Reklam
Saç

Saçlara Keratin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Reklam

Keratin bakımı konusunda ilk dikkat edilecek olan şey keratin bakımına başlanmadan önce saçlarınızın temiz olmasıdır. Bunun yanında öncesinden saçlarınıza uygulamış olduğunuz yağlardan tamamen arınması gerekir. Saçlarını temizlenmediği takdirde de keratin bakımı fazla etkili olmayacaktır. Saçlarınızı yağlardan arındırmak için de şu iki yöntemi uygulayabilirsiniz:

  • Birinci yöntem, saçlarınızı ıslatmadan önce bir miktar şampuan ile saç diplerine masaj uygulayıp yarım saat beklemelisiniz. Ardından da ılık suyla saçlarınızı ovuşturarak yıkayabilirsiniz.
  • İkinci yöntem ise saçlarınızı sıcak suyla ıslattıktan sonra şampuanla masaj yaparak köpürtmektir. Saçlar bu şekilde 15 dakika bekletilmelidir. Ardından saçlarınızı bol sıcak suyla yıkayıp havluyla kurutmalısınız.

Bu iki yöntem uygulanarak saçlarınızdaki yağlardan tamamen arınabilirsiniz. Keratin saç bakımını saçlarınıza fön çektikten sonra yapmanızda yarar vardır. Keratin bakımdan sonra da saçlarınız biraz nemli olacağı için saçlarınızı asla toplamayın ya da sarmayın. Aksi takdirde saçlar birbirine karışacağı için saçlarınızda kopma oluşabilir.

keratin bakımı nasıl yapılmalıdır
keratin bakımı nasıl yapılmalıdır

Keratin bakımı yaparken saçlarınızın uzunluğuna göre de kullanacağınız keratin miktarını oranlamanız gerekir. Saçlarınıza mutlaka eşit miktarda keratin uygulaması yapılmalıdır. Ayrıca yıpranmış ve çok fazla kırıkları olan saçlara da keratin miktarı çok fazla olarak uygulanmalıdır. Bütün bunları yaptıktan sonra da evde keratin bakım uygulamanızda herhangi bir sakınca olmayacaktır.

İçindekiler

Keratin Bakımında 1. Aşama

İlk olarak keratin bakımı uygulamadan önce günlük olarak kullandığımız şampuan ile saçlarınızı sıcak su ile yıkanır. Ardından da saçlar ıslak iken keratin şampuanı ile saçlara nazik ve çok yavaş hareketler ile masaj yaparak saçlar köpürtülür. Daha sonra da saçlar bol sıcak suyla yıkanır. Saçlarda kalan fazla suyu da temiz bir havlu ile fazla bir şekilde ovuşturmadan alabilirsiniz. Ardından saç kurutma makinesi ile saçları düzleştirerek uygulanan keratin bakımının etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Keratin Bakımında 2. Aşama

Bu aşamada yıkanan saçlara keratin serum uygulamasıyla birlikte şu adımlar izlenir:

  • İlk olarak serum, saç dipleri dışında bütün saçlara uygulanıp masaj yapılarak emilmesi sağlanır.
  • Ardından keratin serumu saçlarda yarım saat kadar bekletilerek 5 dakikada bir de taranmalıdır.
  • Daha sonra da keratin serumunu saç kurutma makinesinin ılık olan ayarı ile saçlarımızı kurutabilirsiniz.

Keratin serumunu saçlara uyguladıktan sonra kesinlikle saçlarınızı toplamayın veya sarmayın. Çünkü bu en sık yapılan hatalardan biridir ve dikkat edilmelidir.

Keratin Bakımında 3. Aşama

Bu aşamada da keratin serumu saçlar, bol ve soğuk su ile yıkanır. Sonrasında da saçlar, fazla ovuşturulmadan kurutulur.

Keratin Bakımında 4. Aşama

Bu aşamada saçlar, hafif bir şekilde nemlendirilerek keratin serumunu saçlara yedirilir ve yarım saat kadar saçlarda bekletilir. Ardından havlu ile de saçlardaki fazla nem alınır.

Keratin Bakımında 5. Aşama

Temizlenmiş olan saçlara da keratin kremi uygulanarak saçlara gerekli olan şekil verilip saçların güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Yapılan bu işlem sonrasında ise saçlarınızı yıkamanıza gerek kalmaz.

evde keratin bakımı nasıl olur
evde keratin bakımı nasıl olur

Keratin Bakımında 6. Aşama

Keratin bakımını, gür ve parlak olarak görünmesi için düzenli bir şekilde uygulamanız gerekir. Bu yüzden de keratin bakımı aşamalarının hepsini yapıp, haftada 2 kere saçlarınıza uygulamalısınız. Ayrıca kullandığınız keratin bakım ürünlerine dikkat ederek kimyasal içerip içermediğini de incelemelisiniz.

Keratin Bakımında 7. Aşama

Saçlarınız mat ve sert bir görüntüdeyse keratin yağını keratin serumuyla birlikte kullanabilirsiniz. Saçlarınıza uyguladığınız keratin yağını da saçlara yedirince yarım saat kadar bekleyip ılık suyla yıkamanız gerekir. Eğer keratin yağın yıkamazsanız da bunun saçlarınıza kötü olan etkisi bulunmayıp saçlarınızın ışıltılı ve parlak görünmesini sağlayacaktır.

Pro-Keratin Nedir? Pro-Keratin Nasıl Uygulanır?

Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Keratin Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu