Reklam
SaçGenelGüzellik ve bakım

Kadınlarda Saç Dökülmesine Bitkisel Çözümler

Reklam

Dış etkilerin en yoğun yaşadığı ve doğanın gün geçtikçe yok olduğu betonarme dünyamızda belki de insan bedeninde en çok etkilenen saçlardır. Güzellik uğruna her gün uygulanan ısıl işlemler, bakımsızlık veya fazla kimyasal bakım, kirli paslı ortamlar da fazlaca kalma, kimyasal ürünlerin saça anormal derece de uygulanması vücudun en güzel parçalarından olan saçların yok olmasına neden olur. Erkek ve de kadınların en önem verdiği uzuvlardan olan saçlar için özellikle kadınlarda saç dökülmesine bitkisel çözümler nelerdir?

İçindekiler

Argan Yağı İle Terapi

Argan yağının saçlar için faydalarını bilmeyen yoktur. Mucizevi etkisi sayesinde keratin seviyesini arttırarak daha gür ve sağlıklı saçların inşasını sağlar. Bu nokta da hemen her yerde satılan argan yağını temin ederek ıslak saçlarınıza haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

argan yağı ile saç bakımı
argan yağı ile saç bakımı

Herhangi bir deforme ya da yan etkisi bulunmayan argan yağının saçları kırıklardan arındırıp saç diplerine nüfuz ederek kepek ve yara oluşumunu engellediği tespit edilmiştir. Eczanelerde satılan ve daha güvenilir olan argan şampuan ise yine saç bakımı için önerilen bakım iksirlerinden birisidir.

Aloe Vera Bitkisi

Tıp kitaplarını karıştıranların daha çok Çin ve Hint tıbbında muazzam bir öneme sahip olan Aloe vera bitkisinin etkisini mutlaka bilir. Saçların kollajen seviyesini arttırıp saç dökülmesini önler. Saç derisine iniş yaptığı anda nemi hapsederek kurumaya bağlı cansızlığı ortadan kaldırır.

Kadınlarda saç dökülmesine bitkisel çözümler örneklerinde daima ilk sırayı çeken bu bitki Asyalı kadınların saçlarının yıllarca nasıl gür ve siyah kaldığının bir göstergesidir.

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözümler
Saç Dökülmesine Bitkisel Çözümler

Bitkisel Saç Bakım Yağları Nelerdir? adlı yazı dizimize de göz atabilirsiniz.

Biberiye Otu

Eski Anadolu yerli kadınların en çok kullandığı bitki olan biberiye, faydası en eski yıllara kadar dayanan ve bilinen özel otlardan birisidir. Aktarda bulabileceğiniz kuru biberiyeyi kaynatıp suyu ile saçlarınızı yıkarsanız gürleşmiş ve de sağlamlaşmış saçlara kavuşmanız olasıdır. Biberiye içinde bulunan antioksidan ve antibiyotikler saç diplerini derinlemesine etkileyerek enfeksiyonlara bağlı saç kıran türevi hastalıkları oluşmadan tedavi eder.

Çörek Otu Yağı

Hz. Muhammed zamanından bu yana hadislere konu olan şifa tohumu olarak bilinen çörek otu, doğal iltihap giderici özelliklere sahiptir. Beta karoten, A, B1, B2 ve D vitamini gibi saç sağlığına önemli katkısı bulunan vitaminleri içerisinde bulundurur. Hemen her yerde satılan çörek otu yağını saçlarınıza düzenli bir şekilde uygulayarak dökülme ve yıpranma sorunlarından kurtulabilirsiniz.

Saç Bakımının En Temeli: Muhteşem 5 Saç Maskesi Önerileri adlı yazı dizimize bakarak saçlarınıza muhteşem dokunuşları yapacak maske önerilerine göz atabilirsiniz.

saç bakım yağları
saç bakım yağları

Isırgan Otu

Vitamin ve mineral olarak çok zengin bir bitki olan ısırganın kırık ve egzama gibi deri kemik hastalıklarında yıllarca tedavi aracı olarak kullanıldığı halk arasında yaygın bir alternatif tıp yöntemidir. Anadolu da kadınların saçlarına sıkça uyguladıkları ısırgan otu suyu ile saç dökülmesini önledikleri böylece daha gür ve geç beyazlaşan saçlara sahip oldukları bilinmektedir.

Nane Yağı

Bol bol C vitamini içeren en faydalı bitkilerden biri olarak bilinen nane, preslenmiş yağı ile saçları eski haline kavuşturmaktadır. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda nefes açıcı özelliği ile bilinen aynı şekilde saç derisini de ferahlatarak strese bağlı dökülmeyi engelleyen nane yağı kadınlarda saç dökülmesine bitkisel çözümler dendiğinde akla ilk gelen doğal tedavi aracı olmalıdır.

evde saç bakımı nasıl yapılmalıdır
evde saç bakımı nasıl yapılmalıdır

Soğan Kürü

Kokusunu sevmesekte yemesini çok sevdiğimiz soğan yıllardır bilim adamlarının araştırması konu oluyor. Öyle ki saçlar da önemle tavsiye edilen bir doğal ilaç olarak öngörülüyor. Ünlü tıpçı Zehravi’nin bin yıllar önce aktardığı soğanın mucizevi etkisi kel olan bölgeye her gün soğan suyu sürüp yeni saç çıkardığı iddiası ispatlanarak insanlara şiddetle tavsiye edilen bir tedavi aracı olarak kullanılması gereken sebzedir.

Sarımsak

Tam anlamıyla bir ilaç olan sarımsak diş tedavisi ve baş ağrısında kimyasal reaksiyonu olan hastalar da tavsiye edilen bir tedavi türüdür. Saçlar da dökülme ve kepek olayını sonlandırarak sarmaşık gibi uzun, dayanıklı ve doğal rengini koruyan bir doğal yöntem türüdür. Buna ilaveten doktorların tavsiyesi olarak her gün bir diş sarımsağı aç karnına yutmak beyaz saçın dökülüp yerine siyah saçın geleceği öngörüsüdür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu