Reklam
Güzellik ve bakım

Kontür Makyajı Nedir?

Reklam

Son zamanlarda trend olan kontür makyaj uygulamasının bu denli yaygınlaşmasının ana sebebini makyaj videoları çeken başarılı kadınlar olarak görüyorum. Birkaç sene öncesine kadar çoğumuzun bilmediği bu makyaj hilesini artık makyajla biraz arası olan dahi en kötü adını duymuş oluyor. ‘ Kontür makyajı nedir? Kontür Makyajı nasıl yapılır? ’ adlı yazı dizimde bende bilmeyenler için biraz bahsetmek istedim.

Kontür makyajı, yüzümüzde kusurlu bulduğumuz yüz şeklimizi gölgeleme ve aydınlatma teknikleriyle değişiklik yapabilmemizi sağlıyor. Bunun içinse kendi yüz hatlarımızın bilincinde olmamız gerekiyor. Kontür sayesinde elmacık kemiklerinizi ortaya çıkartabilir, kemerli burnunuzu daha düz ve küçük bir biçimde olmasını sağlayabilir, geniş alnınızı darlaştırabilir hatta yüzünüzün olduğundan çok daha küçük bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Kontür Makyaj Malzemeleri

kontür makyaj malzemeleri
kontür makyaj malzemeleri

Stik fondöten, allık, bronzer, aydınlatıcı ve kapatıcı makyaj malzemeleri ile kontür makyaj uygulamasına başlayabilirsiniz.

Kontür Makyajı Nasıl Yapılır?

kontür makyajı nasıl yapılır?
kontür makyajı nasıl yapılır?

Kontürü fondöten veya nemlendiricinizin üzerine uygulayabilirsiniz. Kontürde temel kural saklamak istediğiniz yerleri koyu renkle boyayarak, öne çıkarmak istediğiniz bölgeyi ise aydınlatmayla öne çıkartarak yapabilirsiniz. İki farklı renk için aynı palette iki rengin olmasını tercih edebilirsiniz. Böylelikle daha pratik bir kullanım elde etmiş olursunuz. Açık rengi elmacık kemiklerine ve öne çıkarılmak istenen yere uyguluyoruz. Ardından koyu rengi ise elmacık kemiklerinin hemen altına çok bastırmadan uygulayın. Açık rengi burun kemiğine, dudak üstüne ve elmacık kemiklerinin üzerine uyguluyoruz. Son adımda ise pudra sürerek makyajın kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Yuvarlak Yüze Kontür

yuvarlak yüze kontür
Kontür Makyajı Nedir? Kontür Makyajı Nasıl Yapılır?

 

Gölgelendirme yapabilmek için ten renginizin iki ton koyusunda fondöten temin etmiş olmalısınız. Bütün yüzünüze nemlendiriciyi sürdükten sonra kaşlarının arasından burnunun yüzeyinin kenar kısımlarından devam ederek burun ucuna kadar koyu renk fondötenini sürmen gerekiyor. Ardından kulak memenden çenene doğru fondöteni ince bir şekilde çekmelisin. Son olaraksa kulak kenarından dudağına doğru bir parmak kalınlığında gölgelendirme yapman gerekiyor. Aydınlatıcıyı ise burnunun kenarlarına sürdüğün koyu fondötenin arasına, gözlerinin altına ve son olarak da alnının ortasına sürmen gerekiyor.

‘ Kontür makyajı nedir? Kontür makyajı nasıl uygulanır? ’ adlı yazı dizimizde kontür hakkında temel bilgilere yer vererek; kontürün nasıl uygulandığını ne amaçla uygulandığını bilmeyenler için rehber olmasını istedik.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu