Reklam
Güncel Hayat

Siğil Nedir, Neden Olur?

Reklam

Siğil, insan papilloma virüsü (HPV) ailesinden virüslerin neden olduğu küçük deri enfeksiyonlarıdır. Çocuklar siğillere en sık yakalansa da, gençler ve yetişkinler de siğillere yakalanabilir. Bazen siğiller cinsel yolla bulaşır ve genital bölgede görülür. Ancak siğillerin çoğu parmakları, elleri ve ayakları etkiler.

İçindekiler

Siğil Çeşitleri Nelerdir?

Siğil türleri şunları içerir:

 • Yaygın siğiller: Genellikle parmaklarda, ellerde, dizlerde ve dirseklerde bulunan yaygın bir siğil, kubbe şeklinde ve genellikle grimsi kahverengi olan küçük, sert bir şişliktir. İçinde siyah noktalar olan karnabahar kafası gibi görünebilen pürüzlü bir yüzeye sahiptir.
 • Düz siğiller: Bunlar toplu iğne başı büyüklüğündedir, diğer siğil türlerinden daha pürüzsüzdür ve düz tepeleri vardır. Yassı siğiller pembe, açık kahverengi veya sarı olabilir. Düz siğillerin çoğu yüzdedir, ancak her yerde büyüyebilirler ve kümeler halinde görünebilirler.
 • Plantar siğiller: Ayağın alt kısmında bulunan plantar siğiller çok rahatsız edici olabilir. Küçük bir taşın üzerinde yürüyormuş gibi hissedebilirsiniz.
 • Filiform siğiller: Bunlar parmak benzeri bir şekle sahiptir, genellikle ten rengindedir ve sıklıkla ağız, göz veya burun üzerinde veya çevresinde büyür.

Siğil Niye Çıkar?

Siğillere neden olan HPV virüsleri, kişiden kişiye yakın fiziksel temas yoluyla veya siğili olan bir kişinin havlu, banyo paspası veya duş zemini gibi dokunduğu bir şeye dokunarak geçebilir.

Siğil Ne Zaman Geçer?

Siğiller farklı insanlarda farklıdır. Zamanla birçok siğil kendiliğinden kaybolur. Tedavi ile siğiller genellikle birkaç hafta içinde giderilebilir, ancak onlara neden olan virüs ciltte kalırsa tekrar ortaya çıkabilir.

Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Siğiller çeşitli şekillerde tedavi edilebilir:

 • Reçetesiz satılan ilaçlar, siğile uygulanan asitler içerir. Asitler, siğilin ölü deri hücrelerini uzaklaştıran ve siğilin sonunda düşmesine neden olan peeling ajanlarıdır. OTC tedavileri, bazıları cilde zarar verebileceğinden, önce doktora danışmadan yüz veya cinsel organlarda kullanılmamalıdır.
 • Kriyocerrahi, doktorun siğili sıvı nitrojenle dondurmasıdır. Bu tedavi genellikle doktorun ofisinde yapılır.
 • Lazer cerrahisi çıkarılması zor olan siğiller için kullanılabilir.

Bir doktor tarafından yapılan tedaviden sonraki birkaç gün içinde, birden fazla tedaviye ihtiyacınız olsa da genellikle küçük bir siğil düşer. Daha büyük siğiller için tedavi daha uzun sürebilir.

siğil
siğil tedavisi

Reçetesiz tedaviler, doktor muayenehanesindeki tedavilerden daha uzun sürebilir, ancak ellerde veya ayaklarda başlangıç tedavisi olarak kullanılabilir.

Bir siğili çıkarmak için koli bandı kullanabileceğinizi de duymuş olabilirsiniz. Bu tür evde tedavinin sizin için uygun olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun.

Siğil Nasıl Geçer Evde?

Çoğu siğil evde halledilebilir.

 • Siğili ovalamayın, çizmeyin veya koparmayın. Bunu yapmak, virüsü vücudunuzun başka bir yerine yayabilir veya siğilin enfekte olmasına neden olabilir.
 • Havluları veya diğer kişisel eşyaları başkalarıyla paylaşmayın.

Siğil Nasıl Önlenir?

Tüm siğiller önlenemez. Ancak cildinizi düzenli ve iyi yıkamak her zaman iyi bir fikirdir. Cildinizi keser veya çizerseniz, sabun ve su kullandığınızdan emin olun çünkü açık yaralar siğil ve diğer enfeksiyonlar için daha fazla risk altındadır.

Umumi duşlarda, soyunma odalarında ve halka açık havuzların çevresinde su geçirmez sandaletler veya parmak arası terlikler giymek de iyi bir fikirdir (bu aynı zamanda ayak mantarı gibi diğer enfeksiyonlara karşı korunmaya da yardımcı olabilir).

Eğer bir siğiliniz varsa, onu ovalamayın, çizmeyin veya koparmayın yoksa virüsü vücudunuzun başka bir yerine yayabilir veya siğilin bulaşmasına neden olabilirsiniz.

Ne Zaman Doktoru Aramalıyım?

Pek çok siğil zamanla kendi kendine kaybolsa da, siğilinizi bir doktora göstermeniz iyi bir fikirdir, ihtiyacınız varsa size bir tedavi yöntemi önerebilir.

Yüzünüzde veya genital bölgenizde bir siğil fark ederseniz, doktorunuzu arayın. Çok hassas olan bu alanlar için en iyi tedaviyi belirleyebilir.

Ayrıca siğil veya çevresindeki deri aşağıdaki durumlarda da doktora başvurun:

 • acı verici
 • kızarıklık
 • kanama
 • kabarma
 • irin sızan

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu