Reklam
Genel

Mazeret İzni Nedir ve Kaç Gün Kullanılır?

Reklam

Arada bir, işten izin almanız gerekebilir. Ancak, bunu yapmak için her zaman en iyi nedenlere sahip olmayabilirsiniz. Mazeret izni, çalışanın kişisel veya özel hayatında iş ile alakalı bir durum ile karşı karşıya kaldığında iş sözleşmesinden ötürü verilen izin türüne denir.

Kanunda ya da iş sözleşmesinde belirtilen mazeret izinleri genellikle ücretli izinler arasında yer almaktadır. Yani işçi, kullandığı izin günlerinde işçinin ücretinden herhangi bir kesinti olmaz. Ücretli mazeret izinlerinde ücret, işveren veya SGK tarafından işçiye ödenir.

İçindekiler

Hangi Durumlarda Mazeret İzni Verilir?

Mazeret izni çeşitli durumlarda verilebilir. Bunlar; işçi annesini, babasını, kardeşini, eşini veya evladını kaybettiyse, işçinin %70 oranında engelli bir çocuğu olması ve onun tedavi sürecinde, işçinin eşi doğum yaptıysa, işçinin çocuğu hastalanması durumunda mazeret izni çalışana verilebilir.

Mazeret İzni
mazeret izni hangi durumlarda verilir

Bunun yanı sıra, mazeret izinleri takvim günü olarak belirlenir. Yani 3 günlük izin söz konusu olduğunda ve örneğin cuma günü izin alınmışsa, cuma günü başlar ve pazar günü sona erer şeklinde düşünülebilir.

Öğretmene Mazeret İzni Hangi Durumlarda Verilir?

Memurlara ve öğretmenlere evlenme, doğum ve ölüm izni dışında, idarenin uygun göreceği mazerete binaen yılda 10 gün izin verilmesi mümkündür. Özellikle öğretmenlere mazeret iznini okul müdürünün vermesi öngörülmüştür.

657 Mazeret İzinleri Nelerdir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104. maddesinin C fıkrasına göre, memura babalık, evlilik ve ölüm durumları dışındaki zorunlu sebeplerin mazeretine bağlı olarak 10 gün izin verilebilir. Aynı şekilde, zaruret durumunda aynı usulle 10 gün daha mazeret izni verilebilir.

Yılda Kaç Gün Mazeret İzni Var?

Mazeret izin gün sayıları işçinin belirli durumlarına göre değişiklik gösterir. Bunlar;

  • Çocuğunun, eşinin, annesinin, babasının ya da kardeşinin vefat etmesi durumunda mazeret izni 3 gün
  • Evlat edinmesi durumunda mazeret izni 3 gün 
  • Eşinin doğum yapması durumunda mazeret izni 5 gün

Asker Mazeret İzni Kaç Gün?

Subay ve astsubaylara yazılı olarak 15 günlük yıllık mazeret izni hariç, doğum izni, ölüm izni durumunda 10 gün, kendisinin veya çocuğunun evlilik durumunda 7 gün izin verilebilir. Ayrıca olağanüstü mazeret (yangın, zelzele) gibi durumlarda 1 yıl içinde 30 güne kadar mazeret izni verilmesi mümkündür.

Ücretli Mazeret İzninde Para Kesilir Mi?

İşçi, ücretli mazeret iznine ayrıldığında, herhangi bir kesinti yaşamadan maaşı aynı şekilde yatar. Ancak mazeret izni yıllık izinden düşmediği de bilinmelidir.

İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu