdürlüğüne gidilmesi önemlidir.

Nüfus Cüzdanı Kaybolunca Gazeteye İlan Verilir Mi?

Nüfus cüzdanı/kimlik kartı kaybolunca, kişinin gazeteye ilan vermesi tamamen onun insiyatifine kalmıştır. Eğer kimliğinizi ele geçiren kötü niyetli biriyse, sizin adınıza bankadan kredi çekebilir, kredi kartı veya telefon hattı açabilir ve alışveriş yaparak üstünüze borç çıkarabilir. Ancak kimlik kaybedilince gazeteye ilan vermenin yasal bir zorunluluğu yoktur.

Aynı şekilde, kaybolan kimlik için karakola gitmek de zorunlu değildir; sadece çalıntı yada şüpheli bir durumda emniyete bildirim yapılabilir.

Kayıp kimlik için bağlı bulunan Nüfus Müdürlüğüne giderek kayıp bildirimi yapılması ve yeni nüfus cüzdanı başvurusunda bulunulması yeterlidir.

Kayıp Kimlik Ücreti Ne Kadar?

2022 yılı itibariyle Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp bedeli: 75,00 TL ; Nüfus Cüzdanı kayıp bedeli ise, 37,50 TL’dir.

Kayıp Kimlik Yenileme Ücreti Nereye Yatırılır?

 • İnternet bankacılığı kullanılarak yeni kimlik kartı harcı yatırılabilir. Kimlik harç ödeme işlemleri menüsüne gidilerek, T.C. kimlik numarası ile ödeme işlemi gerçekleşir.
 • İnteraktif Vergi Dairesi’ne giriş yapılarak kredi kartı bilgileri ile harç ödemesi yapılabilir.
 • ATM üzerinden banka hesabındaki paradan veya nakit olarak kimlik kartı harcı yatırılabilir.
 • PTT şubesine gidilerek T.C. kimlik numarası ile kimlik kartı ücreti yatırılabilir.
 • Banka şubelerine gidilerek T.C. kimlik numarası ile yeni kimlik kartı ödeme işlemi yapılabilir.

ATM’den Kayıp Kimlik Ücreti Yatırma

Özellikle Ziraat Bankası ATM’si üzerinden kaybolan kimlik ücreti yatırmak için aşağıdaki adımları takip edin:

Kimlik kaybedince ne yapmalı
atm den kayıp kimlik ücreti yatırma
 • Adım 1: Öncelikle ATM’den ” Kartsız İşlem” menüsünü seçin.
 • 2. Adım: Ardından, “Ödeme İşlemleri” menüsünü tıklayın.
 • Adım 3: “Vergi Ödemeleri” seçeneğini tıklayın.
 • 4. Adım: “Sürücü Belgesi ve Kimlik Yenileme” seçeneğini tıklayın.
 • Adım 5: Daha sonra, ödeme yapmak istediğiniz ücret türünü (ehliyet yenileme ya da kimlik yenileme) seçin.
 • 6. Adım: Bu işlemlerin ardından, T.C. kimlik numaranızı girip “Kimlik Yenileme – Doğum Nedeniyle Kimlik Çıkarma – Kimlik Değiştirme – Kayıp Kimlik Çıkarma” bu adımları takip edin.
 • Adım 7: Son olarak, kimlik ücreti için ödemeniz gereken tutar gözükecektir ve belirtilen tutarı ödedikten sonra makbuz alıp işlemi tamamlayın.

Yenilenen Kimlik Kaç Günde Gelir?

Nüfus Müdürlüğü tarafından istenilen belgeler tamamlandıktan sonra yeni kimlik başvurusu gerçekleşir. Başvurunun ardından, yeni kimlik kartı kişinin belirttiği adrese PTT aracılığıyla ulaşır. Teslim süresi yaklaşık 1 hafta sürebilir.

Kimlik kartı teslimatı sırasında, vatandaş belirtilen adreste olmadığı durumunda kapıya haber kağıdı bırakılır ve yeni kimlik kartı nüfus müdürlüğünden 30 gün içerisinde teslim alınması gerekir.

Mazeret İzni Nedir ve Kaç Gün Kullanılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu