Reklam
Genel

Oksitosin Hormonu Nasıl Artırılır?

Oksitosin sadece kendiniz ve birlikte olduğunuz kişi hakkında iyi hissetmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha sakin hissetmenize ve stresle daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir. 

Reklam

Oksitosin hormonu, sevgi ve bağlılığın yanı sıra güven ve empati duygularının oluşmasına yardımcı olur. Bu duygular, olumlu ilişkiler kurarken ya da zaten kurulmuş bir aşk bağını sürdürmek istediğinizde kesinlikle yardımcı olur.

İçindekiler

Oksitosin Nedir?

Oksitosin, hipotalamusunuzda üretilen ve diğer temel vücut fonksiyonlarının yanı sıra hormon sisteminizi düzenleyen beyindeki bir bez olan hipofiz bezinizde depolanan bir hormon ve nöropeptittir. Hamilelik, doğum ve emzirme sırasında üretilir; anne ve çocuk arasındaki o iyi bilinen bağ büyük ölçüde bu hormondan kaynaklanmaktadır. Ve oksitosin, cinsel aktivitenin arkasındadır. “Sarılma” veya “aşk” hormonu olarak adlandırılır çünkü beyindeki seviyeleri, sarılma ve cinsel uyarılma gibi fiziksel temas sırasında artar.

Oksitosin Hormonu Nasıl Artar?

Aşk hormonu seviyenizi artırmak ister misiniz? İyi haber – bunu yapmanızın doğal yollarını sizin için araştırdık ve derledik.

oksitosin hormonu
oksitosini ne artırır

Fiziksel Temas İçin Zaman Ayırın

El ele tutuşmak, sarılmak gibi ten tene temasla sarılma oksitosin hormonu seviyenizi artırır. Fiziksel temas sadece oksitosin salınımını teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda kardiyovasküler ve bağışıklık sistemi sağlığını da destekler. Bu nedenle, yeni anneler ve bebekleri için doğumdan hemen sonra ten tene teması deneyimlemek çok önemlidir.

Romantik Masa Hazırlayın

Erkeğin kalbine giden yolun midesinden geçtiğini duymuşsunuzdur. Bunun bir nedeni var! Bir öğünü (hatta bir atıştırmayı) paylaşmak, hem yemek yemenin hem de bir başkasının yanında olmanın zevkine tepki olarak salınan oksitosin sayesinde hem sakinleştirici hem de bağlayıcı olabilir. Dahası, oksitosin enerji harcamasını düzenlemeye yardımcı olduğu ve açlığı azalttığı için, sağlıklı beslenme davranışını ve metabolizmayı şekillendirmeye yardımcı olabilir.

Olumlu İlişkiler Kurun

Oksitosin hipofiz bezinden salındığında empati ve güven duymamıza yardımcı olur. Başkalarıyla olumlu ilişkiler yaşamak, oksitosin hormonunu artırmaya yardımcı olabilir. Bir arkadaşınızla telefonda konuşmak, bir iş arkadaşınızla bir fincan kahve içmek veya arabada çocuklarınızla şarkı söylemek kadar basit olan bağlanma davranışları, aşk hormonunuzu artırabilir.

Zen-Zihin Günleri

Yönetilmeyen stres, kortizolün artmasına neden olur ve oksitosin salgılanmasını engelleyebilir. Bu nedenle, köpeğinizle vakit geçirmek, bir arkadaşınıza sarılmak veya sevgilizle el ele tutuşmak için her fırsatı değerlendirin!

Orgazm

Çalışmalar, orgazm ve boşalma sırasında oksitosinin arttığını gösteriyor, bu da genellikle ardından gelen sıcak sonrası sarılma dürtüsünü açıklayabilir. Özellikle erkeklerde oksitosin hormonu ne zaman salınır diye sorulacak olursa, orgazm sırasında olduğu bilinmelidir.

Doğum

Oksitosin, cinsel aktivitenin doğal sonuçlarından biri olan doğumda rol oynar. Tabii ki bu, herkesin sadece oksitosin salgılamak için bebek sahibi olması gerektiği anlamına gelmez … ama bu kesinlikle avantajlardan biridir!

Emzirme

Emzirme sırasında oksitosin, anneden bebeğe süt akışını başlatan süt bırakma refleksini tetikler. Ayrıca anne-bebek sevgisini ve bağını güçlendirerek emzirmenin hem anne hem de çocuk için daha rahat ve rahatlatıcı bir deneyim olmasına yardımcı olur.

Müzik

Araştırmalar, müziğin -onu duymanın ya da yapmanın- beyindeki oksitosin düzeylerini artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu bağlantıyı, dikkatinizi dağıtan düşünceleri azaltmak ve uykuya dalmayı kolaylaştırmak için biraz müzik koyarak keşfetmiş olabilirsiniz.

Yoga

Araştırmacılara göre yoga, stresi yönetmenize ve sağlıklı kortizol düzeylerini korumanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda oksitosin salınımını uyarmaya da yardımcı olur.

Meditasyon

Meditasyon zaten sağlıklı olan kortizol seviyelerinin korunmasına yardımcı olur ve zihin-vücut bağlantınıza odaklanmanızı sağlayarak nöronal aktivitenizi dengelemenize yardımcı olur. Araştırmacılar, meditasyonun, özellikle takdir duygusuna odaklandığında, tükürük oksitosin düzeylerinde artışa yol açtığını bulmuşlardır. Meditasyonun ayrıca duygusal sağlığı, dikkati ve öz farkındalığı geliştirdiği gösterilmiştir.

Akupunktur

Vücudun belirli noktalarına ince iğnelerin yerleştirildiği akupunktur uygulaması da oksitosin seviyesini güçlendirebilir. Bir çalışma, akupunkturun beyinde oksitosin salınımını uyarabileceğini gösterdi. Bu mutlu nörotransmitterin daha fazla devreye girmesiyle, kendinizi sosyal etkileşime daha çok çekilebilir, sosyal ipuçlarına daha iyi uyum sağlayabilir ve ilişki kurmaya ilgi duyabilirsiniz.

Egzersiz

Bir araştırmaya göre, koşma gibi egzersizlerin tükürük oksitosininde hızlı bir artışa yol açtığı bulunmuştur. Ayrıca, aktivitede bulunmak diğer hormon seviyeleriniz için de önemlidir. Ve egzersizin diğer fiziksel ve zihinsel sağlık yararları kesindir. Yani, canınız spor salonuna gitmek istemiyorsa bile, giderseniz muhtemelen daha iyi hissedeceksiniz! Haftada en az beş gün, günde sadece 30 dakika, tek yapmanız gereken bu!

Oksitosin Hormonu Hangi Besinlerde Var?

Aşk hormonunu hiçbir gıdada bulamasanız da sağlıklı oksitosin seviyelerini desteklemek için ihtiyaç duyduğunuz besinleri aldığınızdan emin olabilirsiniz. Yiyecek alımınızda iyi magnezyum, C vitamini ve D vitamini kaynaklarına sahip olduğunuzdan emin olmak, oksitosin açısından zengin bir yaşam tarzını destekleyebilir.

Ayrıca, yediğiniz yemeğin tadını çıkarırken başkalarıyla sosyal etkileşim, beyninizi daha fazla aşk hormonu salgılaması için tetikler; bu bir kazan-kazan durumudur!

Oksitosin hormonu içeren besinler;

  • Yumurta.
  • Süt ve süt ürünleri.
  • Zeytin.
  • Kırmızı biber.
  • Buğday, pirinç, çavdar ve yulaf.
  • Tüm yeşil yapraklı sebzeler.
  • Kuru yemiş çeşitleri.
  • Avokado, elma, muz, çilek ve nar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu