Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Yüzümde Sivilce Çıkmaya Başladı, Nasıl Önlerim?

Reklam

Hiç sabahları çirkin bir sivilce ile uyandınız mı? Yaşınız ne olursa olsun, sivilce hiç beklemediğiniz bir anda alevlenebilir ve çok fazla utanç kaynağı olabilir. İster önemli bir iş görüşmesine gidiyor olun, ister önemli bir randevuya hazırlanıyor olun, hatta sadece dışarıda bir gece geçirmek için arkadaşlarınızla buluşuyor olun, aynada görmek isteyeceğiniz son şey budur.

İçindekiler

Sivilce Çıkmasını Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Her gün yaptığınız basit şeylerin sivilcenizi daha da kötüleştirebileceğini öğrenmek sizi şaşırtabilir. Cildinizi temizlemek ve sivilcelere veda etmek istiyorsanız, şu basit ipuçlarını izleyin:

Yüzünüzü Düzgün Yıkamayı Öğrenin

Yüzünüzü günlük cilt bakım rutininizin bir parçası olarak yıkamak, kir, ter ve fazla yağı gidermek için önemlidir. Özellikle yüzünüzü çok sık veya yanlış temizleyiciyle yıkarsanız, sivilcenizi daha da kötüleştirebilirsiniz.

Peki, yüzünüzü yıkamanın doğru yolu nedir? Nazik, alkolsüz bir temizleyici seçerek başlayın. Yüzünüzü ılık suyla ıslatın ve temizleyiciyi temiz ellerle veya temiz bir pamuk yardımıyla, parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle hafifçe ovalayarak uygulayın. İyice durulayın ve ardından yüzünüzü temiz bir havluyla kurulayın.

Sivilce
sivilce çıkmasını nasıl engelleriz

Yüzünüzü temiz tutmak için sabahları ve yatmadan hemen önce bir kez yıkayın. Yüzünüzü gün içinde yağlı hissediyorsanız, tekrar yıkamak yerine fazla yağı alması için kağıt havlu kullanın. Ancak çok sık yıkamaktan kaçının, aksi takdirde cildinizi kurutur ve işleri daha da kötüleştirirsiniz.

Hassas bir cildiniz yoksa, peeling yapmak sivilcelerin önlenmesine yardımcı olabilir. Peeling, cildi pürüzsüzleştirir ve siyah noktalara neden olan birikmeyi önlemeye ve gidermeye çalışır. Bununla birlikte, sert peelingler ciltten çok fazla nemi uzaklaştırabilir, bu nedenle ürünleri akıllıca seçmek en iyisidir.

Cilt Tipinize Uygun Akne Ürünlerini Seçin

Cildiniz kuru ise, cildinizi esnek ve yumuşak tutmak için koruyucu dış tabakayı nemlendiren ve güçlendiren ürünler aramalısınız. Alkol içeren cilt bakım ürünlerinin yanı sıra köpüren temizleyiciler ve kil veya kömür maskelerinden kaçının çünkü bunlar sadece cildinizi daha fazla kurutur. Bunun yerine nazik krem temizleyiciler ve nemlendirici kremler seçin.

Yağlı ciltler için cildinizin nemini tamamen soymadan fazla yağı çıkarmak istersiniz. Kalın, yağ bazlı kremler ve yüz yağlarının yanı sıra çok fazla yağı çıkarabilecek sert ovmalardan kaçının.

Sivilce
sivilce çıkmasını önlemek

Sivilcelerin önlenmesine yardımcı olmak için su bazlı, yağsız serumlar, hafif jel nemlendiriciler ve salisilik asit içeren ürünler tercih edin.

Karma bir cilde sahipseniz, her bölgede hangi cilt tipine sahip olduğunuza bağlı olarak, yanaklarınızda ve çenenizde T bölgenize uyguladığınızdan farklı ürünler kullanmanız gerekebilir.

Ağır nemlendiricilerden, köpüren temizleyicilerden ve kil maskelerinden kaçının. Bunun yerine, kuru noktalar üzerinde gerektiğinde daha kalın nemlendiriciler kullanarak hafif losyonlar ve nazik temizleyiciler kullanın.

Akne Dostu Makyaj Ürünleri Kullanın

Yüzünüzde yeni bir sivilce bulduğunuzda, onu makyajla kapatmak isteyebilirsiniz, aslında bu yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Çok fazla makyaj yapmak veya belirli makyaj türleri gözeneklerinizi tıkayabilir ve sivilcelere neden olabilir.

Sivilce
sivilce çıkmasını engellemek için ne yapmalı

Bu asla makyaj yapmamalısınız demek değil, seçtiğiniz ürünlere ve bunları nasıl kullandığınıza dikkat edin. Ağır fondötenler kullanmak yerine renkli bir nemlendirici deneyin veya bunun yerine hafif bir pudra fondöten tabakası tercih edin. Yağlı formüllerden kaçının ve istediğiniz efekti elde etmek için mümkün olduğunca az makyaj yapmaya çalışın.

Makyaj için alışveriş yaparken, komedojenik olmayan (bu, ürünün gözenekleri tıkamayacak şekilde formüle edildiği anlamına gelir) ve sert kimyasallar ve kokulardan arındırılmış ürünler arayın.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Yağlı bir cildiniz varsa, cildinizin aşırı nemli olduğunu düşünebilirsiniz, ancak aslında tam tersi doğru olabilir. Gerçek şu ki, yeterince su içmiyorsanız, yağlı cilt hala susuz kalabilir.

Sivilce
yüzümde sivilce çıkmasını nasıl önlenir

Cildiniz susuz kaldığında, koruyucu bariyer tehlikeye girer ve bu da tahrişe neden olur. Bu tahriş daha sonra sebum üretimini artıran ve tıkanmış gözeneklere ve daha sık sivilcelere yol açan hormonları tetikler.

Cildiniz yüzde 60’ın üzerinde sudur, bu nedenle nemli ve sağlıklı kalması için gün boyunca su içmeniz önemlidir.

Cildinizi Nemli Tutun

Kuru cilt, yağ bezlerinizi aşırı harekete geçirerek sivilcelere yol açar. Çözüm? Cildinizi nemli tutmak. Peki sivilceleri önlemek için cildinizi nemli tutmanın en iyi yolu nedir?

Cildiniz su, yağ ve diğer maddelerden oluşan koruyucu bir bariyerdir. Cildin kendisi nemi kaybettiğinde, yağ bezleri yüzeyde oturan ve gözeneklerinizi tıkayan daha fazla yağ üretir. En iyi nemlendirici, cildinizi doğal olarak nemlendirmek ve sivilcelerden uzak tutmak için yağ ve suyu birleştiren nemlendiricidir.

Cilt tipiniz için tasarlanmış bir nemlendirici seçerek başlayın. Oradan, alkol gibi herhangi bir kurutma maddesi içermediğinden emin olun. Gliserin ve hyaluronik asit ile yapılan nemlendiriciler, nemi hapsederek cildinizi gün boyu esnek tutar.

Sivilce
sivilce çıkması nasıl engellenir

Hangi tür nemlendiriciyi alacağınızı bilmenin yanı sıra nasıl ve nereye uygulayacağınızı da öğrenmelisiniz. Cilt tipinize bağlı olarak, yüzünüzün farklı bölgeleri için farklı nemlendiricilere ihtiyacınız olabilir.

Kuru cildiniz varsa, yanaklarınız ve alnınız için nemlendiriciye ihtiyacınız olabilirken, yağlı ciltli kadınların sadece yüz kenarlarında ihtiyacı olabilir.

Optimum nemlendirme için, nemlendiriciyi uygulamadan önce yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve cildinizin bir miktar suyu emmesi için kurulayın. Nemlendiriciyi uygulamaya hazır olduğunuzda, az miktarda kullanın ve çok fazla ovalamadan cildinize nazikçe uygulayın.

Yüzünüze Dokunmaktan Kaçının

Ellerinizi oldukça sık yıkasanız bile, parmaklarınız yüzünüze dokunursanız cildinize bulaşabilecek sayısız mikrop ve bakteriye ev sahipliği yapar. Yüzünüze her dokunduğunuzda, gözeneklerinizi tıkayabilecek ve bir sivilceyi tetikleyebilecek kirleri cildinize aktarıyor olabilirsiniz.

Sivilceleri sıkmak veya patlatmak şu anda tatmin edici olabilir, ancak sonunda iltihaplanmayı artırabilir ve sorunu daha da kötüleştirebilirsiniz. Sivilceleri patlatmak, kalıcı hale gelebilecek çukurlaşma ve yara izine de yol açabilir.

Sivilceye Neden Olan Yiyecekler

Yıllarca süren tartışmalara rağmen, son araştırmalar, yediğiniz şeylerin cildinizin sağlığı ve görünümünde önemli bir rol oynayabileceğini ve sivilcelerinizin sıklığını %10’a kadar artırabilen belirli gıdalarla kanıtlıyor. Sivilceye neden olan bazı gıdaların farkında olmak da önemlidir!

Sivilce
sivilceye neden olan besinler

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri, akne semptomlarına şiddetli bir şekilde katkıda bulunur. Günlük yediğimiz gıdaların önemli bir kısmında olduğu için sütü tamamen kesmek zor olabilir, ancak sütü azaltmak harika bir başlangıç! Çoğu süpermarkette badem ve hatta kaju sütü gibi birçok alternatif mevcuttur. Seçenekler ortada, tek yapman gereken sevdiğin birini bulmak!

Alkol

Özel bir günü kutlamak için bir içki veya akşam yemeğinde bir kadeh şarap her zaman bir zevktir, ancak çok miktarda alkol tüketmek hormon seviyenizi değiştirebilir. Alkolün sivilcemizi doğrudan etkilediği kanıtlanmamış olsa da, içtiğimizde genellikle östrojen veya testosteron seviyelerinde bir dengesizlik yaratır ve bu da sivilcelerin sıklığı ve şiddetinde önemli bir faktördür. Hormon seviyeleri yükseldiğinde, cildimiz sebum adı verilen ve gözeneklerimizi yağ ve bakterilerle tıkayan ve sonunda ağrılı sivilcelere neden olan bir madde üretir.

Aşırı alkol alımı ayrıca, genellikle akneye neden olan bakterilerle savaşmaya yardımcı olan bağışıklık sistemlerimize de zarar verebilir.

Şeker

Şeker hastası olanlarınız için, ne yazık ki, şeker ve glisemik indeksi yüksek yiyeceklerin sivilcelerinizin oluşmasında önemli bir katkıda bulunduğu doğrudur. Esasen, yüksek şeker içeriğine sahip yiyecekler vücudunuzun insülin seviyelerinin yükselmesine neden olur. Bu aşırı dozda insülin, ciltteki yağ üretimini artırır ve bu da daha önce belirtildiği gibi foliküllerinizin ve gözeneklerinizin sebumla tıkanmasına neden olur.

Tatlıya veda edemiyorsanız, en iyi çözüm yüksek şekerli gıdaların miktarını azaltmaktır. Akşam yemeğinden sonra tatlı bir şeyler yeme isteğinizi gidermek için birkaç lokma yeterlidir ve o korkunç insülin artışından kaçınırsınız.

Fast Food

Hepimiz fast food’un bizim için iyi olmadığını biliyoruz. Fast food, genellikle patates kızartması, hamburger, pizza ve diğer tüm yağlı yiyeceklerden oluşur. Yüksek doymuş yağlar ve işlenmiş bileşenler, hormonal dengenizi ve kan şekeri seviyenizi tamamen bozabilir. En sevdiğiniz fast food için canınız çekiyorsa, evde kendi versiyonunuzu yapmayı deneyin. Fırında patates kızartması ile yer değiştirin ve burgerinizde kırmızı yerine beyaz et tercih edin.

Çikolata

Tüm çikolata severler için iyi haber şu ki, ham haliyle kakaonun sivilceleriniz üzerinde hiçbir etkisi olmadığı kanıtlanmıştır. Aslında, ham kakao, tümü cildiniz için oldukça faydalı olan A, C, E vitaminleri ve çinko ile doludur. Aslında, çikolatayı ciddi bir sivilce vakasına bağlayan çoğu şeker çubuğu ve tatlıyla sıklıkla karıştırılan süt ve şekerdir. Bu yüzden bir dahaki sefere bir çikolata yemeye kalktığınızda, ikram olarak yüksek oranda bitter çikolata tercih edin. Çoğunlukla iltihaba yol açacak ve aknenizi harekete geçirecek tüm bileşenlerden oluşan sütlü veya beyaz çikolatadan kaçının.

Çenede Sivilce Neden Çıkar? Çenedeki Sivilce Nasıl Geçer?

Sırtta Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Dudakta Sivilce Çıkması Ne Anlama Gelir? Nasıl Geçer?

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Sivilce Neden Çıkar?

Sivilce ve Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Önerileri

Hızlı ve En Etkili Sivilce Kremi Eczane Önerileri

Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu