Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Reklam

Uzmanların ısrarla altını çize çize söylediği “sivilceleri sıkmayın” kuralını uyguladığınızda sivilcelerden kaynaklı yara izleri, kızarıklık gibi problemlerle karşılaşmamış olursunuz. Özellikle yağlı ciltlerde fazla sebum artışı olduğundan cilt ekstra sivilcelenmeye meyillidir. Ancak sivilce farklı sebeplerden dolayı da görülebilir. Peki, sivilce kızarıklığı nasıl geçer, kızarmış sivilceye ne iyi gelir?

İçindekiler

Sivilce Kızarıklıkları Neden Olur?

Sivilce deyince aklımıza genellikle lekeler ve yağlı cilt gelir. Ancak sivilcesi olan herkesin bileceği gibi bir diğer büyük etken de kızarıklıktır.

Yüzünüzde orta ila şiddetli sivilce varsa ve yüz kızarıklığı yaşıyorsanız, bu durumla başa çıkmak en az lekeleriniz kadar rahatsız edici olabilir.

Noktalar

Akne kızarıklığının ana nedeni, tek tek lekelerin genellikle kırmızı renkte olmasıdır. En küçük nokta türleri – beyaz noktalar ve siyah noktalar – kızarıklık ile karakterize edilmez, ancak papüller, püstüller, nodüller ve kistler genellikle kızarıklıkla karakterize edilir.

Bunun nedeni ise tıkanmış foliküller bakteri ile enfekte olduğunda bu tip lekelerin oluşmasıdır. Enfekte noktalar iltihaplı ve hassastır, bu nedenle kırmızımsı bir görünüm alırlar.

Yara İzi

Lekelere ek olarak, sivilce izleri de ciltte kızarıklıklara neden olabilir. Kalıcı yara izi, en şiddetli nokta türü olan kistleri olan kişilerde meydana gelme olasılığı daha yüksektir. Bu tür yara izleri öncelikle cilde düzensiz, engebeli bir görünüm verir. Bununla birlikte, bazen hiperpigmentasyon adı verilen renk bozulmasına neden olabilir – bu, daha koyu tenli kişilerde daha yaygındır.

Sivilceli birçok insan, ciltte iyileşmiş noktaların yerine koyu lekelerin göründüğü daha geçici bir yara izi de yaşar. Cilt tonunuza bağlı olarak, bu lekeler pembe, kırmızı, mor, siyah veya kahverengi olabilir – bazen kalıcı olabilseler de genellikle birkaç ay veya yıl içinde kaybolurlar.

Akne Tedavisi

Akne için topikal tedaviler cilt üzerinde oldukça sert olabilir ve bazen tahriş ve kızarıklığın yanı sıra kuruluk ve soyulmaya neden olabilir. İyi haber şu ki, herkes bu yan etkileri yaşamaz ve yaşayanlar tedavi bittikten sonra düzeldiklerini görmelidir.

Sivilce Kızarıklığı İçin Ne Yapmalı?

 • Cildinizi sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa temizlemeye dikkat etmelisiniz. Uygun bir yüz temizleme ürünü ile cildinizi temiz tutarak sivilce oluşumunu engellemiş ve oluşan sivilcelerin hızlıca geçmesini sağlamış olursunuz.
 • Tonik kullanma alışkanlığı edinin. Cilt tipinize uygun tonik kullandığınız takdirde, sivilce kızarıklığı görünümünü azaltmış olursunuz.
Sivilce kızarıklığı nasıl geçer
sivilce kızarıklığı için ne yapmalı
 • Yağlı ciltler mutlaka hafif yapılı, gözenek sıkılaştırıcı ve siyah nokta giderici kremleri cilt bakım rutinine eklemeli. Ayrıca nemlendirici krem kullanımına da önem vermeliler.
 • Güneş kremini yaz-kış kullanmaya özen göstermeli. Zira, mevcut sivilce izi direkt güneş ışığına maruz bırakılırsa anında orada leke oluşumuna yol açacaktır. Bundan dolayı, dışarı çıkmadan önce mutlaka güneş kremi kullanmalısınız.
 • Cildiniz için seçeceğiniz bakım ürünlerinde içerik listesini mutlaka okuyun. Gözenekleri tıkamayan (komedojenik) ürünleri tercih etmek sivilce oluşumunu da engelleyecektir.

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer Evde?

Sivilce kızarıklığını geçirmek için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. Bu yöntemler sayesinde, kabus gibi görünen kızarık sivilce izlerini ortadan kaldırmak mümkün.

Sivilce kızarıklığı nasıl geçer
sivilce kızarıklığı nasıl geçer evde
 • Düzenli olarak kil maskesi uygulamak, sivilce oluşumunu önler, gözenek görünümünü ortadan kaldırır.
 • A ve C vitamini içerikli cilt bakım ürünleri sivilce kızarıklığını geçirmede etkilidir.
 • Aloe veranın cilt üzerinde oluşan bakteri, iltihap ve sivilceleri onarmada etkisi vardır.  Aloe veralı cilt bakım ürünlerinden yararlanarak sivilce kızarıklığını geçirebilirsiniz.
 • Buz, kızarık ve şişmeyi geçirmede işe yarar. Bunun için bir parça buzu bir kağıt havluya sarıp etkilenen bölgede yaklaşık 20 dakika tutup 20 dakika bekleyin. Bu işlemi iki kez tekrarlayın.
 • Çay ağacı yağı içerikli sivilce tedavileri için kullanılan bakım ürünlerinden yararlanabilirsiniz.
 • İnce dilim halinde kesilmiş salatalığı buzdolabında beklettikten sonra sivilcelerin üzerine koyup yaklaşık 5-10 dakika bekleyin. Salatalık şişmeyi ve kızarıklığı almada yardımcı olacaktır.

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer 1 Günde?

Sivilcelerin veya sivilce kızarıklığının 1 günde geçmesi mümkün değildir. İnternette diş macunu sürmek, limon suyu ile sivilcelere press yapmak veya aspirin yöntemi gibi doğal yöntemlere denk gelmişsinizdir. Ancak bu tür yöntemlerin cildi tahriş etme potansiyeli oldukça fazladır. Yani bir yeri toparlarken daha kötü yapma ihtimaliniz yüksektir. Bundan dolayı, sivilceler için özel bakım ürünlerinden veya sivilce kremlerinden yararlanmak daha doğru bir tedavi şekli olduğunu bilmelisiniz.

Kızarmış Sivilceye Ne İyi Gelir?

Sivilcenize dokunmadınız fakat ardında kızarıklık ya da kırmızı leke bıraktığına şahit olduysanız, niasinamid, kojik asit, C vitamini, tamanu yağı ya da arbutin içeren krem ya da serumları uygulamayı deneyebilirsiniz.

Hamilelikte Sivilce Neden Çıkar?

Sivilce ve Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Önerileri

Hızlı ve En Etkili Sivilce Kremi Eczane Önerileri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu