Reklam
Gebelik

Hamilelikte Sivilce Neden Çıkar?

Reklam

Hamilelikte sivilce neden olur? Hamilelikte sivilce neyin belirtisi? Gebelikte hangi cinsiyet sivilce yapar? Hamilelikte sivilce için ne yapılmalı?

Birçok kadın hamilelik sırasında sivilce yaşar. Özelikle birinci ve ikinci trimesterlerde yaygın olarak görülür.

Androjen” adı verilen hormonlarda bir artış, cildinizde daha fazla sebum üretmesine neden olabilir. Bu yağ ise, gözenekleri tıkayabilir ve bakterilere, iltihaplanmaya ve sivilcelere yol açabilir. Ayrıca uzmanlara göre, adet dönemlerinde sivilce oluşumuna yatkın olan kadınların, hamilelik ve doğum sonrası sivilce genellikle geçicidir. Hormonlarınız normale döndüğünde muhtemelen düzelecektir.

Hamilelikte Sivilce Neyin Belirtisi?

Gebelikte görülen sivilceler genel olarak gebelik hormonları ile alakalı olabilir. Bu hormonlar aktifleştiğinde ciltte daha fazla sebum oluşmasına ve sivilcelerin artışı görülebilir. Özellikle hamileliğin erken dönemlerinde daha fazla sivilce ile karşılaşabilirsiniz. Zira, bu dönem, gebelik hormonlarının yoğun olduğu zamanlardır.

Hamilelikte Sivilce Hangi Ayda Olur?

Sivilce sorunu, gebeliğin ilk aylarında olabileceği gibi bazen de son aylarında da olabilir. Ancak hormonal düzen 8. haftadan sonra değişmeye başladığı için daha çok bu haftadan sonra sivilcelenme yaşanabilir.

Gebelikte Hangi Cinsiyet Sivilce Yapar?

Henüz bebeğin cinsiyeti belli değilken, anne adayları birtakım tahminlerde bulunur. Özellikle tatlı canı çekerse kız çocuğu, tuzlu çekerse oğlan çocuğu olacağına delalet eder.

Hamilelik, anne adayı için yoğun hormonal değişikliklerin yaşandığı bir dönem olduğu için bu dönemde de sivilce ve akne oluşabilir. Ancak bu durum erkek bebeğe işaret eder.

Hamilelikte Sivilce İçin Ne Yapılmalı?

  • Gün içerisinde elinizle her yer dokunup daha sonra yüzünüze elliyorsunuz. Haliyle elinizdeki mikrobu yüzünüze getirdiğiniz için yüzünüzde sivilceler meydana geliyor. Bunu önlemek için ellerinizi hijyenik tutmaya önem verin. Ayrıca yüzünüz için de temizleme ürünü kullanarak bakımını tamamlayabilirsiniz.
  • Yüzümüzü yıkadıktan sonra kurulamak için kağıt havludan yararlanın. Eğer havlu ile kurulamak istiyorsanız, çok ovalamadan, nazikçe kurulayın.
  • Yağsız nemlendirici tercih edin ve böylelikle, yüzünüzün daha fazla yağlanmasını ve sivilce oluşmasını engellersiniz.
  • Saç derinizde sivilceler oluşuyorsa, saçınızdaki fazla yağı dengeleyecek saç ürünleri tercih edin.
Hamilelikte sivilce
Hamilelikte sivilce için ne yapılmalı
  • Baharatlı ve acılı besinler sivilcelerin artmasına neden olacağı için beslenmenize dikkat edin. Ayrıca rafine şekerler, işlenmiş gıdalar ve fazla kafeinden kaçının.
  • Sivilce için kullanmanız gereken serum, krem, jel veya herhangi bir bakım ürünü satın almadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz. Zira, ürünlerin içerisinde yer alan bir madde bile bebeğinize zarar verebileceği riski olduğu için doktorunuza danışmanız sağlıklı olacaktır.
  • Yastık kılıflarınızı ve havlularınızı sık sık değiştirin.
  • Dinlenmek ve rahatlamak için kendinize zaman verin. Stres ve yorgunluk, sivilcelerin artışına neden olabilir.
  • Saçlarınızı toplayın.
  • Sivilcelerin artmasına ve iz kalmasına neden olacağı için sivilceleri sıkmayın, patlatmayın ve dokunmayın.

Sivilce ve Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Önerileri

Hızlı ve En Etkili Sivilce Kremi Eczane Önerileri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu