Reklam
SaçGüzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Protez Saç Hakkında Aklınızdaki Bütün Soruların Cevabı

Reklam

Yaptırdığını andan itibaren yapay görüntüden uzak, tıpkı kendi saçınızmış gibi duran uzun ömürlü peruk arıyorsanız protez saçları düşünebilirsiniz. Protez saç farklı sebeplerden dolayı saçını kaybetmiş veya kaybeden kişilerin düşündüğü alternatif bir yoldur. Eğer aklınızda bilinmeyen sorularınız varsa işte cevapları…

Protez Saç Nedir?

Kısmi veya ciddi saç kaybı yaşamış veya hala yaşamaya devam eden kişiler için tasarlanmış ünitelerdir. Özel olarak tasarlanmış olan bu saçlar, kemoterapi veya başka herhangi bir tıbbi durum veya tedavinin bir sonucu olarak saçlarını kaybeden hastalar için özel olarak tasarlanmış, ısmarlama bir peruktur.

Alt yapıları tül ya da polyden oluşan ve elle yapılmış, yapımında tığ yöntemi kullanılan bu protezler kişilere özgü şekilde tasarlanıp üretilmektedir.

Normal saça uygulanan maşa, fön ve boya gibi uygulamalar protez saç için de uygulanabilmektedir. Protez saç için uzunluk sınırı olmamak ile beraber, tığ ile farklı noktalara uygulandığı için istenilen yöne de taranabilmektedir. Protez saç altyapısı deri renginize uyum sağladığı için fark edilmesi imkansıza yakındır.

Doktorlar protez saçları, 1950’lerden bu yana reçete ile de vermektedir. Kranial protezler; hastalıktan dolayı zayıflamış, bağışıklık sistemlerini güneşten korumaya ve vücut ısısını düzenlemeye de yardımcı olan bir görüntü çizerler.

kelliğe son çözümler
kelliğe son çözümler

Gelişen teknoloji ile beraber protez saç da 1950’lerden bu yana oldukça gelişmiştir. Bunun en büyük örneği ise günümüzde kemoterapi gören kişilerin derilerinin oldukça hassas ve alerjilere eğilimli olması sebebi ile protez saç uygulamasında alt tabana hipoalerjenik bir kumaş uygulanmasıdır.

Protez Saç Kullananların Yorumları

Protez saçların bu kadar çok kullanılmasının bir diğer sebebi ise saç nakli veya ekimi yaptıran kişilerin, bu uygulamalardan memnun olmaması veya bu uygulamaların fayda etmemesidir.

Kişilerin tedavi süreçleri boyunca deneyimlediği acılar, zaman ve nakit kayıpları, saçların vadedilenden veya arzulanandan farklı şekilde çıkması sonucunda oluşan maddi ve manevi kayıplar kişileri bu uygulamayı kullanıma itmektedir.

Bu saçlar tak kullan mantığı ile tezahür ettiği için bu tip kayıpların hiçbirine sebep olmaz. Kullanım amacı saçlardan dolayı oluşan özgüven kaybını onarmak, aynalar ile barışık olmak yönündedir.

Emre B: Ne söylenirse söylensin saçların aşta yapay durduğunu düşünürdüm. Uygulanınca fark ettim ki gerçekten doğal saçtan hiçbir farkı yok. Zaten gerçek saçlardan üretiliyor. Geriye sadece kendinizi rahatça kollarına bırakacağınız firma kalıyor.

Suat S: Eğer iklimi sıcak olan bir yerde yaşıyorsanız protez saçlarla rahat etmeyebilirsiniz. Özellikle cildiniz çabuk tahriş olmaya müsaitse. Ben normalde Ankara’da yaşıyorum ve rahatlıkla kullanıyorum. Fakat yazın Antalya’ya gittiğimde oldukça rahatsız olduğumu belirtmeliyim.

protez saçlar hakkında bilgi
protez saçlar hakkında bilgi

Protez Saçların Yapısı Nasıldır?

Protez saçlar arasında altyapısı tülden oluşan tüm tipler hava ve su geçirebilme özelliğine sahiptir. Özel olarak üretilmiş yapışkanları sayesinde, peruklar gibi düşme veya kopma yaşanmasına sebep olmaz. Sudan etkilenmeyen yapışkanları sayesinde sorunsuzca yüzebilir, spor yapabilirsiniz. Tül yapısı sayesinde %100 doğal bir görünüm sergiler.

Bir çok kişinin aklına bu yapıştırıcıların ne kadar sağlıklı olduğu gelir. Gittiğiniz merkezde ürünlerinin Walker tape’den aldığından emin olmalısınız.

Gittiğiniz firmanın güvenilir ve işinin ehli olduğundan da emin olmalısınız.

kelliğe çözüm önerileri
kelliğe çözüm önerileri

Protez Saçların Yapım Fiyatları

Ürünün yapımı ve uygulamasına göre de fiyatlar değişmektedir. Türkiye genelinde yaklaşık 300 tane protez merkezi bulunuyor. Bunların yarısının ise İstanbul’da olduğunu söylemek mümkün. Birçok merkez farklı farklı fiyat vermektedir. 2500 tl’den başlayarak 7000 tl’ye kadar fiyat skalası bulunmaktadır.

Protez saç yaptırmadan önce büyük bir kararsızlık yaşamanız gayet normal. İyice araştırıp, emin olduktan sonra yaptırmanız daha sağlıklı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu