Reklam
Saç

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Reklam

Kıvırcık saçlar, düz ve dalgalı saçlara nazaran çok daha fazla ilgi isteyen ve bakımı zor saçlardır. Peki kıvırcık saç bakımı nasıl yapılmalıdır? Nelere dikkat edilmesi gerekmektedir? Sağlıklı bukleler için yazı dizimize göz atmanız faydalı olacaktır.

Bakımı zor olmasına rağmen kendiliğinden şekilli olan bu saçlar aslında çok büyük bir avantaj diyebiliriz. Özellikle de kendisiyle ilgilenmeyi seven kadınlar için. Böyle görünse de kıvırcık saçı kullanmak zordur. Nemden çok etkilenir ve çabuk kabarırlar. Ayrıca dikkatli uyumadığınız takdirde gece bukleleriniz bozulur. Buklelerinizin dans edebilmesi için dikkat etmeniz gereken konular var.

İnce Telli Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Dalgaların bozulmaması için onları çok fazla taramayın. Banyo sırasında ya da sonrasında kremle birlikte taramanız yeterli olacaktır. Sürekli taramak buklelerinizin şeklini bozar.

Nemlendirici şampuanlar kullanın ve krem kullanmayı da ihmal etmeyin. Kurularken havluyu sert sert sürmek yerine elinizle yavaşça sıkıştırarak kurulayın. Kuruladıktan sonra elinizi çok dokundurmayın saçınıza bu elektriklenmeyi artırabilir.

curly hair 2020 modals
curly hair 2020 modals

Yıkamalardan sonra bakım spreyleri sıkın düzenli olarak bu kırıkların önüne geçer ayrıca tararken saçınızın yıpranmasını da önler.

Özellikle ince telli saçlarda kullanılan taraklar da bir o kadar önemlidir. Saçlarınızı yıprattığını, yolduğunu düşündüğünüz taraklardan uzak durmalısınız.

kıvırcık saç nasıl toplanır
kıvırcık saç nasıl toplanır

Saçlarınızı sıkıca toplamak yerine lastik tokalarla daha gevşek tokayla tutturmayı düşünebilirsiniz. Özellikle ince telli saçlarınız çabucak koptuğu için daha az zarar görmüş olur.

Kalın Telli Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Saçlarınız kıvırcık olduğundan eğer bir de kalın ise derinize çok fazla hava ve nem ulaşamaz. Bu nedenle arada saç maskeleriyle saçlarınızı ve baş derinizi şımartabilirsiniz.

Düzenli havalanmayan saçlar yıpranacağı için dökülme oranı artar. Ufak bir maske tarifi verebiliriz. Bal, kıvırcık saçlar için canlılık katan bir maddedir. Jojoba yağı ile karıştırdığınız balı saçlarınıza maske olarak uygulayın. 20- 25 dakika kadar bekletin ve tamamen temizleninceye kadar yıkayın.

Eğer cansız saçlaranız varsa bu maskeyi haftada 1 kez uygulayarak 1 ay sonra etkili bir sonuç aldığınızı göreceksiniz.

kalın telli kıvırcık saç modelleri
kalın telli kıvırcık saç modelleri

Saç bakım maskeleri ve köpüklerden de vazgeçmemek gerekiyor.

Kurutma makineleri özellikle saçlarınız ıslakken kurutma amacıyla kurumak saçların yanmasına yol açar. Mümkün olduğu kadar ıslak saçlarınızı havlu ile kurutmayı düşünebilirsiniz.

Kıvırcık Saçlar İçin Şampuan Markaları

Saç tipinizi en iyi siz bilirsiniz çünkü onu en iyi siz tanıyorsunuz. İstisnai durumlarda kuaför ya da saç uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Saçınızın ne istediğini de doğal olarak en iyi siz bilirsiniz. Kullandığınız ürünün saçınıza iyi gelip gelmediğine dikkat edin buna göre kullanmaya devam edin ya da etmeyin.

Şampuan ve krem seçerken dikkatli olmalısınız. Özellikle banyo sonrası kremler her kıvırcık saçta farklı etkiler gösterebilir. Bazıları saçı ağırlaştırdığı gibi bazıları jöle gibi katı hale getirir.

Buklelerinizin doğal durmasını istiyorsanız hafif kremler tercih etmelisiniz. Ancak sıkı ve katı bukleler istiyorsanız köpük gibi katı şekillendiriciler tercih edebilirsiniz. Hangi markanın saçınıza daha iyi geleceğini bulmak için tester ürünlerden faydalanabilirsiniz.

kıvırcık saç bakımı şampuan önerileri
kıvırcık saç bakımı şampuan önerileri

Sizler için birkaç marka önerisi versek de kendinize en uygun olanı sizin deneyerek bulmanız gerekiyor. Bütün ürünler kullanan kişilerde farklı etkiler gösterebilmektedir.

  • Milk Shake Curl Passion Bukle Belirginleştirici Şampuan
  • OGX Quenching Coconut Curls Shampoo Conditioner
  • Yves Rocher Boucles Curls Shampoo

Kıvırcık saç bakımı hemen hemen herkes için oldukça yorucudur. Fakat düzenli bakım sonrası saçlarınızdaki canlılığı ve parlaklığı gördükten sonra verdiğiniz emeklerin karşılığını almak sizleri daha fazla motive edici olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu