Reklam
Saç

Saça Sirke Sürmek Faydalı Mı?

Reklam

Saça sirke sürmek, saç derinizin pH’ını düzenleyebilir ve alkalin saç ürünlerinin birçok olumsuz etkisini önleyebilirsiniz! Elma sirkesinin pH’ı yaklaşık 3’tür, ancak suyla seyreltildiğinde saç derinizin normal asitliğine yakın olacaktır.

Saç derinizin doğal pH seviyesi yaklaşık 5’tir ve bu biraz asidiktir. Bu asitlik seviyesi, saçınızın kütikül tabakasını düz ve kapalı tutmada önemlidir. Düz bir kütikül tabakası, daha az elektriklenme ile parlak, pürüzsüz, yumuşak saça karşılık gelir. Her bir saç telinin nemi tutmasına yardımcı olarak ve onları pürüzsüz hale getirerek ve birbirine takılma olasılığını azaltarak dolaşmayı, kırılmayı, kuruluğu ve saç dökülmesini önler.

Bununla birlikte, birçok şampuan ve diğer saç ürünlerinin pH’ı daha alkalidir (7’nin üzerinde), bu da saç derisinin asitlik seviyesini bozar. Kütikül tabakası açılarak tepki verir, kuruluğa, kırılmaya, elektriklenmeye, dolaşmaya vb. duyarlı hale gelir. Bu, özellikle doğal saçlar ve kıvırcık saçlar için problemli olabilir.

Elma Sirkesinin Saça Faydaları ve Nasıl Kullanılır?

  • Elma sirkesi saç ve saç derisi pH’ını dengeler. Saç derinizin pH’ını düşürerek saç kütikülünü düzleştirir. Bu, saçınızı daha pürüzsüz ve daha kolay açılmasını, daha parlak, daha az kabarmasını, kırılmaya daha az eğilimli olmasını ve daha nemli olmasını sağlar. Ayrıca elma sirkesi, saçınızın doğal gözenekliliğini azaltamaz veya kütikül tabakasında ısı veya kimyasal hasarın neden olduğu delikleri onaramazken, yüksek gözenekli saçın etkilerini hafifletmek için saç kütikülünü düzleştirir.
  • Elma sirkesi, mantar ve bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve saç ve saç derisini sağlıklı tutar. Antienflamatuvardır ve altta yatan neden genellikle bakteri olduğundan kepek ve saç dökülmesine yardımcı olabilir.
Saça sirke sürmek
elma sirkesi saça faydaları
  • Elma sirkesi ayrıca saçlarınız için faydalı olan besinleri (B, C vitaminleri ve potasyum) içerir.
  • Elma sirkesi saç derinizi arındırır ve eksfoliye eder, ölü deriyi ve kafa derinizdeki gözenekleri tıkayan ürün birikimini giderir.
  • Elma sirkesi, silikon bazlı yumuşatıcılar gibi saç tellerini ağırlaştırmadığı için hacim ve kıvrılma tanımına da yardımcı olabilir.
  • Elma sirkesi saç köklerine kan dolaşımını artırarak saç büyümesini uyarır.
  • Elma sirkesi ekonomiktir ve saçınıza zarar verebilecek herhangi bir koruyucu veya ilave kimyasal içermez!

Kepek İçin Elma Sirkesi Kullanımı

Yarım su bardağı su ile yarım su bardağı elma sirkesini karıştırın. Ardından, elde ettiğiniz karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Daha sonra, streç filmle sarıp yaklaşık 1 saat kadar bekletin. Süre sonunda, saçınızı şampuanlayıp yıkayın. Bu uygulamayı düzenli yaptığınızda, saçınızdaki kepek probleminden kurtulmuş olacaksınız.

Yağlı Saçlara Elma Sirkesi Kullanımı

Yarım elmayı rendeleyin ve üzerine yemek kaşığı kadar elma sirkesi ekleyip karıştırın. Bu karışımı saçınızın her yerine parmak uçlarınızla yedirin. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra saçınızı yıkayın.

Elma Sirkesi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

  • “Elma sirkesini şampuanın yerine kullanabilirsiniz.” Bu tamamen doğru değil. Elma sirkesi, etkili bir temizleyici ve eksfoliyan olsa da, saçınızı temizleme işini tam olarak yapmaz. Ayrıca elma sirkesi, şampuanla durulanır veya saçınızı şampuanladıktan hemen sonra bir elma sirkesi ile saçınızı durulayın. Şampuanın saçınıza zarar vermesinden endişe ediyorsanız, hafif, sülfatsız, temizleyici bir şampuan seçin.
  • “Elma sirkesi çok asidiktir ve saçınıza zarar verir.” Seyreltilmemiş elma sirkesi kullanıyorsanız, bu teknik olarak doğrudur. Saf elma sirkesi son derece asidiktir ve kesinlikle saçınızı bozmaya başlayacaktır ve seyreltilmiş elma sirkesini haftada bir defadan daha sık kullanmanızı önermiyoruz. Ancak su ile seyreltilip ara sıra kullanılan elma sirkesi saçlarınız için çok faydalıdır!
  • “Elma sirkesi saçınızın kötü kokmasına neden olur.” Bu yanlıştır: Saçınızı duruladığınız sürece saçınız normal kokar.

Saç Sirkesi Nasıl Kullanılır? | Saç Sirkesi Ürün İncelemeleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu