Reklam
Güzellik ve bakım

Kontür Makyajı Nedir? Kontür Makyaj Uygulaması

Reklam

Son zamanlarda trend olan kontür makyaj uygulamasının bu denli yaygınlaşmasının ana sebebini makyaj videoları çeken başarılı kadınlar olarak görüyorum. Birkaç sene öncesine kadar çoğumuzun bilmediği bu makyaj hilesini artık makyajla biraz arası olan dahi en kötü adını duymuş oluyor. ‘ Kontür makyajı nedir? Kontür Makyajı nasıl yapılır? ’ adlı yazı dizimde bende bilmeyenler için biraz bahsetmek istedim.

Kontür makyajı, yüzümüzde kusurlu bulduğumuz yüz şeklimizi gölgeleme ve aydınlatma teknikleriyle değişiklik yapabilmemizi sağlıyor. Bunun içinse kendi yüz hatlarımızın bilincinde olmamız gerekiyor. Bu uygulama sayesinde elmacık kemiklerinizi ortaya çıkartabilir, kemerli burnunuzu daha düz ve küçük bir biçimde olmasını sağlayabilir, geniş alnınızı darlaştırabilir hatta yüzünüzün olduğundan çok daha küçük bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Kontür Makyaj Malzemeleri

 

kontür makyaj malzemeleri
kontür makyaj malzemeleri

Stik fondöten, allık, bronzer, aydınlatıcı ve kapatıcı makyaj malzemeleri ile kontür makyaj uygulamasına başlayabilirsiniz.

Kalıcı Makyaj Uygulaması hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için tıklayınız. Bir çok güzellik merkezinde özellikle kalıcı makyaja olan talep arttı. İnsanlar artık her gün makyaj uygulamak yerine direkt zamandan tasarruf etmek amacıyla üzerini giyip çıkmak istiyor. Güvendiğiniz bir yerde dilediğiniz işlemi yaptırabilirsiniz.

Kontür Makyajı Nasıl Yapılır?

 

kontür makyajı nasıl yapılır?
porselen makyaj nasıl yapılır?

Kontürü fondöten veya nemlendiricinizin üzerine uygulayabilirsiniz. Bu işlemde temel kural saklamak istediğiniz yerleri koyu renkle boyayarak, öne çıkarmak istediğiniz bölgeyi ise aydınlatmayla öne çıkartarak yapabilirsiniz. İki farklı renk için aynı palette iki rengin olmasını tercih edebilirsiniz.

Böylelikle daha pratik bir kullanım elde etmiş olursunuz. Açık rengi elmacık kemiklerine ve öne çıkarılmak istenen yere uyguluyoruz. Ardından koyu rengi ise elmacık kemiklerinin hemen altına çok bastırmadan uygulayın. Açık rengi burun kemiğine, dudak üstüne ve elmacık kemiklerinin üzerine uyguluyoruz. Son adımda ise pudra sürerek makyajın kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kontür ve Bronzer Aynı Şey Mi?

Kontür uygulamasını makyajın ilk adımı olarak düşünebiliriz. Bir çok işleme adım atmadan önce kontür yapılmaktadır. Bronzer ise makyajın bitişi yani son adımıdır. Ten makyajının en sonunda bronzer uygulanmaktadır.

Kontür uygulaması yaparken bir diğer dikkat edilmesi gereken püf nokta ise ten renginize uygun modeli bulmaktır. Çok fazla makyaj deneyiminiz yoksa bu tonu bulmakta destek almanızı öneririz.

Yuvarlak Yüze Kontür Uygulaması

Yuvarlak yüze sahip bir çok kadın artık daha kare veya dikdörtgen keskin yüz hattına sahip bir yüz çehresi istiyor. Bunun yolu ise estetikten geçiyor. Daha basit olarak tabi edeceğimiz makyaj uygulamalarıyla da hatlarınızı keskinleştirerek daha keskin hatlara geçiş yapabilirsiniz.

Bu uygulamalar birçok kişinin hemen hemen aynı yüz hattına dönüşmesi sebebiyle çok fazla eleştiri konusu haline de gelebiliyor. Bizce ise insanın kendisini ne şekilde sevdiği önemli. Unutulmamalıdır ki ideal bir beden algısının olmaması gerekiyor.

yuvarlak yüze kontür
Kontür Makyajı Nedir? Kontür Makyajı Nasıl Yapılır?

Gölgelendirme yapabilmek için ten renginizin iki ton koyusunda fondöten temin etmiş olmalısınız. Bütün yüzünüze nemlendiriciyi sürdükten sonra kaşlarının arasından burnunun yüzeyinin kenar kısımlarından devam ederek burun ucuna kadar koyu renk fondötenini sürmen gerekiyor.

Ardından kulak memenden çenene doğru fondöteni ince bir şekilde çekmelisin. Son olaraksa kulak kenarından dudağına doğru bir parmak kalınlığında gölgelendirme yapman gerekiyor. Aydınlatıcıyı ise burnunun kenarlarına sürdüğün koyu fondötenin arasına, gözlerinin altına ve son olarak da alnının ortasına sürmen gerekiyor.

‘ Kontür makyajı nedir? Kontür makyajı nasıl uygulanır? ’ adlı yazı dizimizde kontür hakkında temel bilgilere yer vererek; kontürün nasıl uygulandığını ne amaçla uygulandığını bilmeyenler için rehber olmasını istedik.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu