Reklam
Güzellik ve bakım

Saç Bakım Kremi Neye Göre Seçilmelidir?

Reklam

Kadınlar için saçların bakımı oldukça önemlidir. Saçları düzenli yıkamak kadar bakımını da yapmak gerekir. Saçlarınızı düzenli yıkamak ve beslemek için saç bakım kremi kullanmak sağlıklı saçlar için olmazsa olmazdır. Sık sık sorulan sorulardan birisi ise saç bakım kremi neye göre seçilmelidir? Olmaktadır. Şampuanınızı da saç bakım kreminizi de cilt ve saç tipinize göre seçmelisiniz.

İçindekiler

Saç Bakımı

Çeşitli saç türleri vardır. Gür, seyrek, ince telli, kalın telli, düz, dalgalı, kıvırcık, kabarık ve daha çok çeşitli saçlar vardır. Kuru ve kabarık saçların bakımı oldukça zordur. Gür saçlar da çok bakım ister. Saçlarınızı her gün yıkamanız doğru değildir. 2-3 günde bir yıkamanız daha sağlıklı olacaktır.

Saçlarınızı yıkarken diplerine çok masaj yapmamalısınız. Böyle yaparsanız saçlarınız daha fazla yağlı görünür. Saçlarınızı 2 defa yıkamanız yeterlidir. Ancak buna gürlüğüne göre karar verebilirsiniz. Eğer siz de saç bakım kremi neye göre seçilmelidir? Sorusunun cevabını merak ediyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Boyalı Veya Yıpranmış Saçlar

Özellikle fazla boyanmış ya da fazla ısı kullanılmış olan saçlar daha kuru, sert ve yıpranmış görünür. Saç maşası, saç düzleştiricisi, fön makinesi gibi aletler saçları çok yıpratır. Bu yüzden aşırı kullanmamak gerekir. Saçları banyoda yıkarken taramak da en doğrusudur. Saçlarınızı kuru olarak fırçalarsanız kırılmasına sebep olursunuz.

Siz de saç bakım kremi neye göre seçilmelidir? Diyenlerdenseniz, her şeyden önce saçları sürekli boyamak da çok zararlıdır. Ayda bir kez boyamak yerine, 2 hatta 3 ayda bir boyamanız çok daha mantıklı olacaktır. Boya seçerken markaya dikkat etmelisiniz.

Saçlar Nasıl Yıkanmalıdır?

Saçlarınızı yıkarken suyun sıcaklığına dikkat etmelisiniz. Çok sıcak su kullanmamalısınız bu saçlarınızda kepek yapar ve saç diplerine zarar verir. Çok soğuk su ile yıkamanız da iyi olmaz. Sıcak ve soğuğun ortası bir derecede yıkamanız sağlıklı olacaktır. Çok fazla şampuan kullanmamalısınız, arındırmanız zor olur ve kepeklenmeye yol açabilir.

Şampuan Seçimi

Doğru şampuan seçimi saç bakımı açısından önemlidir. Çabuk yağlanan saçlar için daha arındırıcı ve bitkisel şampuanları kullanmalısınız. Saçlarınız boyalı ise, boyalı saçlara özel şampuanları kullanmalısınız.

Çok kuru saçlarınız var ise içeriğinde krem bulunan şampuanlardan kullanarak saçlarınızın nem dengesini koruyabilirsiniz. Herkes gibi saç bakım kremi neye göre seçilmelidir? Diyorsanız öncesinde uygun bir şampuan seçmelisiniz.

Saç Bakım Kremi Çeşitleri

Her saça uygun saç bakım kremi vardır. Saç bakım kremi çeşitleri şunlar olmaktadır;

 • Besleyici bakım kremi
 • Saç uçları için bakım kremi
 • Yağlı saçlar için bakım kremi
 • Boya koruyucu bakım kremi
 • Sağlıklı saç uzatmak için bakım kremi
 • Canlandırıcı bakım kremi
 • Saç dökülmesine karşı bakım kremi
 • Kalın telli ve gür saçlar için bakım kremi

Bunlar saç kremi çeşitleridir. Saçlarınıza uygun olanı seçmelisiniz. Yağlı, boyalı, gür, bakımsız ya da hassas saçlar için krem çeşitleri vardır. Siz de saç bakım kremi neye göre seçilmelidir? Diyorsanız bunları göz önünde bulundurmalısınız.

Saç Bakım Kremi Nasıl Kullanılır?

İki çeşit saç kremi vardır. Bunlar durulanan saç kremi ve durulanmayan saç kremidir. Durulanan saç kremi yıkadıktan sonra uygulanır ve iyice durulanır. Durulanmayan saç kremini genelde kabarık ve gür saçlı kadınlar şekil vermek için kullanır. Yıkadıktan sonra uygulanır ancak yine de bir gün sonra durulanmalıdır. Fazla kalırsa kirli bir görüntüye sebep olur. Saç kremi saç diplerine uygulanmamalıdır. Saç uçlarına uygulanmalıdır. Saç kremi kullanıldıktan hemen sonra durulanmalıdır. Durulanmayan krem ise, bir gün sonra mutlaka durulanmalıdır.

Saç Kremi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç kremini yanlış kullanmak kötü sonuçlar doğurabilir. Aşağıdaki kurallara uyum sağlarsanız, sağlıklı saçlara kavuşmanız mümkün.

Saç kremini kullanırken şunlara dikkat edilmelidir;

 • Saç kremi haftada bir veya iki defa kullanılmalıdır.
 • İyi markalar seçilmelidir.
 • Saç tipine göre seçilmelidir ve asla saç diplerine krem uygulanmamalıdır.
 • Saç kremi çok bekletilmemelidir.

Saç Neden Kabarır? | Saç Kabarmasını Önleyen Ürünler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu